Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Szymon Hołownia na prezydenta Polski? Zdradził, jak postrzega obowiązki głowy państwa

82
Podziel się

Pogłoski o rzekomych planach dziennikarza zelektryzowały jego rodaków. Sam Szymon Hołownia na razie nie zaprzeczył tym plotkom. Więcej – dolał oliwy do ognia swoją najnowszą publikacją. Czyżby przedstawił zręby swojego manifestu politycznego?

Szymon Hołownia na prezydenta Polski? Zdradził, jak postrzega obowiązki głowy państwa
(East News, Paweł Wiśniewski)
bDabgqKt

Szymon Hołownia prezydentem – gwiazdor TVN ma rzekomo rozważać start w najbliższych wyborach. Mimo że dziennikarz nie posiada doświadczenia politycznego, jego poglądy są dobrze znane Polakom. Hołownia chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami we wpisach na social mediach i felietonach na łamach "Tygodnika Powszechnego".

To właśnie w tym medium pojawił się jego tekst* "Potwory i spółka"*. Tytuł nawiązuje do popularnej bajki o potworach, które pozyskiwały energię z krzyku dzieci. Dziennikarz odniósł się w nim do ostatnich wydarzeń na polskiej scenie politycznej. Poruszył m.in. kwestię wyboru na marszałka seniora Antoniego Macierewicza czy kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Nie zabrakło tam wielu gorzkich słów pod adresem partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak największe zaskoczenie wywołała część poświęcona roli prezydenta. Szymon Hołownia wyraził rozczarowanie faktem, że – jak twierdzi – przełożonym głowy państwa nie jest naród, lecz "szeregowy poseł". Czy ta koincydencja czasowa tematu felietonu z plotkami pojawiającymi się na jego temat jest tylko przypadkiem, czy raczej wpisuje się ten polityczny kontekst?

bDabgqKv

Zdaniem dziennikarza kandydatura prezydenta nie powinna być wysuwana przez partie polityczne. Takie postępowanie prowadzi do sytuacji, kiedy głowa państwa czuje się zobowiązana do wdzięczności wobec partyjnych kolegów. W końcu dzięki ich wsparciu i funduszom udało mu się zdobyć stanowisko.

Szymon Hołownia wychodzi z założenia, że problemów z rządem nie da się rozwiązać bez zmiany mentalności Polaków. Apeluje, żeby nie poddawali się zwątpieniu i nie rezygnowali ze swoich zasad moralnych.

bDabgqKB

Pogłoski, że gwiazdor TVN miałby wystartować w wyborach prezydenckich, pojawiły się na początku listopada 2019 roku. To wtedy tygodnik "Wprost" opublikował informację, że pewien biznesmen zlecił badania na temat Szymona Hołowni. Ich wyniki miały pokazać, jak Polacy postrzegaliby dziennikarza w roli prezydenta.

Szymon Hołownia do dziś nie wydał oficjalnego oświadczenia odnośnie ewentualnego startu w wyborach. Nie byłby pierwszym przedstawicielem mediów, który zdecydował się na taki krok. Wołodymyr Zełenski, obecny prezydent Ukrainy, w przeszłości zajmował się show-biznesem i zdobył popularność dzięki programom satyrycznym.

Niestety, zdaniem prof. Dariusza Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego, Szymon Hołownia nie ma większych szans na wygraną w wyborach. Swoje wątpliwości wyraził w rozmowie z portalem Wirtualne Media. Jako koronny argument naukowiec przytacza fakt, że za dziennikarzem nie stoi sztab specjalistów. Nie dysponuje także środkami finansowymi, które umożliwiłyby mu prowadzenie kampanii.

Mimo że Hołownia nie odnosi się do własnych planów politycznych, jego tekst może być odbierany przez czytelników jako manifest polityczny. W końcu dziennikarz sam nie jest związany z żadną partią.

bDabgqKC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDabgqKW
KOMENTARZE
(82)
sceptyk
11 miesięcy temu
"W rodzinnym Białymstoku był ministrantem. - Podobało mi się bycie księdzem, zawsze dobrze czułem się w kościele, pociągała mnie liturgia - wspominał Szymon. Po maturze wstąpił do nowicjatu u dominikanów w Poznaniu. - To było narastające przekonanie, że to jest ta droga, ten Bóg i ta przygoda - tłumaczył. Po roku jednak zrezygnował, nie do końca akceptował obowiązujące reguły, rozchorował się." Teraz zachciało mu się zostać prezydentem. Czemu nie, historia wszak zna przypadek, gdy nawet koń (o imieniu Incitatus) był członkiem senatu...
NIC
11 miesięcy temu
Hołownia to plastusiowy narcyz. On nic więcej nie wydębi z siebie tylko oratorium na cześć swojej ososby
vra
11 miesięcy temu
jak ma n@pletek to ja zagłosuje na niego, dotychczasowi nie mieli...
bDabgqKX
ninka
11 miesięcy temu
Boze chroń Polske przed takimi ludzmi
szlachcic
11 miesięcy temu
Hołownia jest dowodem na to że Pan Bóg jak chce to i dwa razy rozum odbierze
Najnowsze komentarze (82)
gość
10 miesięcy temu
Prezydentem swojego kurnika. Ale jaja.
słuchaj tylko
11 miesięcy temu
halo.radio
Ahaswer
11 miesięcy temu
Wiecie Hołownia ministranta to mamy teraz za prezydenta to jaki sens głosować na drugiego
Barbara
11 miesięcy temu
Do końca mu się w głowie pomiesza ło . Niech się leczy.
No pewnie
11 miesięcy temu
A Prokop Pierwszą Damą !!!!
Chippo
11 miesięcy temu
Ten ksiądz nie z mojej parafii. Nie znam człowieka.
xxzz
11 miesięcy temu
Zbyt mądry to on nie jest. Zadufany w sobie człowieczek .
Sawa
11 miesięcy temu
O szczęście niepojęte...
bDabgqKP
turbo
11 miesięcy temu
Prokop jest mniej kontrowersyjny i bardziej lubiany, zgarnie 3 razy większe poparcie
Tak tak
11 miesięcy temu
No tak! i znowu mamy nawiedzonego kandydata na prezydenta! Więcej takich, a nasz prezydent Andrzej Duda może być spokojny o swoja kadencję.
Stary
11 miesięcy temu
Nie znam tego pana i nie słyszałem o tych tłumach kochających go pełnym sercem.
ateista
11 miesięcy temu
jeszcze gorszy niż adrian kościoły by były co 100 m
kononowicz
11 miesięcy temu
Kolejny Kononowicz z Białegostoku , tyle że Hołownia gada gorsze pierdoły, skończy się to tak jak u redaktora Lisa , wyrzucą go z tv , z uwagi na to że dziennikarz nie może zajmowac się polityką.
nb
11 miesięcy temu
to już teraz byle błazen telewizyjny moze sie wypowiadac na takie tematy?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić