REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros10.11.18 (22:02)

Sukces polskich archeologów. "Anomalia" w starożytnym świecie

Naukowcy odkryli ruiny najstarszej perskiej świątyni. Budowla ma 7 tys. lat, co, zdaniem archeologów, samo w sobie stanowi ewenement.
iStock.com

Znaleziska dokonano w Kuwejcie, na pustyni Al-Subijah. Budynek stał na terenie pradziejowej osady z końca VI w. p. n. e. Był otoczony kolistym murem, co, jak twierdzą naukowcy, świadczy o jego religijnym charakterze - podaje TVN24.

To najstarsza do tej pory odkryta w rejonie Zatoki Perskiej budowla, która ma jakiś związek z kultem, a zatem jest to świątynia - poinformował prof. prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

REKLAMA

W ocenie archeologa jest to jednak "anomalia". Dotąd uważano, że budowle o podobnym przeznaczeniu zaczęto wznosić dopiero z połowie III tysiąclecia p.n.e., są więc późniejsze o ponad 2,5 tysiąca lat. Zdaniem kierownika wykopalisk inspiracją do zbudowania świątyni mogła być zamieszkała w Mezopotamii społeczność określana przez archeologów jako Ubaid, która w tamtym okresie miała ogromny wpływ na sąsiednie tereny.

Nowo odkryta przez nas świątynia jest bardzo podobna do tej znanej już szeroko archeologom świątyni z Eridu w południowej części Międzyrzecza, co dodatkowo wspiera koncepcję na temat wpływu ludności z tamtego rejonu - mówi prof. Bieliński.

To nie jedyne odkrycie polsko-kuwejckiego zespołu. W centrum osady odsłonięto duże fragmenty niezabudowanego placu otoczonego zwartą zabudową przynajmniej z trzech stron. Jest to przykład dość zaawansowanego zagospodarowania przestrzeni nieznanego naukowcom nawet z osad ubaidzkich, stanowi więc kolejny ewenement.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Wielkie odkrycie podczas budowy torów. Pociąg tędy jeszcze długo nie pojedzie

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij