Paweł Rzepa| 

Używasz słodzików? Naukowcy odkryli, że przez to przytyjesz

2

Wbrew powszechnym opiniom, słodziki wcale nie są korzystne dla diety. Nowe badania pokazały, że aspartam - substytut cukru - przyczynia się do przybierania na wadze.

Używasz słodzików? Naukowcy odkryli, że przez to przytyjesz
(Pixabay.com)

Wpływ aspartamu na wagę i skłonność do tycia sprawdzono na myszach. Eksperymenty wykazały, że mimo jego niewielkiej kaloryczności, wyraźnie wpływał na apetyt zwierząt, ich metabolizm i tycie. Fenyloalanina, produkt uboczny w procesie rozkładu aspartamu, zakłóca działanie jednego z ważnych enzymów. On z kolei zapobiega zaburzeniom metabolizmu. Stąd wniosek: aspartam jest mniej kaloryczny, ale negatywny dla ogólnej przemiany materii.

Myszy, którym podawano aspartam w wodzie, zyskały na wadze. Ich wyniki metaboliczne różniły się od tych, które otrzymywały czystą wodę. Naukowcy uważają, że brak efektów podczas odchudzania u ludzi może wynikać właśnie ze skłonności do stosowania słodzików. Te stały się alternatywą dla tradycyjnego cukru.

Zamienniki cukru są miały prowadzić do utraty masy ciała, ale szereg badań klinicznych pokazuje, że produkty te nie działają tak dobrze. Mogą wręcz pogorszyć sytuację - mówi Richard Hodin, szef grupy badaczy.

Wyniki swoich analiz uczeni opublikowali w magazynie "Applied Physiology, Nutrition and Metabolism". Przytacza je serwis "Spectator". Hodin podkreśla w artykule, że "ludzie często nie rozumieją, dlaczego ich dieta nie działa". Powodem jest mniej wydajna praca jelit.

Zebrano dowody na to, że stosowanie słodzików może doprowadzić do tego, że organizm jest bardziej głodny. Może to wiązać się ze zwiększonym spożyciem kalorii - przyznaje Hodin.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić