Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Stan Missouri pozywa Chiny. Twierdzi, że odpowiadają za epidemię koronawirusa

2

Pozew został złożony w sądzie federalnym przez najwyższego prawnika stanu. W uzasadnieniu stwierdzono, że chińscy urzędnicy są „odpowiedzialni za ogromną śmierć, cierpienie i straty ekonomiczne, wyrządzone całemu światu”. Nie wiadomo jednak czy oskarżenia mają jakąkolwiek moc prawną na arenie międzynarodowej.

Stan Missouri pozywa Chiny. Twierdzi, że odpowiadają za epidemię koronawirusa
(Getty Images)

Prokurator generalny stanu złożył pozew przeciwko rządowi Chin. W oświadczeniu Eric Schmitt napisał, że chińscy urzędnicy i politycy kłamali na temat zagrożeń związanych z wirusem i nie zrobił wystarczająco dużo, aby spowolnić jego rozprzestrzenianie się na całym świecie.

Chiński rząd okłamał świat na temat niebezpieczeństwa i zaraźliwości COVID-19, uciszył demaskatorów i niewiele zrobił, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje działania – napisał prokurator generalny stanu.

Nie jest jasne, czy pozew będzie miał jakąkolwiek moc prawną. Chimene Keitner, profesor prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Kalifornijskiego jest sceptycznie nastawiony do wytaczania procesów sądowych przeciwko innym krajom. Podkreślił, że amerykańskie sądy nie mają żadnego wpływu na Chiny i uważa, że pozew z Missouri niedługo odejdzie w niepamięć - informuje "The Guardian".

Zobacz także: Zobacz też: Nieprzewidziane skutki koronawirusa. Skóra lekarzy zmienia kolor

Prokurator nie jest pierwszą osobą potępiającą działania Chin. Wcześniej sam Donald Trump oskarżył tamtejsze władze o zatajanie prawdy i brak zdecydowanego działania w walce z koronawirusem. Powiedział, że Chiny muszą ponieść konsekwencje swoich działań.

Na świecie jest już 2,5 mln zakażonych i 179 tys. zgonów. W samych Stanach Zjednoczonych koronawirusa ma ponad 800 tys. osób, a zmarło kolejnych 45 tys. chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić