Krzysztof Narewski| 

Ten hormon sprawi, że będziesz mieć ochotę na seks

8

Chodzi o kisspeptynę odpowiedzialną za uwalnianie kolejnych hormonów, które wpływają m.in. na dojrzewanie płciowe.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)

Badanie przeprowadzono na 29 zdrowych, młodych mężczyznach. Część grupy badawczej dostała placebo, a drugiej części wstrzyknięto kisspeptynę. Następnie badanym pokazano zdjęcia par w namiętnych uściskach. U mężczyzn, którzy przyjęli hormon, aktywne stawały się rejony mózgu odpowiadające za podniecenie i uczucia. W przypadku grupy kontrolnej takie zjawisko było o wiele mniej widoczne. Naukowcy dowiedli tego robiąc skany mózgu.

Nasz odkrycie jest czymś nowym i ekscytującym. Pokazuje, że kisspeptyna odgrywa rolę w stymulowaniu niektórych emocji i zachowań, które prowadzą do seksu i reprodukcji. Teraz chcemy sprawdzić czy kisspeptyna mogłaby być lekiem na zaburzenia psychiczne i pomóc niezliczonym parom, które borykają się z trudnościami w poczęciu – mówi Waljit Dhillo z wydziału medycyny z Imperial College w Londynie

Do tej pory w leczeniu bezpłodności skupiano się na przyczynach biologicznych. Są one niezwykle istotne, ale trzeba też przyjrzeć się mózgowi, jego aktywności i emocjom, jakie towarzyszą poczęciu. Ten aspekt nie jest jeszcze wystarczająco poznany.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić