Wróć na

Ursula von der Leyen. Co o jej unijnym zwycięstwie myślą Polacy? [BADANIE]

32
Podziel się

Wybór Niemki na szefową Komisji Europejskiej niekoniecznie mógł zostać dobrze odebrany przez polskie społeczeństwo, które zdaje się sprzeciwiać dominacji Niemiec w Unii Europejskiej. Postanowiliśmy o to zapytać. Wyniki badań mogą okazać się zaskakujące.

Ursula von der Leyen. Co o jej unijnym zwycięstwie myślą Polacy? [BADANIE]
(East News)
bCNfPgad

Nowa przewodnicząca Komisji jest wieloletnią współpracowniczką Angeli Merkel. W rządzie von der Leyen pełniła już wiele funkcji, m.in. minister pracy i spraw społecznych oraz minister obrony. Jej wybór może więc nie zadowalać przeciwników obecnej kanclerz Niemiec i prowadzonej przez nią polityki.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez panel badawczy Ariadna, aż 74 proc. ankietowanych nie przeszkadza jednak fakt, że nową przewodniczącą jest Niemka. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości wynik ten jest nawet wyższy - 78 proc., a wyborców Platformy Obywatelskiej to aż 94 proc.

bCNfPgaf

Wygrana von der Leyen ucieszyła polski rząd. Zdaniem Mateusza Morawieckiego to "głosy PiS-u zadecydowały o wyborze von der Leyen". Niemka wybrała także Polskę jako kierunek jednej z pierwszych swoich wizyt odkąd została wybrana. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Tak silne poparcie ze strony polskich władz może dziwić. Von der Leyen od początku zapowiadała, że kwestie praworządności są dla niej istotne. Z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego wynika jednak, że podczas ostatniej wizyty temat ten nawet nie został poruszony.

Podczas rozmowy z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nie poruszyliśmy kwestii praworządności. Uważam, że należy ten rozdział jak najszybciej zamknąć, był on nasycony niepotrzebnymi emocjami jednego z dotychczasowych komisarzy - mówił po spotkaniu szef polskiego rządu.

bCNfPgal

Z badań dowiadujemy się także, że Polacy nie orientują się dobrze w sprawach dotyczących Unii Europejskiej. Prawie połowa ankietowanych... nie wiedziała o wyborze Von der Leyen na przedwodniczącą unijnej instytucji.

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 30 lipca 2019 roku.

Zobacz także:

Unia Europejska - sprawdź, co o niej wiesz

bCNfPgam

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNfPgaG
KOMENTARZE
(32)
gyrayec
rok temu
Wysokie poparcie wynika z faktu, że wybór Ursuli von der Leyen był mniejszym złem wobec kandydatury Fransa Timmermansa.
BYWALEC
rok temu
Brawo Morawiecki. Tak trzymac!! Poparcie von der Leyen bylo dobra decyzja!
Prawilny
rok temu
wszystko jest lepsze od kl0cka-timmermansa&tuska
bCNfPgaH
wj
rok temu
Z czego tu się cieszyć? Odszkodowań za straty wojenne nie będzie, a planowali dać każdemu obywatelowi po 25 tys
F. D.
rok temu
To mądra kobieta. Stonowana i kompetentna / prywatnie: kocha Mazury- jeziora, lasy , ciszę /
Najnowsze komentarze (32)
NoNoNo
12 miesięcy temu
Flip i Flap . Która bardziej przebiegła ?
Tempora
12 miesięcy temu
Naziści i III Rzesza istnieje, a RFN to spółka z o.o. . RFN istnieje na podstawie rejestracji w Izbie Handlowej we Frankfurcie nad Menem jako BRD GmbH czyli Bundesrepublik Deutschland GmbH Obecnie III Rzesza jest nadal formalnie w stanie wojny (zawieszenia broni) z 46 państwami Kiedy podpiszą akt kapitulacji i spłacą odszkodowania wojenne Polsce ???????
Veritas
rok temu
No jak niemcy nie mają dominować w IV Rzeszy???
Nick
rok temu
Tak PiS nienawidzi niemców że wybiera niemców.To jak Łączenie swastyki z kotwicą Polski Walczącej co się często zdarza u naszych narodowców
Krurzol
rok temu
Trzeba było wybrać mniejsze zło jeżeli nie było innej możliwej obcji
feldmarszałek
rok temu
Każdy von jest transcendentnie polimorficzny z multiplikacją genu von +
jasiek
rok temu
Polacy wiedzą że żydzi z PiS nic nie znaczą w UE a politykę będą prowadzić do wyniszczenia 30milionów Polaków tak jak dawno zapowiadali, że zostanie 10milionów Polaków którzy będą pracować dla żydów
STEFAN
rok temu
A LOKAJ , KIEDY NA POKOJE ???
bCNfPgaz
Zołza
rok temu
A niech do ......
jawies
rok temu
Mniejsze zło...
Boże
rok temu
Niemki piękne są.
Dany
rok temu
Lepiej żeby była Niemka niż pseudo Polak Tusk. Który będąc premierem polski, był tylko niemiecką marionetka.
tylko prawda
rok temu
Wyborcy PiS popierając mafię Kaczyńskiego zgadzają się na tragedię jaka na nich czeka. PiS robi wszystko, żeby zatuszować upadek gospodarczy Polski i wygrać wybory. Ich przegrana to dla nich więzienie. Oni walczą o życie, a wy wyborcy, je przegrywacie.
Prawilny
rok temu
wszystko jest lepsze od kl0cka-timmermansa&tuska
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić