Wróć na
aktualizacja

Melania Trump. Druga taka Pierwsza Dama

37
Podziel się

Skąd pochodzi żona obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa? Jakimi nazwiskami posługiwała się w przeszłości i kim byli jej rodzice? O tym dowiecie się z fragmentu książki prof. Longina Pastusiaka "Donald Trump. Pierwszy taki prezydent Stanów Zjednoczonych". #wczytajsię!

Melania Trump. Druga taka Pierwsza Dama
(East News, BRENDAN SMIALOWSKI)
bCYZpSoR

Melania Trump jest drugą w historii Stanów Zjednoczonych żoną prezydenta urodzoną poza Stanami Zjednoczonymi. Pierwszą była Louisa Catherine Adams (1775–1852), żona szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy’ego Adamsa (1767–1848). Louisa Catherine była córką angielskiego kupca i kiedy w 1797 roku wychodziła za mąż za przyszłego prezydenta Adamsa, miała obywatelstwo angielskie.

Melania Trump, żona 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, jest ładną, wysoką (180 cm) i zawsze elegancko ubraną kobietą.

A Donald Trump jest pierwszym prezydentem, którego żona jest imigrantką.

bCYZpSoT

Urodziła się 26 kwietnia 1970 roku jako Melanija Knavs w jugosłowiańskiej wówczas, a obecnie słoweńskiej miejscowości Novo Mesto, ale dzieciństwo spędziła w Sevnicy.

Ma siostrę i brata. Jej matka, Amalija z domu Ulenik, była projektantką tkanin. Ojciec, Viktor Knavs, sprzedawał samochody. Należał do partii komunistycznej i uchodził za człowieka sukcesu.

Materialnie rodzinie powadziło się dobrze; stać ich było na wakacyjne wyjazdy za granicę, do Francji i Włoch. Z tych podróży przywozili kolorowe magazyny, które Melania uwielbiała przeglądać.

"Interesowało ją wszystko, co miało związek z modą i urodą, i w młodym wieku odkryła talent do designu. W garażu ojca wyczyściła, naprawiła, odmalowała stary wózek i zmieniła go w doniczkę do kwiatów; bardzo też lubiła robótki na drutach” – piszą Bojan Pożar i Igor Omerza, autorzy pierwszej biografii przyszłej Pierwszej Damy.

bCYZpSoZ

W wieku 15 lat przyjechała do stolicy Słowenii, Lublany. Tu uczęszczała do szkoły średniej, a następnie przez rok studiowała na miejscowym uniwersytecie. I tu zwróciła na siebie uwagę fotografa Stane Jerko. Zdjęcia, które zrobił pięknej dziewczynie, zapoczątkowały jej karierę w świecie mody.

Przerwała studia na architekturze i jako modelka wyjechała do Mediolanu, a potem do Paryża. W wieku 22 lat wygrała konkurs "Look of the Year”.
Była już dość uznaną modelką, gdy w 1996 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Z myślą o karierze międzynarodowej zmieniła wtedy nazwisko na Knauss. Jej zdjęcia zaczęły pojawiać się w amerykańskich magazynach, m.in. w "Vanity Fair”, "Sports Illustrated” czy "Vogue’u”.

bCYZpSpa

Już w trakcie kampanii wyborczej jej męża Melanii wytykano, że nie odmawiała wtedy również pozowania do rozbieranych sesji, wyszukiwano jej nagie fotki z tamtego okresu. W rzeczywistości przyszła pani prezydentowa prowadziła wówczas spokojne i poukładane życie. Nie szalała po nowojorskich salonach i rzadko pojawiała się na przyjęciach.

Tak się złożyło, że na jednym z nich, w klubie "Kit Kat” na Manhattanie, w 1998 roku, obecny był również Donald Trump. Zagadnął Melanię i poprosił ją o numer telefonu, ale ona odmówiła. Niedługo potem spotkali się jednak ponownie i zaczęli się regularnie umawiać.

Zaręczyli się w 2004 roku, a rok później wzięli ślub. Publicznie Melania zaczęła się pojawiać u boku Trumpa, gdy był on zaangażowany w kampanię z ramienia Partii Reform. W 2005 roku Trump tak mówił o swoich serdecznych i zażyłych stosunkach z Melanią:

"Nigdy się nie kłóciliśmy. Zapomnijcie o słowie «walka»! Jesteśmy bardzo zgodni i dobrze nam się układa”.

bCYZpSpb

Ślub i wesele odbyły się w rezydencji Donalda Trumpa Mar-a-Lago, w Palm Beach na Florydzie. Trump zaprosił 450 gości, wśród nich m.in. Hillary i Billa Clintonów, Rudy’ego Giulianiego, Barbarę Walters, Heidi Klum i inne znakomitości. Melania, jako panna młoda, prezentowała się okazale, a piękna suknia, którą miała na sobie, zaprojektowana przez Johna Galliano od Christiana Diora, kosztowała podobno 200 tys. dolarów.

Pierścionek na jej palcu zdobił 13-karatowy diament. Media szeroko informowały o uroczystości ślubnej Melanii i Donalda Trumpa. Kiedy w jakimś programie telewizyjnym, emitowanym już po ślubie miliardera, jeden z uczestników powiedział do Melanii, że miała szczęście, wychodząc za tak bogatego człowieka, Melania odparowała:

"Nie, to on miał szczęście, że zechciałam za niego wyjść”.

bCYZpSpc

Choć tzw. Zieloną Kartę, pozwalającą jej na stały pobyt i pracę w USA, Melania miała od 19 marca 2001 roku, to dopiero w 2006 roku, czyli już jako pani Trump, uzyskała obywatelstwo amerykańskie.

20 marca 2006 roku urodziła syna Barrona Williama, o którym dziś z dumą mówi, że chłopiec porozumiewa się w dwóch językach: po angielsku i po słoweńsku. Pierwsze imię dla syna wybrał Donald Trump, drugie – Melania. Barron grywa z ojcem w golfa i nazywany jest "Mini-Donaldem”.

Melania uchodzi za poliglotkę, ponieważ poza słoweńskim i angielskim mówi także po francusku, serbsku, włosku i niemiecku.

W 2010 roku Melania stworzyła własną kolekcję biżuterii pod nazwą Melania Timepieces and Jewelry. Przez jakiś czas zajmowała się sprzedażą swoich kolekcji, ale kilka lat temu wycofała się z tego interesu.

Kiedy w czerwcu 2015 roku Donald Trump zgłosił swoją kandydaturę na prezydenta i włączył się do kampanii wyborczej, Melania rzadko pojawiała się u boku męża. Zwróciła na siebie uwagę dopiero na konwencji Partii Republikańskiej w Cleveland, na której jej mąż 19 lipca otrzymał oficjalnie nominację tej partii jako jej kandydat na prezydenta USA w wyborach 2016 roku.

18 lipca Melania wygłosiła przemówienie, będące laudacją na cześć męża jako kandydata, ale szybko okazało się, że wiele wątków, które się w nim pojawiły, zostało skopiowanych z przemówienia Michelle Obamy na cześć Baracka Obamy.

Autorka przemówień w sztabie wyborczym Trumpa, Meredith McIver, która napisała tekst przemówienia Melanii, wzięła na siebie odpowiedzialność za ten plagiat. Było to o tyle niezręczne, że Donald Trump chwilę wcześniej chwalił żonę za świetną mowę, napisaną przez nią osobiście, z niewielką pomocą innych.

Później próbował obrócić wszystko w żart i pytał kpiąco, dlaczego przemówienie Michelle Obamy wszyscy chwalili, a gdy jego żona powiedziała to samo, wszyscy ją krytykują.

W listopadzie 2015 roku, zapytana o rolę, jaką odgrywa w kampanii męża, Melania odpowiedziała: "Zachęcałam go [do kandydowania – L.P.], ponieważ wiem, co będzie robił i co może zrobić dla Ameryki. On kocha Amerykanów i chce im pomóc”. Mimo tych zapewnień, w kampanii wyborczej Donalda Trumpa Melania Trump odegrała raczej marginalną rolę.

1 września 2016 roku Melania zagroziła wytoczeniem procesu brytyjskiemu tabloidowi "Daily Mail” oraz publikującemu na jego łamach blogerowi Websterowi Tarpleyowi, którzy ogłosili, że Melania, mieszkając w latach 90. we Włoszech, pracowała jako dziewczyna do towarzystwa dla bogatych dżentelmenów, co Webster wprost nazwał "luksusową prostytucją”.

"Daily Mail” wprawdzie usunął artykuł z sieci, zanim wpłynął pozew sądowy, ale Webster Tarpley upierał się, że groźby byłej modelki są bezzasadne, a pani Trump powinna mieć na swoją obronę dużo mocniejsze argumenty, by zarzucać komuś kłamstwo i straszyć go procesem o zniesławienie.

Kiedy ujawniono nagranie z 2005 roku, na którym Donald Trump chwali się swymi bezpośrednimi i bardzo osobistymi stosunkami z kobietami, na jego żonie nie zrobiło to specjalnego wrażenia. Donald Trump, zapytany, czy zostawiłby Melanię, gdyby ta miała wypadek samochodowy i jej uroda by na tym ucierpiała, rzucił:

"A jak wyglądałyby jej piersi?”

Usłyszawszy, że piersi byłyby nietknięte, oznajmił, że wtedy oczywiście by z nią został. "Bo piersi są ważne” – stwierdził z rozbrajającą szczerością.

Melania zapowiadała, że jako Pierwsza Dama będzie przede wszystkim walczyć z cyberprzemocą. "Nasza kultura stała się zbyt podła i szorstka, zwłaszcza wobec dzieci i nastolatków” – mówiła z przejęciem.

"Musimy znaleźć lepszy sposób na rozmawianie ze sobą, na szanowanie siebie nawzajem. Musimy nauczyć nasze dzieci amerykańskich wartości: dobroci, uczciwości, szacunku, współczucia, miłosierdzia, zrozumienia i współpracy”.

Po zwycięstwie Trumpa w wyborach wielka radość zapanowała w 5-tysięcznej Sevnicy w Słowenii, gdzie wychowywała się i dorastała Melania. Z tej okazji na budynkach wywieszono amerykańskie flagi, a władze miasteczka, borykającego się z różnymi problemami, skrycie liczyły, że teraz przyciągnie ono turystów lubiących odwiedzać miejsca związane ze sławnymi ludźmi.

Z myślą o nich w miejscowej gastronomii pojawiły się słodkie specjały, nazwane "naleśnikami Melanii” i "szarlotką Melanii”.

Więcej o Donaldzie Trumpie i jego żonie dowiesz się z książki prof. Longina Pastusiaka wydanej przez Bellonę:

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYZpSpu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
ILH
rok temu
Klasa kobieta.
Stary Bonawen...
rok temu
Śliczna i pewnie mądra Słowenka! Co ona w tym "oryginale" widziała? Pewnie pieniądze? Kiedyś Donald użalał się, że musiał mocno walczyć o względy aktualnej Suprugi. Wcale się nie dziwię.
Golo
rok temu
Czytałam kilka opowieści o klanie TRUMPA------nic dobrego z nich wynikało..
bCYZpSpv
Esteta
rok temu
Nie da się ukryć, że to najpiękniejsza z kobiet będących żonami tzw. "Top polityków".
Ruppert
rok temu
Znajomość 6 języków mówi sama za siebie - Melania jest nie tylko ładna i zgrabna, ale ma RÓWNIEŻ olej w głowie, a na co dzień JEST SKROMNA!
Najnowsze komentarze (37)
Major Ponury
rok temu
Ale w naziolskich butach pomyka. Pal licho ją. Ale, że chyba ulubioną marką Polaków jest ta z trzema paskami to nie pojmuję. Jak można używać butów firmy w których Niemcy w 39 zaczęli maszerować na Warszawę?
ddd
rok temu
Heh redaktorzyna ma zagwozdkę,kto stoi obok Trumpa.Na waszą ulubienice Komorowską nie wygląda.
CIA
rok temu
Ciekawe dlaczego Trump nie chcial Polki, nawet mial Czeszke. W USA w NBA gra chyba 20 Serbow, a Polakow zero. Ludzie jestescie zalosni.
TAK
rok temu
POPIERAM KAŻDEGO KTO WSPIERA BIZNES POLSKI. KIEDY ZAŚ KREML O TUSKU MÓWI "NASZ CZŁOWIEK W WARSZAWIE" TO ZAPALA MI SIĘ CZERWONA LAMPKA.
I tyle.
rok temu
Klasa prostytutka. Te twoje plusy swiadcza o "inteligencji" narodu.
ww
rok temu
Ania siesteś pekna niepatrz na tego staruca
WW
rok temu
NAA WYMIOTY MNIE BIERZE Z TĄ PARĄ USA
wania
rok temu
Pieniądze jej szczęścia nie dają .
bCYZpSpn
pio
rok temu
każdy wie o co chodzi z nimi a tylko głupiec kupi o nich książkę
xxx
rok temu
widać że jest europejką z południa, zbyt ładna na amerykankę :)
Pl
rok temu
Facet z "jajami" Bystry inteligentny i widac swietnie pasuja do siebie ! Nie jest snobem!
Fricko
rok temu
Melania jest dopiero trzecia zona Trumpa. On ma jeszcze szanse na wiecej rozwodow I zonek. Powinno sie pozwolic na wielozenstwo I wtedy Trump by mial duzo zon jednoczesnie.
lolololololol...
rok temu
Kobieta, która zdołała zdobyć serce człowieka o tak silnym charakterze nie jest kimś kogo można wpisać w jakikolwiek szablon. Jej życie to ciągłe dążenie do doskonałości, wyznaczanie nowych horyzontów i autentyczna pasja... Osobowość tyleż nietuzinkowa co urzekająca:)
adf
rok temu
Ta pani nie jest żadną pierwszą damą. Pierwszą damą jest Ivanka Trump. Po co udawać?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić