aktualizacja 

Toruń. Muzułmańscy studenci żądają przerwy na modlitwę

3011
Podziel się:

Muzułmanie, którzy studiują na UMK w Toruniu, chcą czasu na modlitwę w trakcie zajęć. Domagają się, aby harmonogram zajęć na toruńskiej uczelni został dostosowany do terminarza modlitwy.

islam muzułmanie toruń
islam muzułmanie toruń (East News, Cwik/Newsweek Polska/REPORTER)

Przerwy domaga się grupa studentów z Indonezji. Zgłosili to już opiekunowi roku, który przedstawił sytuację pani prodziekan Wydziału Humanistycznego – informuje "Gazeta Pomorska".

Naukowcy z UMK w Toruniu są zaskoczeni. Na uczelni studiuje wielu muzułmanów, ale do tej pory nie było podobnych wniosków. Uczelnia nie była na to przygotowana i chce się przyjrzeć, jak podobne kwestie są rozwiązywane na uczelniach w Niemczech i we Francji.

Przerw raczej nie będzie. Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK przyznała, że to mało prawdopodobne, ale dodała, że możliwe jest "wygospodarowanie miejsca na modlitwę". Zaznaczyła też jednak, że "raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym – dla różnych wyznań".

Zobacz także: Zobacz też: Krzysztof Bosak: Oburzają mnie określenia, że katolicy to "dzikusy i pedofile"

Nawet muzułmanie się dziwią. "Gazeta Pomorska" skontaktowała się z Nedalem Abu Tabaqiem, muftim Ligi Muzułmańskiej w Polsce, który jest zdania, że nie ma potrzeby dostosowywania programu zajęć do modlitwy muzułmańskiej. Zwrócił natomiast uwagę, że w Toruniu nie ma meczetu, dlatego warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca dla studentów.

Wystarczy pokój z dywanem, ewentualnie z wykładziną. No i oczywiście miejsce do ablucji, aby mogli się przed modlitwą obmyć. Resztę studenci zorganizują sobie sami. Zwrócą się w kierunku Mekki – powiedział mufti Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

Salat, czyli muzułmańska rytualna modlitwa, odbywa się 5 razy dziennie. Muzułmanie odmawiają ją przed wschodem słońca, w południe, po południu, po zachodzie słońca i w pierwszej połowie nocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić