Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Sprawdzili skład wody w butelkach. Pływają tam kawałki plastiku

16
Podziel się:

Tylko w jednej z badanych butelek nie było kawałków sztucznej substancji. Pod względem zanieczyszczeń woda z butelki w ogóle nie różniła się od tej z kranu.

Sprawdzili skład wody w butelkach. Pływają tam kawałki plastiku
(flickr.com, Guillaume Speurt)

W badaniu zleconym przez WHO przeanalizowano 259 butelek z 9 krajów świata. Ponad 90 proc. z nich zawierało małe kawałki plastiku. Tylko 17 butelek było wolnych od sztucznych tworzyw - informuje "The Guardian". W rekordowej znajdowało się nawet 10 tys. plastikowych włókien. Średnia to 325 cząstek na butelkę. Włókna mają rozmiar od 0,1 do nawet 1,5 mm.

Ludzie spożywają cząsteczki z tworzywa sztucznego podczas picia większości rodzajów wody butelkowej. Trudno jednak powiedzieć, jakie dokładnie ma to skutki dla zdrowia – powiedziała Abigail Barrows z Ocean Analytics, która przeprowadziła badania.

*Badanie przeprowadzono w ramach kampanii, która ma wyeliminować zanieczyszczenie włóknami. *Eksperci są przerażeni, że skażenie plastikiem stało się powszechne nawet w produktach, które są określane jako premium. Zaznaczają, że np. w Stanach Zjednoczonych cena wody butelkowej jest blisko 1000 razy wyższa niż wody z kranu. Sprzedawana jest pod pozorem bycia czystszą i bezpieczniejszą. Pod względem obecności fragmentów plastiku jest jednak taka sama.

Nie jest jasne, skąd mikroplastik wziął się w wodzie. Główną przyczyną obecności włókien w środowisku jest pranie sztucznych materiałów. Nie tłumaczy to jednak obecności włókien w butelkach, do których wydobywa się wodę bezpośrednio ze źródeł.

Zobacz także: Zobacz także: Piła wodę z miodem na czczo. Oto efekty

*Włókna plastiku "atakują" także z powietrza. *Według ostatnich badań wdychamy dziennie od 26 do 130 cząsteczek. Do tej pory problemy ze zdrowiem miały osoby pracujące z materiałami syntetycznymi. Eksperci twierdzą, że obecnie zanieczyszczenie jest tak powszechne, że stanowi zagrożenie dla wszystkich ludzi. Nadmierne wdychanie cząsteczek może powodować wiele chorób. Wśród nich najbardziej powszechne są astma, choroby serca, alergie i choroby autoimmunologiczne.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Terka
4 lata temu
Piję w szkle ale wolę wodę mineralną, nie źródlaną. Pyszna zdrowa i jeszcze metabolizm wspomaga. Warto poczytać sobie książkę odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii, warto, oj warto sama najlepiej wiem po sobie..
zdrowie
4 lata temu
Lepiej w butelkach dużo czystsze.
Ja
4 lata temu
Czemu plastik w wodzie ze źródeł? Bo leja do butelek zwykła wodę i tak sie robi kase
Tomasz
4 lata temu
Mój pies kranówy nie chce pić... taki syf mam w kranie, ma tyle kamienia że choruję na nerki! więc ta butelkowa to jedyne dla mnie wyjście. Od zwykłej z kranu po kilku wlaniach czajnik cały w kamieniu.
Prawie jak et...
4 lata temu
A Potem Rak
janusz
4 lata temu
w kranie mam niezłą wodę! płacę za butelkowaną bo zawiera minerały i plastik! w wodzie święconej jest odrobina diabła! takie tam uszlachetniacze!
Canadol
4 lata temu
Na uniwersytecie w Toronto badali wode ktora jest w sprzedazy .Tu sie sprzedaje kilka wod mineralnych z Polskil.Nalepsza wedlug mineralow i najczystsza woda to : nasza woda Naleczowianka druga byla Evian
Prawdepisze
4 lata temu
Mam wierzyc banxytomz WHO?? Przeciez to oni oglosili pandemie(epidemie) ktora oglasza sie wedlug prawa po smierci 50000 ludzi a wowczas umarlo tylko 5 osob dodam ze przez producentow lekow bi to oni wypuscili wirusa zeby zarobic.Komisionerzy spoleczni z dziennikarzami dotarli do dowodow ze prezydent WHO wzial lapowke od koncernow farmaceutycznych .Nie wierzcie WHO to organizacja ktora wpolpracuje z mordercami
Slowik
4 lata temu
Dobrze ze to plstik a nie kacze pioro jakies
Marek
4 lata temu
Ale za to w USA jest świetnej jakości żywność :)
xyz
4 lata temu
Czyli zamiast dotować butelki trzeba sobie kupić dzbanek z filtrem i pić kranówkę.
KranZdrój
4 lata temu
od ponad 20 lat pije wode z kranu, nieprzegotowaną, mieszkam na podlasiu w małym mieście gdzie wody sie nie chloruje. woda była parokrotnie badana przez sanepid, skład nie odbiegał od wody znanych polskich marek a niejednokrotnie był o niebo lepszy.
Dno
4 lata temu
Mam wybór: pić wodę z butelki z plastikiem lub wodociągową tłoczoną przez rury z azbestu albo wodę z rzeki do której wpadają ścieki z garbarni, lub deszczówkę z rozpuszczonym smogiem miejskim?
h2o
4 lata temu
okazuje sie ze woda butelkowa gorsza od kranówy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić