Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Wielka Brytania. Rząd prosi obywateli o pomoc w zbiorach

80
Podziel się

Brytyjski rząd zaapelował do obywateli, aby podjęli w tym roku pracę przy zbiorach warzyw i owoców. Wszystko z powodu braku pracowników, którzy zazwyczaj rekrutowali się spośród imigrantów sezonowych.

Wielka Brytania. Rząd prosi obywateli o pomoc w zbiorach
(Getty Images, Phil Clarke Hill)
bCHLjYdh

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał obywateli do pomocy przy zbiorach. Najpierw Brexit, a następnie pandemia koronawirusa sprawiły, że w kraju brakuje rąk do pracy. Wiele zawodów związanych z rolnictwem i hodowlą było wykonywanych przez pracowników sezonowych, których w tym roku najpewniej zabraknie.

Brak imigrantów zarobkowych prawdopodobnie zatrzęsie całą gospodarką. Jednak rolnictwo jest sektorem najbardziej narażonym na krótkoterminowe straty. Bez pracowników, zbiory mogą zwyczajnie zgnić na polach.

Musimy zmobilizować brytyjską siłę roboczą do wypełnienia tej luki. Trzeba sprawić, aby nasze doskonałe owoce i warzywa mogły w czasie lata znaleźć się na talerzach - oznajmił w oświadczeniu minister środowiska George Eustice.

bCHLjYdj

Eustice dodał, że wysiłki w celu znalezienia pracowników do sektora przebiegają "wspaniale". Wzywając niejako do spełnienia patriotycznego obowiązku, zachęcił, aby do zbiorów zgłosiło się jak najwięcej osób

Zobacz także: Koronawirus. Scenariusze kryzysu ekonomicznego

Praca przy zbiorach za granicą

Brak pracowników sezonowych może być problemem rolnictwa w wielu krajach zachodnich, gdzie od wielu lat jest ono uzależnione od przybyszy z innych państw. W wielu krajach, m.in właśnie w Zjednoczonym Królestwie czy Holandii główną siłą roboczą są Polacy, czy Rumuni. Ponad tydzień temu przed brakiem polskich imigrantów ostrzegały niemieckie gazety.

bCHLjYdp

Kreatywną propozycją wykazała się wówczas tamtejsza minister rolnictwa, Julia Kloeckner. Stwierdziła, że w obliczu zamknięcia wielu usług, pracą na roli mogą zająć się np. kelnerzy. Ciepła zima sprawiła, że zbiory powinny w tym roku zacząć się wcześniej. Tymczasem epidemia koronawirusa sprawiła, że ruch w całej Europie właściwie zamarł. Grozi to gigantycznymi stratami dla rolników i potencjalnym przerwaniem łańcucha dostaw produktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHLjYdK
KOMENTARZE
(80)
123
4 miesiące temu
Teraz to można pokazać im fakersa. Brexitowcy niech zapieprzaja na polu.
imigranttwc
4 miesiące temu
Byłem w pracy w Anglii sezonowo 4 razy. Przez ten cały czas(około rok) widziałem na farmie może z dwóch angoli. Już widzę jak zbierają na akord owoce XD , cale te farmy staly na ludziach z rumunii, bulgari i polski ktorzy zbierali owoce jak kombajny. Nie mówiąc juz o innych pracach, typu sadzenie, traktory itp.
Jo123
4 miesiące temu
Angole są tak zadufani w sobie że nie dochodzi do nich fakt że nie są pępkiem świata. Wszyscy imigranci powinni zastrajkować może wtedy angole zdali by sobie sprawę jak imigrant jest ważny w egzystencji Angola
bCHLjYdL
Gringo
4 miesiące temu
Do roboty anglicy, chcieliście brexitu to go macie, a przez pandemię nawet szybciej
brygadier
4 miesiące temu
no lekarze i inżyniery z paksu są zajęci czym innym
Najnowsze komentarze (80)
EMI
2 miesiące temu
Już widzę jak brytole pędzą na pola i zasuwają po 12 godzin za 6 pazdziochow 😂🤣😄😂
Love UK
4 miesiące temu
To teraz niech się wykażą obywatele sniadej cery co dostali obywatelstwo UK jest ich tam około 60% to jest siła narodu chcesz dalej otrzymywać socjal pozbieraj pomidorki ile kilo uzbierasz tyle funtów dostaniesz.Moze wkoncu docenia jak bardzo im brakuje Polaków i resztę obywateli EU jak braknie im podstawowych rzeczy na stołach,
Badface
4 miesiące temu
Brytole to zatwardziałe lenie a teraz spijają piankę z Brexit-owego piwa które nawarzyli.Smacznego.
Hej Bryty
4 miesiące temu
Super nie?
sir
4 miesiące temu
Do roboty, od wieków wyręczaliście się niewolnikami, zagarnialiście państwa, ziemie grabiliście co wam się podobało, a teraz najwyższy czas DO ROBOTY a ta pudernica i jej książontka do roboty co rączki sobie pobrudzicie to nie będziecie żreć, oni tak jak naziści nakradli i kradną w tych koloniach i wydaje im się że im się należy jak wszyscy na nich pracują ffffuuuujjjjjj!
vvvvvvv
4 miesiące temu
nie chcieli emigrantów bo zbierali im pracę - to trzeba brytoli zagonić do roboty. Zabrac benefity.
BHUJ
4 miesiące temu
TAK DZIAŁAJĄ WIELKIE FARMY...NIECH ROLNIK UPRAWIA TYLE ILE SAM MOŻE ZEBRAĆ !!! NIE BĘDZIE PROBLEMU...
Czarny
4 miesiące temu
arabek zostanie w domu na krawatannie bo ma zasilek i nie musi jest warzyw ?
bCHLjYdD
takitam
4 miesiące temu
Zglosic a pracowac to 2 rozne rzeczy, ciekawe po tyg ilu zostanie
AlicjAlicja
4 miesiące temu
Brytyjczycy, zakasajcie rękawy i do roboty. Narzekaliście na to, że imigranci zabierają wam pracę. Cała w waszych rękach. Minął czas kolonii.Powodzenia.
Dumdum
4 miesiące temu
Kelnerzy będą sobie ręce brudzić?hahah. Dopiero docenią sezonowych pracowników.Ciekawe co będzie dalej z Brexit'em?Mieszkam w Wielkiej Brytanii i choć mnie Brexit nie zaskoczy to zapewne pociągnie za sobą konsekwencje.
Prorok
4 miesiące temu
Everything will be ok! Boris zadzwoni do Donalda a ich bracia wyślą tysiące a nawet setki tysięcy owoców z Hameryki. Potem stworzą razem nowy świat bez zarazy która przyszła z zagranicy i pomszczą poległych zsyłając szarańczę na pola wrogów ich w Europie i Chinach. Sam Donald tego dopilnuje osobiście i będzie zapamiętany jako ten który uratował świat przed zagładą. Biada tym którzy pomyślą inaczej bo i za herezje te ukarani zostaną tradycyjnymi, sprawdzonymi metodami. Welcome to the new better world!!!
Breksio
4 miesiące temu
Może na zbiory wysłać by konserwatystów???
GOSC
4 miesiące temu
a moze zamiast kelnerow to politycy-bandziory zajma sie rola?pzryanjmniej sie na cos przydadza zboki-WSZYSTKIE I WSZEDZIE BEZ WUJATKU
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić