Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

USA oskarża Iran o chęć finansowania organizacji terrorystycznych

79
Podziel się:

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 rząd Iranu wzywa do zniesienia sankcji nałożonych przez USA. Ponieważ apele nie przyniosły oczekiwanego skutku, zwrócono się o pomoc do jednej z organizacji finansowych. Biały Dom protestuje, twierdząc, że pieniądze trafią do kieszeni terrorystów.

USA oskarża Iran o chęć finansowania organizacji terrorystycznych
(Getty Images, Mikhail Svetlov)

Jak twierdzą władze Iranu, nałożone sankcje utrudniają im zwalczanie pandemii COVID-19. Jak podaje "The National" ostatecznie rząd zdecydował się poprosić o pomoc działający w ramach ONZ Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To pierwsza taka sytuacja od wybuchu rewolucji w 1979 roku.

Iran finansuje organizacje terrorystyczne?

Prośba Iranu spotkała się ze sprzeciwem rządu Stanów Zjednoczonych. Morgan Ortagus, rzeczniczka Departamentu Stanu USA, udzieliła wywiadu dla BBC. W trakcie rozmowy wyraziła obawę, że pieniądze przyznane przez fundusz zostaną przekazane organizacjom terrorystycznym.

Morgan Ortagus podała, że rząd USA zgłosił już swoje obawy ONZ. Przedstawili Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu stanowisko, że pieniądze nie zostaną wykorzystane na pomoc zarażonym koronawirusem Irańczykom, lecz trafią do kieszeni terrorystów.

Zobacz także: Zobacz też: "To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzeja Dudy</a> ws. Iranu

Wyjaśniliśmy nasze stanowisko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Stany Zjednoczone nie wierzą, że jakakolwiek pomoc finansowa dla reżimu irańskiego dotrze do Irańczyków. Wydadzą te pieniądze, aby pomóc grupom terrorystycznym z Bliskiego Wschodu – powiedziała Morgan Ortagus w wywiadzie dla BBC.

Irański Bank Centralny poprosił o 18,36 miliardów riali irańskich, czyli ponad 20 mld zł. Pieniądze pochodziłyby ze specjalnego programu finansowania awaryjnego, przeznaczonego dla państw dotkniętych nagłymi klęskami, np. żywiołowymi.

Na temat finansowania głos zabrał prezydent Iranu. Hasan Rouhani wyraził opinię, że odmowa przyznania państwu pieniędzy przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy byłaby formą dyskryminacji. Zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że stosują wobec jego państwa "terroryzm gospodarczy".

Sankcje USA wobec Iranu stanowią terroryzm gospodarczy i medyczny oraz naruszają międzynarodowe konwencje medyczne – cytuje prezydenta Iranu "The National".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
asgh
2 lata temu
Iran zarzuca usa stworzenie i wypuszczenie koronawirusa bez żadnych dowodów.Ten kraj obecnie jest mocno niebezpieczny.
anotak
2 lata temu
islam, judaizm i katolicyzm to te same religie mojżeszowe!! w islamie i judaizmie otwarcie mówi się o mordowaniu niewiernych czyli gojów. w katolicyzmie czyni to się bardziej delikatnie.
lepu
2 lata temu
Mahomet nie chce was uratować chyba jesteście małej wiary
dario
2 lata temu
Za tymi terorystami stoi mosad.To żydzi mącą .
cynik
2 lata temu
Im mniej islamu na świecie, tym lepiej dla świata.
paul
2 lata temu
takie tam wolne przemyslenia-gdyby nie bylo USA to nie byloby teroryzmu, siwetej wojny dzichadu i wielkiej pontonowej emigracji. USA musi pasc albo zmadrzec!! trudno USA znalezc madrosc poprzez demokracje wiec musza ja zdobyc poprzez cierpienie. Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie. Jestem za Bogiem. A ty?
R.O.R.
2 lata temu
ŚMIESZNE JEST TO ŻE NAJWIĘKSZY TERRORYSTA JAKIM JEST USA SAM POTRZEBUJE POMOCY OD INNYCH.POTĘGĘ WIDAĆ NA ZAINFEKOWANYCH LOTNISKOWCACH.
oś zła
2 lata temu
Rosja-Iran-Korea Płn., jak za Reagana
Polak
2 lata temu
A kiedy zostanie powołana Międzynarodowa Komisja do zbadania tego kto wprowadził koronawirusa i ponosi za to odpowiedzialność?! Może jakieś koncerny chciały się szybko wzbogacić naszym kosztem a wirus wymknął się spod kontroli?
bombadil
2 lata temu
Iran prosi o pomoc? Jeszcze miesiąc temu świat obiegły zdjęcia muzułmanów liżących ściany i poręcze w meczetach, bo nie ma się czego bać, zaraza dotknie tylko niewiernych, a Allah swoich ochroni. Może fanatykom religijnym, da do myślenia.
anty tsta
2 lata temu
nie dawac arabom pieniendzy! za nic w swiecie, wyslac im konserwy, koce itp. ale nie gotuwke bo oni za to bomby bedom robic
Sylwia
2 lata temu
Nie zapominajmy jak pomogli nam i zaopiekowali naszymi dziećmi w okresie drugiej wojny światowej!!!!!
st.dziadek
2 lata temu
Dlaczego nie pomagać,Ponoć przyjaciela poznaje się w biedzie!a czas goi rany jak i jednego tak i drugiego.Pozdrawiam Irańczyków.
ProIran
2 lata temu
Niech żyje wielki Iran! Jak będziemy mogli to sami pomóżmy naszym braciom persom bo jankesi to chcą słabego i uległego Iranu by wyciągnąć z nich rope i gaz najwyższej klasy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić