Wróć na

Tarcza antykryzysowa na trzy miesiące. Zawieszenie ZUS, dopłaty do pensji

2
Podziel się

Przedstawiamy propozycje tarczy antykryzysowej, która właśnie trafiła z rządu do Sejmu. Ma obowiązywać przez trzy miesiące, ale będzie możliwość jej przedłużenia. Jedną z propozycji jest to, żeby małe firmy nie płaciły składek na ubezpieczenie społeczne, co nie odbije się na emeryturach pracowników.

Tarcza antykryzysowa. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet kilkudziesięciu rozwiązań gospodarczych.
Tarcza antykryzysowa. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet kilkudziesięciu rozwiązań gospodarczych. (Getty Images, Krystian Dobuszyński / NurPhoto)
bCOeqNDV

Budżet państwa wyda na tarczę antykryzysową ponad 70 mld zł. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że wartość całego pakietu znacznie przekroczy zapowiadane przez Mateusza Morawieckiego 212 mld zł.

Kilkadziesiąt ustaw gospodarczych zwanych tarczą antykryzysową jest w Sejmie. Zostały w czwartek rano przyjęte przez Radę Ministrów. Rozwiązania mają obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące. Nie wiadomo, co będzie później.

Koronawirus. Jakie rozwiązania wprowadza tarcza antykryzysowa?

Zakłada pełne zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, kwiecień i maj. W razie potrzeby rząd przedłuży obowiązywanie wspomnianego zawieszenia. Kto będzie zwolniony ze składek? Wszystkie mikrofirmy (płacące składki za maksymalnie 10 osób), czyli niemal 690 tys. Na pełne pokrycie składek będzie mogła liczyć większość samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 roku.

bCOeqNDX

Wszystko zależy od przychodu miesięcznego w lutym tego roku. Zwolnieni ze składek będą tylko samozatrudnieni o przychodzie miesięcznym poniżej 15 681 zł. Taki limit pojawia się również w innych propozycjach dla prowadzących własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Rząd zakłada, że skorzysta z tego maksymalnie 1,2 mln samozatrudnionych. Biorąc pod uwagę dane GUS dot. liczby samozatrudnionych - ponad 100 tys. nie skorzysta.

Brak składek nie wpłynie na emeryturę

Pracownicy nie stracą zabezpieczenia, a ich przyszła emerytura nie będzie niższa. Składki będą normalnie zapisywane na kontach wszystkich pracowników - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

A średnie i duże przedsiębiorstwa? Z myślą o nich wprowadzono zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS). Więcej informacji o tarczy antykryzysowej znajdziecie TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCOeqNEd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCOeqNEy
KOMENTARZE
(2)
andzia
4 miesiące temu
a co jak mam działalność o 1 lutego??? nic mi się nie należy???
kos
4 miesiące temu
super tylko termin płacenia składki ZUS za marzec mam do 10tego !To za 3 dni i co muszę zapłacić bo ustawy nie ma !
Najnowsze komentarze (2)
kos
4 miesiące temu
super tylko termin płacenia składki ZUS za marzec mam do 10tego !To za 3 dni i co muszę zapłacić bo ustawy nie ma !
andzia
4 miesiące temu
a co jak mam działalność o 1 lutego??? nic mi się nie należy???
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić