aktualizacja 

Szokujące znalezisko w żołądku wieloryba. 40 kg plastiku

64

Na Filipinach woda wyrzuciła na brzeg wieloryba. Naukowcy byli w szoku, gdy otworzyli jego brzuch. W środku znaleźli 40 kg plastiku.

Plastikowa reklamówka w brzuchu wieloryba
Plastikowa reklamówka w brzuchu wieloryba (Facebook.com, Darrell Blatchley)

W żołądku wieloryba znajdowało się m.in. 16 worków po ryżu. Zyfia gęsiogłowa miała też w środku "wiele reklamówek na zakupy". Pełna lista przedmiotów, które znaleziono, ma zostać opublikowana w najbliższych dniach.

Naukowcy nie kryją zdumienia. W poście zamieszczonym na Facebooku przedstawiciele muzeum historii naturalnej w Davao podkreślili, że to "największa ilość plastiku, jaką kiedykolwiek widzieliśmy wewnątrz wieloryba".

Nie byłem gotowy na tak dużą ilość plastiku. Było tego tyle, że rozpoczął się proces zwapniania – powiedział w rozmowie z CNN Darrell Blatchley, założyciel i prezes D’ Bone Collector Museum.

Blatchley wezwał filipiński rząd i obywateli do działania. Zaznaczył, że trzeba podejmować działania na rzecz ograniczenia użycia jednorazowych toreb na zakupy. Filipiny są jednym z pięciu azjatyckich krajów, które razem są odpowiedzialne za ok. 60 proc. plastikowych odpadów w oceanach – wynika z raportu Ocean Conservancy and the McKinsey Center for Business and Environment z 2015 roku. Pozostałe kraje to Chiny, Indonezja, Wietnam i Tajlandia.

Wypełnione plastikiem wieloryby i inne zwierzęta znajdowano już wcześniej. W czerwcu ubiegłego roku w Tajlandii znaleziono grindwala, który zmarł po połknięciu 80 plastikowych reklamówek. Jego śmierć nastąpiła wkrótce po ukazaniu się raportu brytyjskiego rządu, w którym ostrzeżono, że jeśli nie podjęte zostaną działania, poziom plastiku w oceanach może wzrosnąć nawet trzykrotnie w ciągu 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Rzeka butelek. Aż trudno uwierzyć, że pod spodem jest woda
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić