Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

W Afryce znów groźnie. Zabraknie kakao?

15
Podziel się:

Spór władz Wybrzeża Kości Słoniowej ze zbuntowanymi żołnierzami grozi przerwaniem dostaw ziaren kakaowca i nagłym wzrostem cen na światowych rynkach. Z tego afrykańskiego kraju pochodzi 42 proc. tego smakowitego "surowca".

W Afryce znów groźnie. Zabraknie kakao?
(Getty Images)

Tylko w ostatnim tygodniu na giełdzie w Londynie cena ziaren kakaowca poszła o 7,4 proc. w górę. To najwyższy taki tygodniowy skok na przełomie ostatnich lat. Za tonę metryczną kakaowca płaci się 1590 funtów (ok. 7800 zł). Jeśli rosnący trend się utrzyma, to w tym roku za czekoladę i inne podobne wyroby zapłacimy więcej.

Cena podniosła się i to najpewniej oddaje niepokój ludzi dotyczący Wybrzeża Kości Słoniowej. Bouake to jedno z centrów handlu kakaem, więc to naturalne, że ludzie się martwią - Edward George, szef działu badań Ecobank Transnational powiedział agencji Bloomberg.

*Konflikt na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwa od stycznia. *Zbuntowani żołnierze domagają się wypłacenia żołdu oraz poprawy warunków pracy. Po dwudniowych negocjacjach uzgodniono warunki porozumienia, ale rząd nadal nie wypłacił pieniędzy. Nerwową atmosferę podgrzewają uzbrojeni żołnierze na ulicach.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
krzysiek
5 lata temu
pewnie że zabraknie bo strumień czekolady płynie do niemiec cały czas
NIE PISOWI
5 lata temu
Trzeba kupować murzynów puki są tanio
KAŁ
5 lata temu
Cena podniosła się i to najpewniej oddaje niepokój ludzi dotyczący Wybrzeża Kości Słoniowej. Bouake to jedno z centrów handlu kakaem, więc to naturalne, że ludzie się martwią - Edward George, szef działu badań Ecobank Transnational powiedział agencji Bloomberg. KAKAEM??? MOŻE jeszcze KAKAŁEM albo KAŁEM ANALfabeci :)
Mariano
5 lata temu
a co na to geje ze bedzie problem z kakalem?
ziemianim
5 lata temu
TAK POLAK MA RACJE !
Ferdynand K.
5 lata temu
Co tam kakao ważne żeby wódki nie zabrakło
Otaku
5 lata temu
Szwajcarzy w strachu XD
afrykaner
5 lata temu
czy ktoś umarł że nie zjadł czekolady?
Skalkator
5 lata temu
W okresie zimowym, wciskano propagande w Niemczech , ze krowy daja mniej mleka w tym okresie stad srednio 50 % wzrost wyrobow mlecznych , masla serow itp. Wiosna w pelni , laki i pastwiska zielone a ceny nie drgenly w dol. Ludzie siedza cicho i kupuja , bo chca jesc. To ciche okradanie ludzi na kazdym kroku.W ekonomii nie jest wzane ile zarabiasz ,wazne to jaka wartosc wymienna satnowi pieniadz.... Chciwosc i pycha krocza przed upadkiem !
olo_kwasniews...
5 lata temu
zrobia sztuczne kakao i bedzie ok
zeb
5 lata temu
no i już są pieniądze na podwyżki skoro ceny ziarna kakaowca wzrosły o 7%
Maniaczka cze...
5 lata temu
W sumie: jeśli ceny czekolady wzrosną będą dla mnie zbyt drogie. Ale nie ma tego złego co by na dobre wyszło. Nie będę się obżerać więc czekoladami. Narzekam, że są przesłodzone ale i tak je żrę.
Polak
5 lata temu
Tak Soros zarabia pieniądze. Inwestuje miliardy w zakup kakaowca, następnie w stabilnym kraju przekupuje bankowców i polityków aby nie wypłacali pensji ani żołdu przez pół roku i bunt gotowy, a jak wybuchnie wojna domowa to sprzedaje kakaowca z zyskiem dwukrotnym. A że Soros przy okazji zniszczy kraj i doprowadzi do holocaustu to już Sorosa nie obchodzi, bo on swoje zarobi. To dla wszystkich zachwyconych Sorosem, bo dostaje od niego parę dolarów do zarobienia.
san
5 lata temu
niemożliwe - losy całej galaktyki zależą od tego czy ktoś wypije kakao czy nie. Jak żyć po tej informacji
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić