Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kacper Krysztofik
|
aktualizacja

Szwedzi szykują się do wojny. Wydali instrukcje dla obywateli

45
Podziel się:

Szwedzki rząd zaczął wydawać instruktażową broszurę wojenną, która ma za zadanie poinformować Szwedów, po raz pierwszy od ponad 30 lat, o zagrożeniach wojennych.

Szwedzi szykują się do wojny. Wydali instrukcje dla obywateli
(Wikimedia Commons CC BY)

Choć konflikt zbrojny w Europie wydaje się być na razie mało realny, Szwecja woli dmuchać na zimne. Dlatego agencja ds. nieprzewidzianych wypadków (MSB) przygotowała dokument zatytułowany "Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna", który trafi do wszystkich domostw na terenie tego kraju.

Broszura ma pomóc Szwedom przygotować się na każdą ewentualność. Zawiera ona informacje o możliwych zagrożeniach i ich rozpoznawaniu. Zakres tematyczny dokumentu jest bardzo szeroki - od rozpoznawania fake newsów, przez informacje o przygotowaniu się na ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne, po wskazówki mówiące jak zachować się w obliczu ataku terrorystycznego lub wybuchu wojny.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i gotowość naszego kraju, dlatego ważne jest, aby każdy obywatel miał wiedzę na temat tego, jak zachować się wobec niebezpiecznych zdarzeń w Szwecji - mówi główny szef MSB, Dan Eliasson.

20-stronicowa broszura to zaktualizowana wersja dokumentu z 1980 roku. Jej pierwsza wersja ukazała się w czasie II wojny światowej. W środku oprócz ilustracji przedstawiających żołnierzy na polu bitwy czy ludzi radzących sobie z różnego rodzaju katastrofami, znajdziemy także praktyczne wskazówki i czytelne komunikaty podnoszące morale Szwedów.

Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana przez inny kraj, nigdy się nie poddamy. Wszystkie informacje o tym, że opór ma ustać, są nieprawdziwe - czytamy w broszurze.

"Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna" jest reakcją na rosnące zagrożenie ze strony Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego. Zdaniem szwedzkiego rządu Rosjanie zaczęli naruszać szwedzką przestrzeń powietrzną i wpływać na ich wody terytorialne. Wznowienie broszury to także pochodna dyskusji na temat tego, czy Szwecja powinna wstąpić do NATO w obliczu potencjalnego zagrożenia konfliktem zbrojnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(45)
Zbigniew
4 lata temu
Bardziej realne dla Szwedów są bandyckie napady kolorowych których wpuscili do siebie niż rozyjska inwazja.
Gość
4 lata temu
Dlaczego drwisz nie nie wiedząc nic o energetycznej naturze takich modlitw. Gdyby 4 miliony Polaków odmawiało różaniec lub inną modlitwę/medytację tylko raz w tygodniu, to na Polskę nie spadłaby ani jedna bomba.
Alien
4 lata temu
Dopóki żołnierz będzie bohaterem,tak długo będą wojny.
mkl
4 lata temu
dostalem taka broszure do domu, ktora jest zatytulowana "jezeli przyjdzie kryzys albo wojna". Teraz sami rozumiecie o co tu chodzi.... "Wojna" jest na drugim miejscu.
Babcia 70 tka...
4 lata temu
Nic nie rozumiem w Europie jest stale wojna od lat, więc będzie jeszcze jakaś inna wojna, czy ta sama. Przecież niedawno w Polski wyszły wojska armii radzieckiej, teraz są na Ukrainie. Poza tym różne dialogi międzypaństwowe wcale nie pokojowe, a posiadające podtekst zagarniania co się da. Chyba nie mylę się.
zeNON
4 lata temu
Uznajmy niepodległość Państwa Palestyńskiego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Niech żyje wolna Palestyna!
zeNON
4 lata temu
Aha, przypominam szanownym dumnym Polakom, że Polska jest w stanie wojny z Afganistanem. I niech mi to żaden nie pisze, że to działania zbrojne w czasie pokoju. Jak można najechać cudzy kraj, strzelać do jego obywateli, okupować i mówić że to nie wojna? Niejaki Adolf H. w 1939 na Polskę najechał bez zaproszenia, strzelał do jej obywateli i okupował. Czy to również były działania zbrojne w czasie pokoju? Pora wycofać polskie wojska okupacyjne i wypłacić Afganistanowi słuszne reparacje wojenne. Dość już tej hańby! Niech żyje wolny Afganistan!
zeNON
4 lata temu
Gdyby tak Polskę Rosja chciała napaść, to na linii Odry ich zatrzymamy...
dron
4 lata temu
jacy Szwedzi, jaka Szwecja. Szwedzi to byli, ale kiedyś i ich Szwecja, teraz jest Kalifat szwedzki. Armia to moze i jest, ale tej jedynej i slusznej religii (sekty???)
Lcr
4 lata temu
proszę o link do tej broszury
GHJGFF
4 lata temu
СHОDZI О WSТAPIENIE W NAТО I ТУLE
Antykomuch
4 lata temu
Tez mi problem... najwyzej ‘’Szwedzi’’ znowu sie spakuja i pojada do nastepnego kraju po zasilki...
Jubel
4 lata temu
polskie paliwowki pokryqwaja wzrost cen benzyny, ale przez amerynakow i arabow idzie wszystko w gore
mack
4 lata temu
Niech Szwedzi zrobią porządek w swoim kraju .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić