o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

USA. Zbadają "grób" nuklearny na Oceanie Spokojnym

53
Podziel się

Kongres Stanów Zjednoczonych zażądał przeprowadzenia dochodzenia w sprawie betonowej kopuły skrywającej odpady radioaktywne po próbach jądrowych z czasów zimnej wojny. Tzw. Cactus Dome miała być jedynie tymczasowym rozwiązaniem i może być podmywana przez ocean.

USA. Zbadają "grób" nuklearny na Oceanie Spokojnym
(East News, Carolyn Cole/Polaris Images)
bDyZHsWd

Amerykańscy kongresmeni żądają skontrolowania stanu Cactus Dome. Betonowa kopuła w atolu Enewetak na Wyspach Marshalla nazywana jest przez miejscowych "grobem". Przykryto nią krater, do którego wrzucono tony radioaktywnych szczątków z kilkudziesięciu amerykańskich testów jądrowych przeprowadzonych podczas zimnej wojny.

Kongres chce, żeby Departament Energii przedstawił wyniki kontroli po pół roku. To zadanie jest częścią większej ustawy o bezpieczeństwie zatwierdzonej przez prezydenta Trumpa. Autorzy raportu muszą ocenić stan zewnętrznej części konstrukcji oraz wpływ, jaki na Cactus Dome może mieć środowisko i podnoszący się poziom wód.

Sekretarz ds. Energii, ma przedstawić szczegółowy plan konserwacji kopuły, aby upewnić się, że nie będzie wywoływała szkodliwych skutków dla miejscowej ludności, środowiska lub dzikiej przyrody - podkreślają kongresmeni cytowani przez BBC.

bDyZHsWf
Zobacz także: Zobacz też: Atomowa blizna. Pierwsze w historii takie badania

*Komentatorzy obawiają się, że już dochodzi do wycieków radioaktywnych odpadów. * Kopuła ma 115 metrów średnicy i 46 cm grubości. Była traktowane jedynie jako tymczasowe rozwiązanie, dlatego nigdy nie doszło do uszczelnienia dna krateru.

Przez lata powierzchnia kopuły popękała. Dlatego wiele osób uważa się, że cała konstrukcja może rozpaść się po uderzeniu tropikalnego cyklonu. W maju sekretarz generalny ONZ wyraził obawy, że z jądrowej "trumny" dochodzi do wycieku radioaktywnych odpadów do Oceanu Spokojnego.

bDyZHsWl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyZHsWG
KOMENTARZE
(53)
RABA
rok temu
Typowe amerykańskie podejście do sprawy.Syf zrobiony daleko od domu,sami mogą spać spokojnie
Alternatywa
rok temu
Prądy morskie omywające Enivetok, Bikini, Mururoa niesione są dalej na południe z prądem Południowo Wschodnio Australijskim i omywają radioaktywną wodą Wielką Rafę Koralową. To dzięki USA i Francji największa katastrofa ekologiczna świata. Kiedy zaczną o tym mówić wystraszeni ekolodzy ?
hak
rok temu
USA uważają ,że im wszystko wolno...wredna polityka pastuchów
bDyZHsWH
zz52
rok temu
Ładna kopuła, mogłaby upiększyć krajobraz Wielkich Równin, Yellowstone itp. Dlaczego "uszczęśliwiają" tym resztę świata, jak najdalej od siebie?
mnn
rok temu
wy piszecie o ekologi a Amerykanie w wielu wojnach używają pocisków z ubożonym uranem zaśmiecając kraje
Najnowsze komentarze (53)
Mart
rok temu
Tak, tym żydom wszystko wolno
Hanys
rok temu
Ciekawe gdzie w Europie składowane są odpady radioaktywne z elektrowni atomowych? Moze pseudoekolodzy się tym zainteresują? Czy jeżeli europa odejdzie od węgla A USA, Chiny i Indie będą ładować CO2 do nieba to tylko oni będą mieli smog?
Janek W.
rok temu
Rozwiazania tymczasowe i prowizoryczne wytrzymuja najdluzej.
fransua
rok temu
Gdzie jest Greta Tunberg??????????.
gfhdad
rok temu
a możeby tak zajac sie II wojna sw i niemiecka bronia chemiczna zatopiona w Baltyku ?
asd
rok temu
czy mogłby być pochowany w tym grobie, po śmierci i tak już wszystko jedno, ale może w jakiś sposób promieniowanie zmutowało by moje ciało i wrócił bym jako potwór zombie który prześladuje ludzkość
siwy
rok temu
co za pierdoły są tutaj napisane.
r54
rok temu
Wszyscy maja problem z odpadami skażonymi promieniotwórczo. Tylko Polska chce być "mocarstwem" i ma zafundować sobie elektrownię jądrową. A gdzie będzie wysypisko odpadów z elektrowni? Niemcu mają z tym duży problem, bo okazało się że jest tego dużo więcej niż w oficjalnych dokumentach, a na dodatek betonowe pojemniki na odpady ulegają erozji. A u nas będzie "czysty" atom? Można by wprowadzić program regulacji rzek z energetycznymi stopniami wodnymi. Opró0cz możliwości spławiania towarów drogą wodną byłby prąd. Przed laty w prawie każdym zakładzie usytuowanym nad rzeką była WŁASNA HYDROELEKTROWNIA zabezpieczająca "apetyt" fabryki na prąd.Może watro wrócić do nico starszych ale prostszych rozwiązań????????????
bDyZHsWz
r54
rok temu
Wszyscy maja problem z odpadami skażonymi promieniotwórczo. Tylko Polska chce być "mocarstwem" i ma zafundować sobie elektrownię jądrową. A gdzie będzie wysypisko odpadów z elektrowni? Niemcu mają z tym duży problem, bo okazało się że jest tego dużo więcej niż w oficjalnych dokumentach, a na dodatek betonowe pojemniki na odpady ulegają erozji. A u nas będzie "czysty" atom? Można by wprowadzić program regulacji rzek z energetycznymi stopniami wodnymi. Oprócz możliwości spławiania towarów drogą wodną byłby prąd. Przed laty w prawie każdym zakładzie usytuowanym nad rzeką była WŁASNA HYDROELEKTROWNIA zabezpieczająca "apetyt" fabryki na prąd.Może watro wrócić do nico starszych ale prostszych rozwiązań????????????
Mg-42
rok temu
No i proszę....a jak się ma do tego dym z komina?😬😷
Matys
rok temu
Zapuzno jusz żeby ratowac
fufu
rok temu
Taj Sfetki wzaski som aby biednemu dokopac a bogaci smiejom sie z jej pisku
ha?
rok temu
Wykorzystując technologię z sond kosmicznych należy sprawdzić, czy aby odpadów radioaktywnych nie wykorzystać do produkcji prądu elektrycznego. Jak już pozostał trypelek, to może zamienić go na karmelek.
obcy_44
rok temu
Może wysłać tam Gretę Thunberg, niech zbada...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić