Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Kanada. Quebec zmienił prawo. Muzułmanie rozwścieczeni

435
Podziel się

Muzułmanie w Kanadzie rozpoczynają protesty. W prowincji Quebec przegłosowano zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych. W pracy nie będą mogli ich nosić np. nauczyciele, sędziowie czy policjanci. Nowe prawo oburzyło muzułmanów.

Kanada. Quebec zmienił prawo. Muzułmanie rozwścieczeni
(Getty Images, Anadolu Agency)
bFdWIbqt

O zakazie mówiono we francuskojęzycznej części Kanady od lat. W końcu w niedzielę władze prowincji Quebec poparły go stosunkiem głosów 73 do 35. Na mocy nowych przepisów pracownicy niektórych zawodów publicznych nie będą mogli nosić w pracy np. hidżabu czy turbanu.

Muzułmanie się nie zgadzają. Grupy muzułmańskie oraz organizacje praw obywatelskich zapowiedziały w poniedziałek, że będą walczyć z nowym prawem. Podkreślają, że przepisy te "podkopują fundamentalne prawa i wolność osobistą, ponieważ zmuszają część ludzi do dokonywania wyboru pomiędzy religią a pracą".

Władze prowincji Kanady wyjaśniają, że chcą sekularyzacji. Simon Jolin-Barrette, minister ds. imigracji i integracji Quebecu, podkreślił, że "jest uzasadnione, aby Quebec decydował, w jakiej formie sekularyzacja będzie dotyczyć jego terytorium i instytucji".

bFdWIbqv
Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego muzułmanki zakrywają twarz?

Inne jest stanowisko władz państwowych. Decyzja, za którą stoi populistyczna partia Koalicja Przyszłość Quebecu (CAQ), nie wpisuje się w politykę promującego wolność religijną premiera Kanady Justina Trudeau.

Nasze stanowisko jest jasne: nie jest zadaniem polityków, by mówili ludziom, co mają nosić lub czego mają nie nosić – powiedział Simon Ross, przedstawiciel ministerstwa dziedzictwa kanadyjskiego i wielokulturowości, cytowany przez teleSUR.

bFdWIbqB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bFdWIbqW
KOMENTARZE
(435)
jednosc
2 lata temu
Zanim muzułmanie zaczną protestować i się oburzać na prawo w krajach cywilizowanych to niech zaczną od siebie. Niech zmienią swoje prawo na cywilizowane w stosunku do obywateli świata. Przecież to oni zaczęli od zakazów. Nawet turyści jadąc do krajów muzułmańskich najpierw muszą się zapoznać z ich prawem i je przestrzegać aby nie ponieść surowej kary. Muzułmanie nie maja szacunku do innych religii i do ludzi spoza ich kręgów. Niech to zmienią to świat również zmieni zakazy.
Jan
2 lata temu
Trzeba mieć nadzieję,że w ślad za Kanadą podobne zasady dotyczące urzędników państwowych wprowadzą też inne kraje.
eu
3 lata temu
zawsze moga wyjechac -są wolni- np do Arabi Saudyjskiej , tam mozna nosic tylko turbany, i nikt nie krzyczy ze inni maja jakies prawa ,
bFdWIbqX
ewa
3 lata temu
Powinni się dostosować do kultury kraju w którym chcą mieszkać. Wszelkie symbole i zwyczaje muzułmańskie nie okazywać, modlić się można po cichu.
1075
3 lata temu
no proszę! A chrześcijan to nie rozwścieczyło? Innych wyznawców różnych religii to też nie rozwścieczyło? Ot prawdziwy obraz muzułmanów!!!! Morderców, zaborców i terrorystów!!!
Ja
3 lata temu
Z turbanem pod piramidy a tu zachowywać się normalnie ok.
wojak
3 lata temu
zawsze moga emigrowac - chocby do innego stanu
nuk
3 lata temu
A co!!, mają się za pępków świata??, nie pasuje!?!?, to wyjazd tam skąd przybyli!!. takie przepisy powinni wprowadzić w Polsce!!.
fen
3 lata temu
Cialo nie moze istniec bez ducha. swiat materialny nie jest koncem cyklu ducha. Bez wiary, bez duchowosci czlowiek stanie sie zwierzeciem prymitywnym otwartym tylko na wlasne potrzeby i ich zaspokajanie. Bedzie to poczatek konca swiata materialnego.
citizen
3 lata temu
Wysłać utue i jandę ze stuhrem !!!
Unknown
3 lata temu
Bardzo dobrze! A jak się nie podoba to wracać kozy pasać
Sonia
3 lata temu
Prawidłowo. Powinien być wyraźny oddział państwa od wiary. Wiara to indywidualna sprawa...
Arawia
3 lata temu
albo praca ,albo religia , ksiądz jest w pracy to niech się obwiesza krzyżykami, ale polityk ma być neutralny , czy policjant albo urzędnik, po pracy róbta co chceta i to powinno dotyczyć wszystkich wyznań
bFdWIbqP
Dobrze
3 lata temu
Ja polecę do Arabów to muszę się dostosować bo inaczej z ich strony spotka mnie surowa kara ale jak oni przylęcą gdziekolwiek to rodowici mieszkańcy mieszkańcy np. Europy mają dostosowywać się do nich. Co to jest?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić