Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Udają PGE. Uważaj na SMS od oszustów

20
Podziel się

Oszuści podszywają się pod PGE. Wysyłają SMS-y z wezwaniem do zapłaty. O nowym zagrożeniu poinformował CERT Polska.

Udają PGE. Uważaj na SMS od oszustów
(iStock.com, Ridofranz)
bEUfQNIR

Na Twitterze CERT zamieścił wpis, w którym ostrzega przed oszustami i fałszywymi SMS-amiod dostawcy prądu PGE. Dają krótki termin do zapłaty, który ma zmobilizować klienta do natychmiastowego przesłania danych.

Saldo Twojej ostatniej faktury za energie wynosi -2.30 PLN. Ureguluj należność do 27.08.19, aby uniknąć naliczenia odsetek. https://secure-pge.eu/payu" – informuje wiadomość od nadawców podszywających się pod PGE.

Takiego SMS-a należy zignorować. Pod żadnym pozorem nie wolno także otwierać załączonego linka, może on zainstalować na telefonie wirusy, albo wykraść cenne dane.

bEUfQNIT

To kolejne oszustwo, przed którym ostrzega PGE. W lipcu pojawiły się maile z podobną treścią, również nakłaniające do szybkiego uregulowania rzekomych należności.

W czerwcu oszuści poszli o krok dalej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ostrzegało przed osobami, które podają się za przedstawicieli ich firmy. Wydano wtedy specjalne oświadczenie, które zapewniało, że firma nie wysłała nikogo do klientów z nowymi umowami.

Osoby podszywające się pod pracowników PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. odwiedzają naszych Klientów w domach, podając się za naszych przedstawicieli i wymuszają na klientach podpisanie rzekomo nowych bądź aktualizacje umów na dostawę gazu i energii elektrycznej, wskazując przy tym na rzekome znaczące podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w przyszłości- mówi komunikat

CERT to inaczej Computer Emergency Response Team. Został stworzony do tego, aby monitorować bezpieczeństwo w Internecie i zwalczać takie sytuacje. Tylko w 2018 roku CERT przyjęło 19 439 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyła prób wyłudzenia danych.

bEUfQNIZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUfQNJu
KOMENTARZE
(20)
KITman
2 lata temu
a ŚWISTAK -Starak zawija papierki ... na jeziorze ? istne bajeczki
Zwyczajnie NI...
2 lata temu
Policja nie działa jak należy, bo zajmuje się tym co im zleca PiS. Policjanci szukają innej pracy. A to wszystko, wyraźnie wskazuje jak się mamy zachować. NIE głosować na PiS!
1,2....
2 lata temu
Masakra w kraju,w którym ponoć 90% społeczeństwa to rzymscy katolicy,TAKIE NUMERY.Jak nie "na wnuczka" to "policjanta",a ostatnio powołują się przestępcy na "parafię". TAKI MAMY KLIMAT !
bEUfQNJv
alibaba
2 lata temu
Przekręty, przekręty i przekręty... W tym kraju nie ścigają takich bo zaraz byłby antysemityzm...
Jaaj
2 lata temu
Ilu z was zapłacili by niecałe 3 złote bo odsetki karne ? Serio nawet jak odsetki by wynosiły 100% to by było 30 zlotych hahahaha
nie pluć jade...
2 lata temu
Trole do budy!!! Koniec hejtu!!!
ttt
2 lata temu
żydy biednieją na potęgę, szukają frajeów
sosna
2 lata temu
Przeciwnika politycznego natychmiast by namierzyli ale cwaniaków,oszystów,złodziei z tym mają trudności czemu ? ,może to swoi .
takiwał
2 lata temu
Ja mam wszędzie konta elektroniczne i nawet jak mnie PGE czy PGNiG wzywa do uregulowania należności to wchodzę na konto i widzę czy jest taka wartośc do zapłaty. Poza tym operator podaje mi numer, którego żaden oszust nie może znać więc spoko, mogą mi skoczyć bandyci na kant.. Moga sobie wysyłac miliuony smsów.
Olaf
2 lata temu
Przestańcie produkować te wybielające artykuly o Staraku,bo nikt w nie wierzy...wszyscy wiemy ,ze miał romans z Ewa,na Mazurach o tym Mówiono.
obawy
2 lata temu
Polska to kraj i raj dla oszustów a władza śpi!!!
tdk
2 lata temu
czytając ciągle te przestrogi wiem że ktoś ich (złodziei) kryje, - policja? na to wygląda, jak zadzwoni wyśle sms żartowniś o jakimś ładunku szybko delikwenta namierzą a tu tylko gazeta ostrzega reszta w tym kraju raju ma w de
Wyga
2 lata temu
PO PO PO PO PO PO Wort Tuska i bedzie jak w RAJU dla kasty
bEUfQNJn
przekręt
2 lata temu
słowo którego może użyć osoba która wie jak to jest zrobione
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić