Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Testy na zwierzętach. Opinia Polaków jest jednoznaczna

295
Podziel się:

Nagranie z laboratorium w Niemczech, gdzie traktowane przedmiotowo zwierzęta były poddawane eksperymentom, zszokowało cały świat. Testy prowadzono "w imię ludzkości", tj. po to, żeby sprawdzić, czy leki są bezpieczne dla ludzi. Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o takich praktykach.

testy na zwierzętach niemcy
testy na zwierzętach niemcy (Youtube.com, Cruelty Free International)

Tego, co się działo w niemieckim laboratorium LPT, nikt miał nigdy nie zobaczyć. Wszystko nagrał jednak ukrytą kamerą działacz organizacji Cruelty Free International i Soko Tierschutz. Na filmie, który zamieszczono niedawno w internecie, widać, jak brutalnie traktowane są zwierzęta, m.in. psy, małpy i koty.

Film wstrząsnął całym światem, ale takie praktyki to nic nowego.

Podobne eksperymenty od dawna prowadzone są w wielu krajach. Świadomość społeczna odnośnie do tego, co się robi ze zwierzętami – nie tylko w laboratoriach, ale też np. w hodowlach i rzeźniach, zaczęła jednak rosnąć dopiero w ostatnich latach. Do jej systematycznego wzrostu przyczynia się działalność aktywistów na całym świecie. Dużo w tym względzie zrobiły też filmy dokumentalne, takie jak "Earthlings" (Mieszkańcy Ziemi; 2005) ze słynnym aktorem Joaquinem Phoenixem w roli narratora, czy "Dominion" (2018).

Zobacz także: Zobacz też: Zupełnie nowe gatunki. Sensacja na skalę światową

Obrońcy bezdusznych praktyk rodem z laboratorium LPT przedkładają życie ludzkie nad życie innych zwierząt, mówiąc, że pozwalają one sprawdzić, czy leki, które mają wejść na rynek, można bezpiecznie stosować.

Do większości Polaków takie tłumaczenia nie trafiają. Z naszego badania, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że 57 proc. Polaków jest przeciwnych testowaniu leków na zwierzętach, z czego 38 proc. badanych jest zdecydowanie przeciwnych.

Testy leków na zwierzętach popiera 23 proc. respondentów. Zdania nie ma 20 proc. pytanych.

Sprawdziliśmy też, jak odpowiadają na pytanie o testowanie leków na zwierzętach wyborcy PiS i KO. Okazuje się, że w tej kwestii, jak być może w mało której, są mniej więcej zgodni – wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej testom na zwierzętach sprzeciwia się 60 proc. pytanych, a wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości53 proc.

A jakie jest Wasze zdanie? Testować leki na zwierzętach, żeby pomagać ludziom, czy może powinien istnieć bezwzględny zakaz takich eksperymentów? Czekamy na Wasze komentarze.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1041 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 25 – 29 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(295)
ryś
3 lata temu
gdyby Twoja matka umierała na raka, a ktoś chciał by jej dać, ale przedtem chciałby sprawdzić na zwierzętach, to czy miałbyś tyle w gębie co teraz gdy to ciebie nie dotyczy?
prawda s
3 lata temu
proszę kto ma serce empatie,miłosierdzie i pragnie uratować te niewinne istoty od tortur,cierpienia,bestialstwa,krzywdy i mordu, kto wie i zna uczelnie,uniwersytety,szkoły,laboratoria ,kto zna lekarzy,profesorów,studentów,nauczycieli,laborantów i wszystkich którzy biorą w tej rzezi niewinnych zwierząt udział,o podanie imion nazwisk,danych ,adresów,miejsca pracy i numerów telefonów tych że miejsc tortur i osób za to odpowiedzialnych w przypadku chowania tych miejsc i osób każdy jest tak samo odpowiedzialny za ich mord.Przestańcie się wszyscy w końcu w tym kraju bać i stańcie do obrony tych biednych torturowanych i w bestialski sposób wykorzystywanych i mordowanych zwierząt.
granet
3 lata temu
Całkowity zakaz w Polsce jak i na świecie testowania na zwierzetach!!!
gran
3 lata temu
Zakaz testowania na zwierzetach.!!!!
gajazula
3 lata temu
Jestem zdecydowanie przeciwna! Sa inne metody, tyle że te na zwięrzetach sa najtansze i nikt, ale to nikt nie stanie w ich obronie. niechby ktoś sprobował skrzywdzic moje zwierzę, nie byłoby metody do ktorej bym sie nie uciekła...a tamte kto obroni???
Ddd
3 lata temu
Maja tyłu kolorowych że mogą na nich robić eksperymenty
wprost
3 lata temu
Doprawdy, na jakim świecie żyje człowiek, którego Niemcy potrafią jeszcze czymkolwiek zaszokować???
Edfa
3 lata temu
Asshole
Eudfrojd
3 lata temu
A na kim maja testować na dzieciach czy starcach, albo sami się zgłoście
Paula
3 lata temu
Sam mam zwierzę i nie wyobrażam sobie znęcania się nad nimi 👎👎👎👎
Gość
3 lata temu
Jak wy byście byli małymi bezdomnymi zwierzętami!!!!!!!😣😢😭
Gość
3 lata temu
Jak tak można ludzie!!!?? Niektore Zwierzęta i tak zyka krocej od ludzi, więc po co im jeszcze bardziej skracać i psuć jedno życie po za tym one są małe, samotne oraz bezbronne!!!! Nie popierajcie tego! Postawie się w ich miejscu , jakby wam ktoś skracal życie i byli byście małymi i bezdomnymi zwierzętami! Jak wy byście się czyli?????
Kubs
3 lata temu
Możemy testować na wyborcach PO skoro tak bardzo nie chcą na zwierzętach.
polak
3 lata temu
Gdzie zieloni i eko...roryści ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić