o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Kanada. Quebec zmienił prawo. Muzułmanie rozwścieczeni

435
Podziel się

Muzułmanie w Kanadzie rozpoczynają protesty. W prowincji Quebec przegłosowano zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych. W pracy nie będą mogli ich nosić np. nauczyciele, sędziowie czy policjanci. Nowe prawo oburzyło muzułmanów.

Kanada. Quebec zmienił prawo. Muzułmanie rozwścieczeni
(Getty Images, Anadolu Agency)
bEicBCDF

O zakazie mówiono we francuskojęzycznej części Kanady od lat. W końcu w niedzielę władze prowincji Quebec poparły go stosunkiem głosów 73 do 35. Na mocy nowych przepisów pracownicy niektórych zawodów publicznych nie będą mogli nosić w pracy np. hidżabu czy turbanu.

Muzułmanie się nie zgadzają. Grupy muzułmańskie oraz organizacje praw obywatelskich zapowiedziały w poniedziałek, że będą walczyć z nowym prawem. Podkreślają, że przepisy te "podkopują fundamentalne prawa i wolność osobistą, ponieważ zmuszają część ludzi do dokonywania wyboru pomiędzy religią a pracą".

Władze prowincji Kanady wyjaśniają, że chcą sekularyzacji. Simon Jolin-Barrette, minister ds. imigracji i integracji Quebecu, podkreślił, że "jest uzasadnione, aby Quebec decydował, w jakiej formie sekularyzacja będzie dotyczyć jego terytorium i instytucji".

bEicBCDH
Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego muzułmanki zakrywają twarz?

Inne jest stanowisko władz państwowych. Decyzja, za którą stoi populistyczna partia Koalicja Przyszłość Quebecu (CAQ), nie wpisuje się w politykę promującego wolność religijną premiera Kanady Justina Trudeau.

Nasze stanowisko jest jasne: nie jest zadaniem polityków, by mówili ludziom, co mają nosić lub czego mają nie nosić – powiedział Simon Ross, przedstawiciel ministerstwa dziedzictwa kanadyjskiego i wielokulturowości, cytowany przez teleSUR.

bEicBCDN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEicBCEi
KOMENTARZE
(435)
jednosc
rok temu
Zanim muzułmanie zaczną protestować i się oburzać na prawo w krajach cywilizowanych to niech zaczną od siebie. Niech zmienią swoje prawo na cywilizowane w stosunku do obywateli świata. Przecież to oni zaczęli od zakazów. Nawet turyści jadąc do krajów muzułmańskich najpierw muszą się zapoznać z ich prawem i je przestrzegać aby nie ponieść surowej kary. Muzułmanie nie maja szacunku do innych religii i do ludzi spoza ich kręgów. Niech to zmienią to świat również zmieni zakazy.
Jan
rok temu
Trzeba mieć nadzieję,że w ślad za Kanadą podobne zasady dotyczące urzędników państwowych wprowadzą też inne kraje.
eu
2 lata temu
zawsze moga wyjechac -są wolni- np do Arabi Saudyjskiej , tam mozna nosic tylko turbany, i nikt nie krzyczy ze inni maja jakies prawa ,
bEicBCEj
ewa
2 lata temu
Powinni się dostosować do kultury kraju w którym chcą mieszkać. Wszelkie symbole i zwyczaje muzułmańskie nie okazywać, modlić się można po cichu.
1075
2 lata temu
no proszę! A chrześcijan to nie rozwścieczyło? Innych wyznawców różnych religii to też nie rozwścieczyło? Ot prawdziwy obraz muzułmanów!!!! Morderców, zaborców i terrorystów!!!
Ja
2 lata temu
Z turbanem pod piramidy a tu zachowywać się normalnie ok.
wojak
2 lata temu
zawsze moga emigrowac - chocby do innego stanu
nuk
2 lata temu
A co!!, mają się za pępków świata??, nie pasuje!?!?, to wyjazd tam skąd przybyli!!. takie przepisy powinni wprowadzić w Polsce!!.
fen
2 lata temu
Cialo nie moze istniec bez ducha. swiat materialny nie jest koncem cyklu ducha. Bez wiary, bez duchowosci czlowiek stanie sie zwierzeciem prymitywnym otwartym tylko na wlasne potrzeby i ich zaspokajanie. Bedzie to poczatek konca swiata materialnego.
citizen
2 lata temu
Wysłać utue i jandę ze stuhrem !!!
Unknown
2 lata temu
Bardzo dobrze! A jak się nie podoba to wracać kozy pasać
Sonia
2 lata temu
Prawidłowo. Powinien być wyraźny oddział państwa od wiary. Wiara to indywidualna sprawa...
Arawia
2 lata temu
albo praca ,albo religia , ksiądz jest w pracy to niech się obwiesza krzyżykami, ale polityk ma być neutralny , czy policjant albo urzędnik, po pracy róbta co chceta i to powinno dotyczyć wszystkich wyznań
bEicBCEb
Dobrze
2 lata temu
Ja polecę do Arabów to muszę się dostosować bo inaczej z ich strony spotka mnie surowa kara ale jak oni przylęcą gdziekolwiek to rodowici mieszkańcy mieszkańcy np. Europy mają dostosowywać się do nich. Co to jest?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić