o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Ten naukowiec chciał stworzyć promienie śmierci! Oto 5 niewiarygodnych pomysłów Nikoli Tesli

28
Podziel się

Pamięć na temat Nikoli Tesli przetrwała za sprawą jego wynalazków. Amerykański inżynier serbskiego pochodzenia wieczną sławę zyskał poprzez pracę nad rozwojem silnika elektrycznego i prądnicy prądu przemiennego, autotransformatora, elektrowni wodnej na wodospadzie Niagara, baterii słonecznej… ale czy wiecie, że genialny naukowiec intensywnie myślał również nad rozwojem smartfonów, projektem statku dźwiękowego czy aparatu do fotografowania ludzkich myśli?

Ten naukowiec chciał stworzyć promienie śmierci! Oto 5 niewiarygodnych pomysłów Nikoli Tesli
(Domena publiczna)
bDnOLket

Maszyna do wywoływania trzęsień ziemi

W 1887 roku na Manhattanie miało miejsce trzęsienie ziemi o nieustalonym źródle, niejasnej przyczynie. Kilka lat wcześniej Tesla opatentował napędzany parą mechaniczny oscylator, który – wibrując raz w górę, raz w dół – generował prąd elektryczny. Ideą naukowca było stworzenie wynalazku, który zredukowałby napięcie pomiędzy płytami tektonicznymi.

Inżynier przyznał zresztą, że to właśnie jego eksperymentowanie zatrzęsło naturalnymi filarami Nowego Jorku. Tesla przyznał dziennikarzom, że pewnego dnia, próbując dostroić swój mechaniczny oscylator do wibracji budynku mieszczącego jego laboratorium, spowodował, że ziemia się trzęsła. Wynalazek okazał się zbyt niebezpieczny w użyciu.

Aparat do fotografowania ludzkich myśli

Tesla próbował skonstruować szczególny rodzaj aparatu, który byłby przeznaczony do fotografowania ludzkich myśli – a przede wszystkim pragnień. Rewolucyjna koncepcja powstała w 1893 roku, o czym dekadę później Tesla powiedział dziennikarzowi:

bDnOLkev

Zobacz także: Michael Almereyda: Reżyser "Tesli" opowiada o Tomaszu Kocie

Jestem niemal przekonany, że określony wizerunek ukształtowany w myśli musi, poprzez działanie odruchowe, wytworzyć odpowiedni obraz na siatkówce, który może być odczytany przez specjalistyczną maszynę.

Słynny wynalazca pracował nad stworzeniem aparatury zdolnej do tego, aby wizualizować idee rodzące się w naszym umyśle.

bDnOLkeB

Bo jeśli faktycznie myśl jest odbiciem obrazu na siatkówce, to pozostaje tylko rozstrzygnąć sprawę oświetlenia, wykonać fotografię, a następnie – za pomocą dostępnych metod – wykonać projekcję na ekranie(…) Nasze umysły byłyby w rzeczy samej jak otwarte książki.

Patent na telefony komórkowe

#

Amerykański inżynier serbskiego pochodzenia pracował nad opatentowaniem radia. Natomiast innym, mniej znanym projektem było utworzenie ogólnoświatowego systemu komunikowania przy pomocy przenośnych urządzeń, które przypominałyby współczesne telefony komórkowe. W 1901 roku, gdy prowadził skrupulatnie eksperymenty nad stworzeniem radia transatlantyckiego, Tesla starał się przekonać J.P. Morgana, fundatora wielu swoich prac, aby opracować małe, personalne urządzenia, dzięki którym możliwe stałoby się przesyłanie wiadomości głosowych w znacznym oddaleniu.

Genialny naukowiec prowadził również szereg badań nad bezprzewodowym transferem energii elektrycznej – dziedzictwo Tesli zostało wykorzystane współcześnie, przy konstrukcji ładowarek bezprzewodowych, którymi zasilamy swoje smartfony.

bDnOLkeC

Pierwszy statek naddźwiękowy

Fascynacja kosmosem, chęć kontaktu z przedstawicielami obcej cywilizacji, była kolejnym motorem napędowym Tesli, który pracował nad specjalnym projektem statku kosmicznego. Inżynier od najmłodszych lat zastanawiał się nad możliwością latania. Łącząc swoją wiedzę z zakresu inżynierii elektrycznej i mechanicznej.

W artykule w magazynie "Reconstruction" z lipca 1919 roku Tesla omówił swoją pracę nad opracowaniem samolotu naddźwiękowego, który miałby podróżować osiem mil nad powierzchnią Ziemi i generować prędkości pozwalające pasażerom podróżować między Nowym Jorkiem a Londynem w ciągu trzech godzin. Koncepcja Tesli zakładała, aby samolot był zasilany energią elektryczną przesyłaną bezprzewodowo z elektrowni naziemnych, eliminując potrzebę samolotów do przewozu paliwa. Pomysł, zaiste, piorunujący.

Potężne promienie śmierci

W rocznicę swoich 78. urodzin Tesla na łamach "New York Timesa" wyznał, że wymyślił prawdopodobnie swój najważniejszy wynalazek, który mógłby spowodować zakończenie wszystkich konfliktów zbrojnych. Średnica promienia śmierci – jednego z najbardziej szokujących projektów Tesli – wynosiła 12 metrów, a napięcie niezbędne dla systemu – 80 mln woltów. Laserowa broń mogła podobno eliminować zdalnie lotnictwo, jak i wojska pancerne. Ostatecznie promień śmierci nigdy nie został wcielony w życie z powodu braku funduszy. Być może lepiej, ponieważ kto wie, czy broń, która mogłaby zakończyć wojny, nie dałaby impulsu do nowych zbrodni.

Nikola Tesla pozostaje naukowcem, który cieszy się zasłużoną sławą, którego docenia się za cywilizacyjny wkład w rozwój mechaniki czy elektrotechniki, ale jest też osobowością na swój sposób przeklętą. Jego intelektualny potencjał nie miał szansy na pełne wykorzystanie w czasach, w których przyszło mu żyć.

bDnOLkeD

Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt
– wyznał kiedyś Nikola Tesla.

Jednak opowieść o jego dziedzictwie będzie kontynuowana – również na łamach naszego portalu.

Bibliografia:
1. Nikola Tesla, Moje wynalazki. Autobiografia, Oficyna Wydawnicza Kucharski, 2017
2. Przemysła Słowiński, Krzysztof K. Słowiński, Nikola Tesla. Władca piorunów, 2018
3. Ken Beauchamp, History of telegraphy, Institution of Electrical Engineers, London 2001.
4. Margaret Cheney, Robert Uth, Tesla: Master of Lightning, New York 1999.
5. J. J. Fahie, A history of wireless telegraphy, Edinburgh 1901.
6. Andrzej Kajetan Wróblewski, Historia Fizyki. Od czasów najdawniejszych do współczesności, PWN, Warszawa 2006

*Marcin Waincetel *- Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Krytyk artystyczny, nauczyciel języka polskiego i publicysta lubimyczytac.pl, a także czasopism – "Świat Wiedzy Historia", "Pocisk – magazyn kryminalny" oraz "Nowa Fantastyka". Interesuje się (czarnym) romantyzmem, militariami, życiorysami wynalazców, a także przenikaniem popkultury.

bDnOLkeE
bDnOLkeW
Źródło:
KOMENTARZE
(28)
Abc
8 miesięcy temu
A wszyscy bez wyjątku mamy w domach jego najgenialniejszy wynalazek: prąd przemienny.
pietrek
8 miesięcy temu
Największy geniusz w historii ludzkości. Einstein to przy nim przedszkolaczek.
kkk
8 miesięcy temu
Kto pisze te artykuły? Pamięć na temat...?! Chyba pamięć o... Czy autor nie mógłby się choć odrobinę wysilić, czy to jest oryginalny artykuł autora, czy tłumaczenie... nieudolne kogoś innego? A Tesla to był geniusz po prostu...
bDnOLkeX
Kiedy
8 miesięcy temu
A kto go okradli może coś o tym łaskawy napiszecie
Feluś
7 miesięcy temu
to prawda, że Tesla to jeden z prekursorów radiokomunikacji, nie przewidział tylko tego, iż naprawdę ktoś rozwinie jego marzenia do 5G i G5, a to przy parciu światowych koncernów do jego wdrożenia za wszelką cenę nie licząc się z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, wymuszając na Rządzie i Parlamencie Polskim uchwalenie Ustawy zwiększenie 100 krotne normy promieniowania PEM, przy braku należytego lokalizowania i projektowania sieci telefonii komórkowej i sieci G5, spowoduje taki smog elektromagnetyczny, że wszyscy uznamy, że są to promienie śmierci. Byłemu ZSRR możemy zarzucać wiele ale podważać norm PEM (mikrofale) nie sposób bo ich ustalenie przepłaciło zdrowiem zapewne wielu żołnierzy w eksperymentach na poligonach.
Najnowsze komentarze (28)
Animal Jerry
6 miesięcy temu
Tesla opracował przesył energii bezprzewodowo (rezonans elektromagnetyczny) dzieki ktoremu mamy to wszysko co mamy, np telefony. Niestety pozniej ktos wymyslił te cholerne ekrany dotykowe i messangera, a pozniej juz tylko gorzej bo powstal Android ktory zaprzecza sztuce programowania. Z kolei Google to kupil i teraz wie o nas wszystko, jaka mamy twarz, jaki odcisk palca, a nawet co mowimy. Bravo Uzykownicy, akceptujcie kolejne regulaminy googla.
geo
7 miesięcy temu
Umarł w samotnosci i totalnej biedzie bo chciał dac wszystko za darmo ,bo wiedział ,ze energia jest wszędzie dostępna i występuje naturalne .Ale cóż amerykanscy bogowie nie dopuścili do tego.
Warto
7 miesięcy temu
obejrzeć : "Tesla , niebezpieczny umysł"
fakir
7 miesięcy temu
Największy wynalazca w historii ludzkości.
neutrino
7 miesięcy temu
Prąd przemienny, fale radiowe, zdalnie sterowanie, później radar (niby Brytyjczycy) no i najważniejsze - definicja eteru (ciemna materia). Dopiero później Max Planck to określił, choć sam nie wiedział co to jest. Wiele jego pomysłów zostało skradzionych (Amerykańskie podejście do czegoś co nie jest jego): prąd przemienny, wysyłanie i odbieranie fal radiowych, klimatyzacja (tutaj przyłożył swoją rękę w drugą stronę - chłodzenie sam Ajnsztajn). I wiele innych
Pytam
7 miesięcy temu
"Każdy o nim słyszałem" - w jakim to języku?
wy na nas
7 miesięcy temu
wynalaz wynalazek. a u nas jeden profesor wynalazl 1.5 mln na nagrody w senacie
Zenon
7 miesięcy temu
A tymczasem w Polsce bohaterem narodowym jest Zenek i jego syn, zamiast zrobić świetny film o tesli, o anstainie o wiele innych znanych osobach które czegoś dokonały, to my mamy swoje zielone oczy
bDnOLkeP
ojoj
7 miesięcy temu
Tesla niczego nie odkrył, znalazł po prostu pewne praktyczne zastosowania dla teorii którą wcześniej stworzyli prawdziwie wielcy naukowcy:m.in. Faraday, Maxwell, Ampere, Ohm.. Kto i dlaczego pompuje postać tego człowieka zaiste nie wiadomo
Feluś
7 miesięcy temu
to prawda, że Tesla to jeden z prekursorów radiokomunikacji, nie przewidział tylko tego, iż naprawdę ktoś rozwinie jego marzenia do 5G i G5, a to przy parciu światowych koncernów do jego wdrożenia za wszelką cenę nie licząc się z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, wymuszając na Rządzie i Parlamencie Polskim uchwalenie Ustawy zwiększenie 100 krotne normy promieniowania PEM, przy braku należytego lokalizowania i projektowania sieci telefonii komórkowej i sieci G5, spowoduje taki smog elektromagnetyczny, że wszyscy uznamy, że są to promienie śmierci. Byłemu ZSRR możemy zarzucać wiele ale podważać norm PEM (mikrofale) nie sposób bo ich ustalenie przepłaciło zdrowiem zapewne wielu żołnierzy w eksperymentach na poligonach.
oli7
7 miesięcy temu
Jak ci szamani w afryce widza bez widzenia,dla mnie ten czlowiek byl niepelnosprawny umyslowo tylko potrafil sie dobrze kamuflowac.jego tak slynna historia zostala wymyslona przez bandziorow z usa zeby wciskac kit calemu swiatu co to za nie konstruktor.Podajcie choc jedno urzadzenie ktore stworzyl ten kolo tylko i wyloncznie przez siebie od poczatku do konca swoimi rekoma i podajcie przyklad.
Gik
7 miesięcy temu
Tesla wynalazł również samochód napędzany energią z powietrza.
kkkxkkk
7 miesięcy temu
Kupię orczyki, nieżywane albo nowe, Wie ktoś gdzie takie są dostępne?
krs
7 miesięcy temu
HAARP to też wynalazek Tesli.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić