o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Waloryzacja rent i emerytur, trzynasta i czternasta emerytura - jak będą wyglądać świadczenia dla seniorów w 2021 roku?

3
Podziel się

Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku? Czy seniorzy dostaną zapowiadane "trzynastki" i "czternastki"?

Przez koronawirusa może być problem z emeryturami i rentami.
Przez koronawirusa może być problem z emeryturami i rentami. (Getty Images)
bEskOmyd

Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń wypłacanych z ZUS. W 2021 roku większość osób pobierających pieniądze z ZUS, może być jednak rozczarowana. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty.

Jak wyjaśnia portal money.pl, wskaźnik waloryzacji odpowiada inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym). W tym roku inflacja może być na niskim poziomie, a z kolei pensje w wielu przypadkach nie pójdą w górę, a nawet - zgodnie z tarczą antykryzysową – zostanie obniżony wymiar pracy i wynagrodzenia.

bEskOmyf

To zdecydowanie nie jest dobra wiadomość dla emerytów. Od 1992 roku wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosły. A im wyższy wzrost pensji, tym wyższe podwyżki świadczeń. Niestety, w 2021 roku waloryzacja rent i emerytur na pewno rozczaruje świadczeniobiorców. Jeżeli natomiast w 2020 roku nie pojawi się żadna inflacja (tzn. ceny nie urosną), a wynagrodzenia utrzymają się na identycznym poziomie jak w 2019 roku, waloryzacja w 2021 wyniesie 0.

Niemniej ciężko jest dziś dokładnie określić wysokość przyszłorocznej waloryzacji. Ta kwestia pozostaje otwarta. Jak podkreślił Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem money.pl: "Jeżeli ktoś spodziewa się wysokiej inflacji, to możemy mieć do czynienia w 2021 roku z rekordową waloryzacją. Jeżeli ktoś prognozuje deflację i spadek pensji, to waloryzacja istotnie może być mikroskopijna”.

Czy będzie trzynasta i czternasta emerytura?

Zdaniem Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, trzynasta i czternasta emerytura może nie być wypłacona. - Gdybym miał dziś stawiać, to mówię otwarcie: ani jednej, ani drugiej emerytury w 2021 roku nie będzie. Budżet tego nie wytrzyma – podkreśla ekspert.

bEskOmyl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEskOmyG
KOMENTARZE
(3)
GANGUS
rok temu
Nasz wspaniały Gowin się sprzedał. Oczywiście tak samo jak te przekręty z PO. Kaczyński i Duda nam obiecał zrobić porządek. Walcowa, Tusk i spółka dalej się cieszą. Ktoś kiedyś powiedział nic się nie zmieni do póki w Polsce nie będą rządzić Polacy.
DNA
rok temu
Niech sobie odbiora nagrody !!Zlodzieje!!
Pozdrawiam
rok temu
Nie liczcie na 13 czy 14, to co się dzieje jest nie do przebicia.
bEskOmyH
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić