Barbara Jaros| 
aktualizacja 

Sukces polskich archeologów. "Anomalia" w starożytnym świecie

22

Naukowcy odkryli ruiny najstarszej perskiej świątyni. Budowla ma 7 tys. lat, co, zdaniem archeologów, samo w sobie stanowi ewenement.

Sukces polskich archeologów. "Anomalia" w starożytnym świecie
(iStock.com)

Znaleziska dokonano w Kuwejcie, na pustyni Al-Subijah. Budynek stał na terenie pradziejowej osady z końca VI w. p. n. e. Był otoczony kolistym murem, co, jak twierdzą naukowcy, świadczy o jego religijnym charakterze - podaje TVN24.

To najstarsza do tej pory odkryta w rejonie Zatoki Perskiej budowla, która ma jakiś związek z kultem, a zatem jest to świątynia - poinformował prof. prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

W ocenie archeologa jest to jednak "anomalia". Dotąd uważano, że budowle o podobnym przeznaczeniu zaczęto wznosić dopiero z połowie III tysiąclecia p.n.e., są więc późniejsze o ponad 2,5 tysiąca lat. Zdaniem kierownika wykopalisk inspiracją do zbudowania świątyni mogła być zamieszkała w Mezopotamii społeczność określana przez archeologów jako Ubaid, która w tamtym okresie miała ogromny wpływ na sąsiednie tereny.

Nowo odkryta przez nas świątynia jest bardzo podobna do tej znanej już szeroko archeologom świątyni z Eridu w południowej części Międzyrzecza, co dodatkowo wspiera koncepcję na temat wpływu ludności z tamtego rejonu - mówi prof. Bieliński.

To nie jedyne odkrycie polsko-kuwejckiego zespołu. W centrum osady odsłonięto duże fragmenty niezabudowanego placu otoczonego zwartą zabudową przynajmniej z trzech stron. Jest to przykład dość zaawansowanego zagospodarowania przestrzeni nieznanego naukowcom nawet z osad ubaidzkich, stanowi więc kolejny ewenement.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Wielkie odkrycie podczas budowy torów. Pociąg tędy jeszcze długo nie pojedzie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić