Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Iran. Kolejny incydent w cieśninie Ormuz. Stanowcza reakcja Brytyjczyków

88
Podziel się

Trzy irańskie kutry usiłowały zatrzymać i zawrócić brytyjski tankowiec Pacific Voyager, który płynął z Zatoki Perskiej w stronę cieśniny Ormuz. Atak został powstrzymany przez brytyjski okręt wojenny HMS Montrose.

HMS Montrose
HMS Montrose (East News, LPhot Dan Rosenbaum/Royal Navy/REX)
bCHMFmvF

Iran został ostrzeżony przez radio. Przedstawiciel rządu Wielkiej Brytanii poinformował, że HMS Montrose zajął pozycję między kutrami a tankowcem, a jego załoga wydała ostrzeżenie. Działania Iranu przedstawiciel rządu opisał jako "sprzeczne z prawem międzynarodowym".

O wszystkim wie już Pentagon. Amerykanie twierdzą, że kutry należą do Gwardii Rewolucyjnej Iranu. Po ostrzeżeniu Brytyjczyków kutry się wycofały. Nie oddano żadnych strzałów.

Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się stało, i cały czas wzywamy władze Iranu do deeskalacji napięcia w tym regionie – powiedział przedstawiciel rządu Wielkiej Brytanii, cytowany przez BBC.

bCHMFmvH

Zobacz też: Tankowiec zatrzymany

To odwet Iranu? W minionym tygodniu brytyjska marynarka wojenna pomogła władzom Gibraltaru przejąć irański tankowiec. Brytyjczycy mieli dowód, że zmierza do Syrii. Stanowiłoby to naruszenie unijnych sankcji. Po tym incydencie Iran zagroził, że się zemści i przejmie tankowiec Wielkiej Brytanii.

Groźby prezydenta Iranu. W środę Hassan Rouhani określił Brytyjczyków jako "wystraszonych” i "beznadziejnych". Odniósł się w ten sposób do incydentu z udziałem okrętu HMS Montrose w cieśninie Ormuz.

To wy, Brytyjczycy, siejecie niepewność i to was spotkają później konsekwencje – oświadczył Hassan Rouhani.

bCHMFmvN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHMFmwi
KOMENTARZE
(88)
cienka struna
rok temu
Komuś, kiedyś palec się obśliźnie i się zacznie.
Nick
rok temu
Iran nie nakładał żadnych sankcji na Syrię, więc jakim prawem się wcinają ? To jak wypowiedzenie wojny. Policjant światowy ? Świat nie chce skorumpowanego policjanta o pochodzeniu żydowskim.
ANDRZEJ 64
rok temu
A CZY NIE BYLO SPRZECZNE ZATRZYMANIE IRANISKIEGO TANKOWAC W CISNINIE GBLATRSKIEJ I TEZ BYLO TO NA WODACH MIEDZYNARODOWYCH
bCHMFmwj
Johnny
rok temu
Co tam robią bandyci z USA oraz angielski tankowiec , czy kradną ropę Iranowi ? Widać że agresorzy chcą mordować Irańczyków .
politolog
rok temu
Takie incydenty to tylko woda na młyn ekstremistów w obydwu krajach – tylko oni tak naprawdę chcą wojny. Iran znajduje się pod presją globalnego mocarstwa, które w kupę gruzu obróciło już dwóch jego bezpośrednich sąsiadów (Afganistan i Irak) oraz prowadzi nieformalną wojnę z dronów na północy trzeciego (Pakistanu). Oprócz tego od lat dowodzi (nieudaną jak dotąd) operacją wymiany reżimu w nieco dalszej, ale związanej z Iranem przyjaźnią z rozsądku Syrii, a także wspiera saudyjskie zbrodnie wojenne na innych przyjaciołach Iranu w Jemenie. Wszystko to, przypomnijmy, Amerykanie robią tysiące kilometrów od swoich granic. Iran tymczasem leży tam, gdzie leży. W otoczeniu państw pod ciężarem amerykańskiego buta upadłych lub na krawędzi upadku, boi się o własne terytorium. Ma wszelkie prawo bronić swoich granic niezależnie od tego, jaki w Iranie panuje ustrój i czy się komuś podoba, kto w nim rządzi. Takie prawo (a bywa, że i obowiązek) ma każde państwo.
Najnowsze komentarze (88)
Gurka
12 miesięcy temu
Co za odrazajacy stosunek WB do Iranu. Tlumacza sie prawem ktore sami nie przestrzegaja i olewaja, co to ma byc. Natychmiast nalozyc sankcje na WB i USA, powinno sie te chamskie nacje rozbroic i wprowadzic tam namiestnika.
hipis
12 miesięcy temu
IRANCZYCY Zainicjujcie trzecia mala wojne Pozwalam!
Sztywny
12 miesięcy temu
Dajecie odpalcie trzecią wojnę. Skróci się męka tych kredytów biedronkowych w Stolicy
TrumpDupa
12 miesięcy temu
Trzeba było zatopić brytyjski okręt a nie próbować go przejąć. Tu nie ma tak łatwo jak z fałszowaniem Gps żeby przejąć obcego drona naruszającego ich przestrzeń powietrzną.
Myslacy
12 miesięcy temu
„W minionym tygodniu brytyjska marynarka wojenna pomogła władzom Gibraltaru przejąć irański tankowiec.” i ci brytole wzywają Iran do zaprzestania eskalacji konfliktu? Do tego USA płacząca za dronem, którym naruszała Irańską przestrzeń powietrzną. Jak nic „Izraelitom” przeszkadza tania ropa w regionie i akceptacja kraju muzułmańskiego na arenie międzynarodowej wiec angielskie i amerykańskie podnóżki generują „konflikt” z „winy Iranu”.
Luter zdradzi...
12 miesięcy temu
eeeeetam medialni terroryśi
pigwa
rok temu
Zdecydowanie popieram Iran. Dość światowego zamętu sianego przez górali ze wzgórz Golan rozsianych po całym świecie
mAT
rok temu
Śmieszne jest to jak brytyjscy piraci nazywają irańskie działania odwetowe aktem piractwa. "God save the queen The fascist regime They made you a moron Potential H-bomb "
bCHMFmwb
zcx
rok temu
W sprzedaży ropy i gazu z Iranu powinna pośredniczyć Rosja lub Chiny a najlepiej oba te kraje wspólnie.
zcx
rok temu
UK największy barbarzyńca kolonialny w historii jeszcze się odgraża. Oni nadal żyją mentalnie w czasach kolonialnych.
Kosmos
rok temu
Iran nie musi istnieć na tej planecie.
o le
rok temu
walić w Iran i koniec kropka !!
ad vocem
rok temu
Taaaaa.Akurat.Brawo Irańczycy.Wybieram "Ogrody Semiramidy" a nie "Little Boy" żyda Oppenheimara.Jakieś pytania?
Matt
rok temu
jak USA moze nalozyc na kogos sankcje ? to tak jak jakis facet znp. z niemiec zabroni mi jechac do Holandi --paranoja
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić