Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ursula von der Leyen. Co o jej unijnym zwycięstwie myślą Polacy? [BADANIE]

32
Podziel się:

Wybór Niemki na szefową Komisji Europejskiej niekoniecznie mógł zostać dobrze odebrany przez polskie społeczeństwo, które zdaje się sprzeciwiać dominacji Niemiec w Unii Europejskiej. Postanowiliśmy o to zapytać. Wyniki badań mogą okazać się zaskakujące.

Ursula von der Leyen. Co o jej unijnym zwycięstwie myślą Polacy? [BADANIE]
(East News)

Nowa przewodnicząca Komisji jest wieloletnią współpracowniczką Angeli Merkel. W rządzie von der Leyen pełniła już wiele funkcji, m.in. minister pracy i spraw społecznych oraz minister obrony. Jej wybór może więc nie zadowalać przeciwników obecnej kanclerz Niemiec i prowadzonej przez nią polityki.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez panel badawczy Ariadna, aż 74 proc. ankietowanych nie przeszkadza jednak fakt, że nową przewodniczącą jest Niemka. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości wynik ten jest nawet wyższy - 78 proc., a wyborców Platformy Obywatelskiej to aż 94 proc.

Wygrana von der Leyen ucieszyła polski rząd. Zdaniem Mateusza Morawieckiego to "głosy PiS-u zadecydowały o wyborze von der Leyen". Niemka wybrała także Polskę jako kierunek jednej z pierwszych swoich wizyt odkąd została wybrana. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Tak silne poparcie ze strony polskich władz może dziwić. Von der Leyen od początku zapowiadała, że kwestie praworządności są dla niej istotne. Z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego wynika jednak, że podczas ostatniej wizyty temat ten nawet nie został poruszony.

Podczas rozmowy z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nie poruszyliśmy kwestii praworządności. Uważam, że należy ten rozdział jak najszybciej zamknąć, był on nasycony niepotrzebnymi emocjami jednego z dotychczasowych komisarzy - mówił po spotkaniu szef polskiego rządu.

Z badań dowiadujemy się także, że Polacy nie orientują się dobrze w sprawach dotyczących Unii Europejskiej. Prawie połowa ankietowanych... nie wiedziała o wyborze Von der Leyen na przedwodniczącą unijnej instytucji.

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 30 lipca 2019 roku.

Zobacz także:

Unia Europejska - sprawdź, co o niej wiesz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
NoNoNo
3 lata temu
Flip i Flap . Która bardziej przebiegła ?
Tempora
3 lata temu
Naziści i III Rzesza istnieje, a RFN to spółka z o.o. . RFN istnieje na podstawie rejestracji w Izbie Handlowej we Frankfurcie nad Menem jako BRD GmbH czyli Bundesrepublik Deutschland GmbH Obecnie III Rzesza jest nadal formalnie w stanie wojny (zawieszenia broni) z 46 państwami Kiedy podpiszą akt kapitulacji i spłacą odszkodowania wojenne Polsce ???????
Veritas
3 lata temu
No jak niemcy nie mają dominować w IV Rzeszy???
Nick
3 lata temu
Tak PiS nienawidzi niemców że wybiera niemców.To jak Łączenie swastyki z kotwicą Polski Walczącej co się często zdarza u naszych narodowców
Krurzol
3 lata temu
Trzeba było wybrać mniejsze zło jeżeli nie było innej możliwej obcji
feldmarszałek
3 lata temu
Każdy von jest transcendentnie polimorficzny z multiplikacją genu von +
jasiek
3 lata temu
Polacy wiedzą że żydzi z PiS nic nie znaczą w UE a politykę będą prowadzić do wyniszczenia 30milionów Polaków tak jak dawno zapowiadali, że zostanie 10milionów Polaków którzy będą pracować dla żydów
STEFAN
3 lata temu
A LOKAJ , KIEDY NA POKOJE ???
Zołza
3 lata temu
A niech do ......
jawies
3 lata temu
Mniejsze zło...
Boże
3 lata temu
Niemki piękne są.
Dany
3 lata temu
Lepiej żeby była Niemka niż pseudo Polak Tusk. Który będąc premierem polski, był tylko niemiecką marionetka.
tylko prawda
3 lata temu
Wyborcy PiS popierając mafię Kaczyńskiego zgadzają się na tragedię jaka na nich czeka. PiS robi wszystko, żeby zatuszować upadek gospodarczy Polski i wygrać wybory. Ich przegrana to dla nich więzienie. Oni walczą o życie, a wy wyborcy, je przegrywacie.
Prawilny
3 lata temu
wszystko jest lepsze od kl0cka-timmermansa&tuska
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić