REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk06.11.18 (20:42)

Archeolodzy nie mogli uwierzyć. Sprośne żarty w rzymskich latrynach

Mężczyźni korzystający z publicznej latryny w mieście Antiochia prawdopodobnie umilali sobie czas, podziwiając sprośne scenki. Znajdowały się one na mozaice podłogowej - odkryli właśnie naukowcy.
Tex Li Hsing Chi / Facebook.com

*Płytki pochodzą z II w. n. e. * Znaleziono je w starożytnym mieście leżącym obecnie w Turcji. Zdaniem naukowców scenki widniejące na mozaice odnoszą się do mitologii - donos Fox News.

Byliśmy zszokowani tym, na co patrzymy. Żeby te żarty przemówiły do twojej wyobraźni, musisz rozumieć mity, ale - jak widać - toaletowy humor jest uniwersalny - mówi jeden z archeologów Michael Hoff.

REKLAMA

Scenki prześmiewają dwa powszechne w rzymskiej sztuce motywy. Narcyza zwykle przedstawiano wpatrującego się zakochanym wzrokiem w swoje odbicie w wodzie. Tymczasem w latrynie piękny bohater mitu ma długi nos, co w tamtych czasach kojarzono z brzydotą, i patrzy w dół, podziwiając własnego penisa.

Druga scenka odnosi się do mitu o Ganimedesie. W trojańskim królewiczu zakochał się sam Zeus, który pewnego dnia, przebrany za orła, porwał nastolatka i uczynił go podczaszym bogów. Zwykle schwytanego Ganimedesa przedstawiano oderwanego od zabawy w toczenie koła i wciąż trzymającego w dłoni potrzebne narzędzia. Na odkrytej mozaice są nimi jednak szczypce i gąbki podobne do tych, jakimi czyszczono latryny.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Wielkie odkrycie podczas budowy torów. Pociąg tędy jeszcze długo nie pojedzie

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij