o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

USA oskarża Iran o chęć finansowania organizacji terrorystycznych

79
Podziel się

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 rząd Iranu wzywa do zniesienia sankcji nałożonych przez USA. Ponieważ apele nie przyniosły oczekiwanego skutku, zwrócono się o pomoc do jednej z organizacji finansowych. Biały Dom protestuje, twierdząc, że pieniądze trafią do kieszeni terrorystów.

USA oskarża Iran o chęć finansowania organizacji terrorystycznych
(Getty Images, Mikhail Svetlov)
bDzBfuVx

Jak twierdzą władze Iranu, nałożone sankcje utrudniają im zwalczanie pandemii COVID-19. Jak podaje "The National" ostatecznie rząd zdecydował się poprosić o pomoc działający w ramach ONZ Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To pierwsza taka sytuacja od wybuchu rewolucji w 1979 roku.

Iran finansuje organizacje terrorystyczne?

Prośba Iranu spotkała się ze sprzeciwem rządu Stanów Zjednoczonych. Morgan Ortagus, rzeczniczka Departamentu Stanu USA, udzieliła wywiadu dla BBC. W trakcie rozmowy wyraziła obawę, że pieniądze przyznane przez fundusz zostaną przekazane organizacjom terrorystycznym.

Morgan Ortagus podała, że rząd USA zgłosił już swoje obawy ONZ. Przedstawili Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu stanowisko, że pieniądze nie zostaną wykorzystane na pomoc zarażonym koronawirusem Irańczykom, lecz trafią do kieszeni terrorystów.

bDzBfuVz
Zobacz także: Zobacz też: "To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzeja Dudy</a> ws. Iranu

Wyjaśniliśmy nasze stanowisko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Stany Zjednoczone nie wierzą, że jakakolwiek pomoc finansowa dla reżimu irańskiego dotrze do Irańczyków. Wydadzą te pieniądze, aby pomóc grupom terrorystycznym z Bliskiego Wschodu – powiedziała Morgan Ortagus w wywiadzie dla BBC.

Irański Bank Centralny poprosił o 18,36 miliardów riali irańskich, czyli ponad 20 mld zł. Pieniądze pochodziłyby ze specjalnego programu finansowania awaryjnego, przeznaczonego dla państw dotkniętych nagłymi klęskami, np. żywiołowymi.

bDzBfuVF

Na temat finansowania głos zabrał prezydent Iranu. Hasan Rouhani wyraził opinię, że odmowa przyznania państwu pieniędzy przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy byłaby formą dyskryminacji. Zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że stosują wobec jego państwa "terroryzm gospodarczy".

Sankcje USA wobec Iranu stanowią terroryzm gospodarczy i medyczny oraz naruszają międzynarodowe konwencje medyczne – cytuje prezydenta Iranu "The National".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDzBfuVG
bDzBfuWa
KOMENTARZE
(79)
ślusarz
10 miesięcy temu
czemu Ruscy albo Chinczycy nie udzielą pożyczki Iranowi , Amerykanie to żli ludzie ich zawsze musi być na wierchu ake epidemia pokazała że i Rakiety czy Lotniskowce są nic w tej chwili nie warte >Wstyd Ameryko .
Jozef
10 miesięcy temu
Największy Światowy terrorysta USA! Czy Świat tego nie widzi,jego zachowanie to brak słów,, zwierzęta mają jakiś odruch cywilizacyjny USA tego nie ma.
santos
10 miesięcy temu
Co za hipokryzja terrorstow finansuje przedewszystkim arabia saudyjska najwazniejszy sojusznik USA
bDzBfuWb
Ice
10 miesięcy temu
A oni jak zawsze swoje...
vanhorne
10 miesięcy temu
najwiekszym sponsorem islamskiego terroryzmu jest arabia saudyjska ale amerykanom to nie przeszkadza, bo to ich sojusznik
Najnowsze komentarze (79)
asgh
10 miesięcy temu
Iran zarzuca usa stworzenie i wypuszczenie koronawirusa bez żadnych dowodów.Ten kraj obecnie jest mocno niebezpieczny.
anotak
10 miesięcy temu
islam, judaizm i katolicyzm to te same religie mojżeszowe!! w islamie i judaizmie otwarcie mówi się o mordowaniu niewiernych czyli gojów. w katolicyzmie czyni to się bardziej delikatnie.
lepu
10 miesięcy temu
Mahomet nie chce was uratować chyba jesteście małej wiary
dario
10 miesięcy temu
Za tymi terorystami stoi mosad.To żydzi mącą .
cynik
10 miesięcy temu
Im mniej islamu na świecie, tym lepiej dla świata.
paul
10 miesięcy temu
takie tam wolne przemyslenia-gdyby nie bylo USA to nie byloby teroryzmu, siwetej wojny dzichadu i wielkiej pontonowej emigracji. USA musi pasc albo zmadrzec!! trudno USA znalezc madrosc poprzez demokracje wiec musza ja zdobyc poprzez cierpienie. Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie. Jestem za Bogiem. A ty?
R.O.R.
10 miesięcy temu
ŚMIESZNE JEST TO ŻE NAJWIĘKSZY TERRORYSTA JAKIM JEST USA SAM POTRZEBUJE POMOCY OD INNYCH.POTĘGĘ WIDAĆ NA ZAINFEKOWANYCH LOTNISKOWCACH.
oś zła
10 miesięcy temu
Rosja-Iran-Korea Płn., jak za Reagana
bDzBfuVT
Polak
10 miesięcy temu
A kiedy zostanie powołana Międzynarodowa Komisja do zbadania tego kto wprowadził koronawirusa i ponosi za to odpowiedzialność?! Może jakieś koncerny chciały się szybko wzbogacić naszym kosztem a wirus wymknął się spod kontroli?
bombadil
10 miesięcy temu
Iran prosi o pomoc? Jeszcze miesiąc temu świat obiegły zdjęcia muzułmanów liżących ściany i poręcze w meczetach, bo nie ma się czego bać, zaraza dotknie tylko niewiernych, a Allah swoich ochroni. Może fanatykom religijnym, da do myślenia.
anty tsta
10 miesięcy temu
nie dawac arabom pieniendzy! za nic w swiecie, wyslac im konserwy, koce itp. ale nie gotuwke bo oni za to bomby bedom robic
Sylwia
10 miesięcy temu
Nie zapominajmy jak pomogli nam i zaopiekowali naszymi dziećmi w okresie drugiej wojny światowej!!!!!
st.dziadek
10 miesięcy temu
Dlaczego nie pomagać,Ponoć przyjaciela poznaje się w biedzie!a czas goi rany jak i jednego tak i drugiego.Pozdrawiam Irańczyków.
ProIran
10 miesięcy temu
Niech żyje wielki Iran! Jak będziemy mogli to sami pomóżmy naszym braciom persom bo jankesi to chcą słabego i uległego Iranu by wyciągnąć z nich rope i gaz najwyższej klasy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić