REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 36 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla22.05.19 (21:37)

Wskrzesili XII-wieczne piwo z "Zakonu Feniksa"

Belgijscy mnisi myśleli, że XII-wieczna receptura przepadła w pożarze kilkaset lat temu. Teraz szczęśliwie odnaleziona kopia pozwoli im odtworzyć przepis.
Denis Wirtz ‏ / twitter.com

Browar został splądrowany i doszczętnie zniszczony w XVIII wieku. Belgijscy zakonnicy z Grimbergen byli przekonani, że ich najstarsza receptura warzenia zginęła w pożarze wywołanym przez francuskie wojska w 1795 r. Dopiero teraz przepis z XII wieku został ponownie odnaleziony w klasztorze - informuje "Independent".

Przez cały czas leżał bezpiecznie w archiwach. Plan budowy nowego browaru został właśnie zatwierdzony, a mnisi zamierzają do 2020 roku wyprodukować pierwszą partię piwa według średniowiecznej receptury i z wykorzystaniem ówczesnych metod produkcji. Cała procedura będzie się odbywać na terenie klasztoru, a zyski zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

REKLAMA

Piwowarstwo i życie religijne zawsze były połączone. To ważne, żeby korzystać z dziedzictwa tego miejsca i kontynuować szlachetna tradycję - podkreśla jeden z zakonników.

"Zakon Feniksa" nie miał do tej pory szczęścia. Od momentu założenia w 1128 roku, opactwo Grimbergen spłonęło i zostało odbudowane już trzykrotnie, a w 1798 r. zrównano klasztor z ziemią. Mnisi postanowili wtedy, że ich znakiem zostanie feniks, symbol odrodzenia. Na jego cześć przyjęto również dewizę: Ardet nec consumitur – „Spalony, ale nie zniszczony”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij