Załatw sprawy w urzędzie, nie wychodząc z domu. Nie masz profilu zaufanego? Załóż tymczasowy

1

W związku z epidemią koronawirusa ograniczamy kontakty i wizyty w urzędach. Właściwie niemal wszystko jesteśmy w stanie załatwić przez internet, wykorzystując do tego profil zaufany. Jeśli do tej pory go nie założyliśmy, warto postarać się o tymczasowy profil zaufany. Jak to zrobić?

Załóż tymczasowy profil zaufany bez wychodzenia z domu.
Załóż tymczasowy profil zaufany bez wychodzenia z domu. (Getty Images, Mairo Cinquetti, NurPhoto)

Założenie profilu zaufanego do tej pory wiązało się z wizytą w punkcie potwierdzającym (ZUS, Urząd Skarbowy). Należało złożyć wniosek na stronie pz.gov.pl, a następnie osobiście udać się do jednego z wyznaczonych miejsc w celu potwierdzenia tożsamości. Profil zaufany mogli też założyć klienci 10 banków, które działają na terenie Polski.

Jak załatwić profil zaufany bez wychodzenia z domu?

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło tymczasowy profil zaufany, który można założyć, nie wychodząc z domu. Podobnie jak profil zaufany, pozwala on na załatwienie większości spraw urzędowych przez internet. Za jego pomocą zalogujesz się do wielu portali, które udostępniają usługi dla obywateli w Internecie i podpiszesz dokumenty elektroniczne.

Trzeba jednak pamiętać, że tymczasowy profil zaufany jest ważny tylko przez trzy miesiące. Nie można też samodzielnie przedłużyć jego ważności, zatem kiedy straci ważność, powinniśmy założyć zwykły profil zaufany. Jednak jak czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl), tymczasowy profil zaufany może zostać przedłużony automatycznie, jeśli w kraju będą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Jak założyć tymczasowy profil zaufany?

Założenie tymczasowego profilu zaufanego to nic trudnego. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl, wybrać "Załóż profil zaufany", a następnie "Załóż tymczasowy profil zaufany". O kolejnych krokach będziemy już informowani przez system. Trzeba będzie m.in. ustalić nazwę użytkownika i hasło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić