Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Wielkie odkrycie w Egipcie. Teraz wiadomo, jak starożytni budowali wielkie piramidy

140
Podziel się

Od lat jedną z największych z zagadek ludzkości były egipskie piramidy. Do dziś nie wiadomo, jakim cudem 4500 lat temu człowiek transportował i umieszczał ogromne kamienne bloki. Ostatnie odkrycie w egipskim kamieniołomie rzuca nowe światło na dotychczasową wiedzę.

Nareszcie udało się potwierdzić, w jaki sposób transportowano ogromne bloki kamienia
Nareszcie udało się potwierdzić, w jaki sposób transportowano ogromne bloki kamienia (East News)
bCHveUCt

Jeśli mieliście okazję oglądać filmy dokumentalne na temat egipskich piramid, zapewne słyszeliście opinie naukowców na temat budowy. Naukowcy wielokrotnie zaznaczają - nawet dziś transport ogromnych bloków kamienia i umieszczanie ich kolejno na budowli byłoby trudne nawet wykorzystując dzisiejszą technologię. Ciężko byłoby wybudować piramidę w takim tempie, jak zrobili to Egipcjanie.

Tymczasem kilka dni temu oczom archeologów z Ministerstwa Starożytności Egiptu pokazała się ważna wskazówka. Eksperci natrafili na ślady pochyłej rampy, która wyraźnie była używana do pomocy podniesienia bloków z kamieniołomu.

bCHveUCv

Przy pomocy siły ludzkiej, mocnych lin, rampy oraz drewnianych sań, starożytni Egipcjanie byli w stanie wydobywać ogromne bloki alabastru. Liny przyczepione do sań działały jak "mnożnik siły", dzięki czemu łatwiej było przeciągnąć sanie na rampę, powiedział Roland Enmarch - jeden z członków stowarzyszenia.

W oficjalnym raporcie Ministerstwo Starożytności Egiptu dowiodło, że jest to unikalny system transportu, którego nigdy wcześniej nie zaobserwowano. Rampy wydają się być odpowiedzią na to pytanie, które archeolodzy zadawali sobie od lat.

"Wykrycie śladów narzędzi i obecność dwóch inskrypcji Chufu doprowadziło nas do wniosku, że pochodzi z (co najmniej) czasów panowania Chufu, czyli budowniczego Wielkiej Piramidy w Gizie" - mówił Yannis Gourdon dla portalu LiveScience.

Jak wielokrotnie wskazywały poprzednie badania, prawdopodobnie starożytni Egipcjanie używali dużych sań i lin, aby ciągnąć ogromne 2,5-tonowe kamienie i posągi przez pustynię. Najprawdopodobniej wylewano na piasek niewielką ilość wody, aby znacznie zmniejszyć tarcie ślizgowe, co stanowiło prosty trik, który pozwolił Egipcjanom zmniejszyć liczbę potrzebnych pracowników nawet o połowę.

bCHveUCB

Odkrycie potwierdził zespół naukowców z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej w Kairze oraz z University of Liverpool w Anglii.

bCHveUCW
KOMENTARZE
(140)
Mick
2 lata temu
Tytuł aby wygenerować kliknięcia a w środku lipa o której wiadomo. Szkoda czasu na ten portal bo robi w balona. Jeszcze galerię do klikania powinni dać.
TakiTam
2 lata temu
Czyli nic nowego już w szkole mnie o tym uczyli a młody nie jestem.
Dr0
2 lata temu
No to ciekawe jak transportowali bloki ktore mialy kilkadziesiat albo kilkaset ton.
bCHveUCX
proste jak dr...
2 lata temu
śmieszne bzdury. Dawno udowodniono czy to zapisów czy malowideł ściennych iż piramidy budowali obcy a ludzie byli tylko nędznymi małymi robalami. A skąd np: brali drewno do przesuwania tych bloków? Dziś nie umiemy tak przycinać takich bloków skalnych nie mówiąc o wtłoczeniu na górę budowli w takim czasie jak oni to zbudowali.
FREDu
2 lata temu
Cały czas szukają potwierdzenia swoich teorii. To że rampy były w kamieniołomie nie znaczy że były używane do budowy piramid. Co więcej rampa przy największej piramidzie tzw. Cheopsa potrzebowałaby więcej materiałów do budowy niż sama piramida. Jest to więc teoria mało prawdopodobna.
Najnowsze komentarze (140)
Ramzes
3 miesiące temu
Tematem piramid zajmuję się od ponad dwudziestu lat i teoria z rampą jest mi znana nie od dziś. Jednak osobiście muszę przyznać, że ta teoria to istna bzdura. Cały czas mydlą nam oczy i wciskają rzeczy, które w ogóle nie trzymają się kupy. Pozdrawiam serdecznie.
wojtas
5 miesięcy temu
Mnożniki siły. Dyletantyzm tych tak zwanych naukowców szybuje pod niebo.
www
8 miesięcy temu
jest jedno ''ale'', te rampy potrzebywalyby o wiele więcej budulca niż same piramidy. samo zbudowanie takich ramp a pozniej ich rozbiórka pochłonęłaby więcej czasu i energii niż sama budowa piramid.
Wierzący
2 lata temu
W owych czasach byli na ziemi giganci przerastający po stokroć przeciętnego dziś wzrostem człowieka. Wierzyć tym wszystkim naukowcom to żart. Tylko Bóg i Pismo Święte - tam wszytsko jest napisane.
lysy501
2 lata temu
lipa ten portal nic nowego
Piramido
2 lata temu
A najciekawsze jak wycinali bloki kilku tonowe ze szpary miedzy jednym a 2 polozonym byly milimetrowe i idealnie dopasowane. Chyba robili to na komputerze. Lol..
xyz
2 lata temu
Kolejna "prawda" jak ostatnie badania statystyczne o wpływie pogody na głosowanie!
darek
2 lata temu
Tak... jeden głaz na dwie minuty. Logicznie myślą, no, no, no. Tylko powiedzcie mi, jak to zrobili nawt z tą cudowną rampą. Już dawno o tym mówiono, i co z tego?
bCHveUCP
Inż
2 lata temu
Sanie sunely po lisciach palmy a nie po piachu2,5 tony to wcale nie ciężkie bloki. Naukowcy zatrudnili by na pol etatu jednego inżyniera i nie musieliby sie tak męczyć z domyslaniem, ach ci naiwni historycy, ręce opadają
ziut
2 lata temu
bajka,jak inne a tajemnica pozostaje tajemnicą!
true story
2 lata temu
o2 odkryło Amerykę hahaha jak zwykle CLICKBAIT po 3 miesiącach wszedłem zobaczyć wasze niusy ale nic tu nie zmieniło się od kilku lat :) Nie polecam tego chlewa
as
2 lata temu
co za bzdurny artykuł skończonego tumana...
zenua
2 lata temu
po pierwsze sprawdzałem wszystkie portale swiatowe odnoscie newsów z egiptu i takiego nie znalazlem.. to jakis stary kotlel ma 50 lat
Marcin
2 lata temu
Bzdury gadacie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić