Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Wielkie rozczarowanie na Marsie. Miała być woda, jest... piasek

15
Podziel się:

Od kilku lat astronomowie żyli w przekonaniu posiadania dowodów na obecność wody pod powierzchnią Marsa. Nowe badania dostarczają niepomyślnych informacji.

Wielkie rozczarowanie na Marsie. Miała być woda, jest... piasek
(Domena publiczna, NASA)

Chodzi o ciemne smugi na zboczach Marsa odkryte w 2011 roku. Powtarzające się linie, nazywane w skrócie RSL, miały być dowodem na obecność wody pod powierzchnią czerwonej planety – czytamy w portalu CNN. Rzekoma dawna obecność wody miała oznaczać, że na Marsie może istnieć życie. Chociażby na poziomie mikroorganizmów. Tymczasem wszystko wskazuje, że owe ciemne smugi to najprawdopodobniej piasek i pył.

Naukowcy przebadali 151 strumieni RSL w 10 miejscach. Stwierdzili, że wszystkie kończyły się w podobnych punktach, niezależnie od długości stoku. Jeśli w grę wchodziłby płyn, na dłuższych zboczach pojawiałyby się dłuższe smugi cieczy. Bliższe badanie smug ujawniło, że zachowują się tak, jak suche ziarenka piasku na aktywnych wydmach. Badanie oparto na obserwacjach zdjęć o wysokiej rozdzielczości wykonanych z pokładu sondy znajdującej się na orbicie Marsa.

Zobacz także: Zobacz także: Zagadka nie dała NASA spokoju. Zadziwiający widok po lądowaniu na Marsie

RSL są dla naukowców problemem od momentu ich odkrycia. Co roku obserwowano na Czerwonej Planecie tysiące takich powtarzających się śladów. Najwięcej powstawało ich w czasie marsjańskiego lata. Z każdym miesiącem ciemniały, by zimą zniknąć. Pojawiały się na stromych, skalistych zboczach na najciemniejszych obszarach Marsa. Sezonowość, z jaką powstawały, sugerował, że może to być woda. Jednak eksperci nie potrafili wytłumaczyć, dlaczego "woda" pojawia się tylko na szczytach tak stromych zboczy.

Pokazaliśmy, że RSL są prawdopodobnie przepływami ziarnistymi, co zmienia naszą ocenę tego, co oznaczają dla obecności płynnej wody na Marsie - skomentował Colin Dundas, główny autor badań z Geological Survey.

To nie znaczy, że na Marsie nie było wody. Łaziki marsjańskie odkryły do tej pory wiele dowodów wskazujących na jej obecność w przeszłości. O ile jednak nie znajdzie się sposobu, by znaleźć lub pozyskać ją w przyszłości, wszelkie wyprawy załogowe staną pod znakiem zapytania.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Ede
5 lata temu
Szukanie igly w stogu siana.
Poznaj świat ...
5 lata temu
Moja koncepcja jest taka,że na Marsie i Ziemi oraz planecie której już nie ma a była miedzy Marsem a Jowiszem toczyła się miedzy gwiezdna wojna.Miedzy obecnymi zarządcami planety (nie ludźmi Replytami ,Anunaki ) a inna cywilizacja która mieszkała prze konfliktem w naszym układzie solarnym. Skutki wojny były ogromne Zniszczenie jednej planety całkowicie ,śmiertelne okaleczenie Marsa i demolka na Ziemi.Cały czas nasza piękna Ziemia odczuwa skutki owego konfliktu, Sahara cały czas nie może się odrodzić po wybuchach podobnych do nuklearnych. gdzie sie podziały gigantyczne drzewa ktośje precyzyjnie powycinał.Konflikt rozgrywał sie mniej wiecej miedzy 40 tys a max 100tyś nie dalej .
wszystko tylk...
5 lata temu
piasek na marsie ? niemożliwe
jorduś
5 lata temu
Ten cały naukowy bełkot to tylko jedna wielka komedia
Marsjanin Alk...
5 lata temu
Ja tam mogę lecieć. Mi tam woda nie jest potrzebna bo wodę to zwierzęta piją. Byle wódki nie zbrakło!
zas
5 lata temu
RLS to ja mam jak czytam takie bzdury
koks
5 lata temu
NASA to jakiś żart znów? co chwile artykuły odnośnie tego szajsu, kto w to jeszcze wierzy
fvhnnn
5 lata temu
Jak Boga niema ito przypadek wszystko tylko jak same zniczego powstały atomy żaden naukowiec tego niewyjasni
vx50
5 lata temu
Piasek , a jak on tam doleciał ?
Joker
5 lata temu
Kto oglądał film Marsjanin wie że to średni pomysł :-) ale np Walerian coś tam coś tam to już ok. Takie planety szukać i taka wielka stacje zbudować. Mistrzostwo. Zamiast obmyślać plany wojen. Kto na kogo bombę zrzuci albo jak tu komuś coś ukraść powinniśmy razem starać się właśnie na początek zbudować taka wielka stacje kosmiczną. Może wtedy nie Mars a jakiś inny lepszy pomysł wpadnie ludziom do głowy. Chciałbym kiedyś zobaczyć na wlasne oczy jakaś planetę stając na jej powierzchni i nie umierając w męczarniach bo np nie ma tlenu a skafander w praniu.
a22
5 lata temu
Nie ma wolności z bardzo a to bardzo głupimi reklamami
3223324324432...
5 lata temu
ciekawe, że potrafią tak wiele mówić o początku wszechświata, co było 3, 10, 15 miliardów lat temu, a tymczasem nie wiedzieli że wody jak niema tak niema na planecie najbliższej ziemi....
434
5 lata temu
kolejne wielkie rozczarowanie rozczarowanych poszukiwaczy przygód za kilkadziesiąt milionów dolarów...
bejk
5 lata temu
- Co się mówi kobiecie, która wszystko tobie wybaczy, wszystko ścierpi i kocha bez względu na wszystko? - Kochana Mamo!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić