REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas12.07.19 (07:44)

Wielka Brytania kontra Iran. Stan najwyższego zagrożenia w Zatoce Omańskiej

Na pokładzie brytyjskich statków pływających w Zatoce Omańskiej został ogłoszony stan najwyższego zagrożenia. Władze Wielkiej Brytanii obawiają się przejęcia jednego z nich przez wojska Iranu.
Steve Parsons - PA Images / Contributor / Getty Images

Uruchomiono trzeci poziom alertu. W brytyjskim prawie jest on odpowiednikiem "krytycznej fazy możliwego zagrożenia". Jego zastosowanie wiąże się z bezpośrednim ryzykiem wystąpienia niebezpiecznego incydentu. Narażonych jest od 15 do 30 statków, które codziennie przepływają przez rejon Zatoki Omańskiej - donosi "The Guardian".

Obawy są związane z próbą przechwycenia brytyjskiego tankowca. Próba zajęcia statku British Heritage miała miejsce się w czwartek. Jednostki wojskowe Gwardii Rewolucyjnej Iranu otoczyły go, jednak nie udało im się go porwać. Z pomocą przypłynął stacjonujący w pobliżu okręt Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Montrose. W irańskie okręty skierowana została broń, co skutecznie je odstraszyło.

REKLAMA

Wygląda na to, że Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy uświadamiają sobie, że Irańczycy nie należą do tych dobrych! – tak skomentował na Twitterze całe zajście prezydent USA Donald Trump.

Zobacz też: Tankowiec zatrzymany

Napięcie w Zatoce Omańskiej stale rośnie. Konflikt Iranu z Wielką Brytanią powstał z powodu zajęcia irańskiego tankowca przez władze brytyjskie. Specjalne siły Royal Marines przejęły 4 lipca u wybrzeży Cieśniny Gibraltarskiej statek Grace 1. Brytyjczycy podejrzewali, że przewoził on ropę naftową do Syrii. Naruszałoby to sankcje wystosowane w ten kraj ze strony Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij