aktualizacja 

Wybory 2019. Jedno z ostatnich badań. Jest inne niż wszystkie

341

Wybory parlamentarne to czas głosowania na kandydatów poszczególnych partii. A gdyby w wyborach 13 października głosowano na liderów ugrupowań? Zapytaliśmy Polaków, na kogo oddaliby głos.

wybory 2019 jarosław kaczyński grzegorz schetyna pis
wybory 2019 jarosław kaczyński grzegorz schetyna pis (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

Wybory tuż-tuż. Już w niedzielę dowiemy się, kto będzie rządzić Polską przez kolejne cztery lata. Głosy będziemy wprawdzie oddawać na kandydatów partii, a nie na ich liderów, niemniej postanowiliśmy zapytać Polaków:

Gdybyś w najbliższych wyborach miał głosować nie na różnych kandydatów danego ugrupowania, ale na lidera danego ugrupowania, to na kogo oddałbyś głos?

Kandydatów jest pięciu: Jarosław Kaczyński (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
, Włodzimierz Czarzasty (SLD)
i Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja)
.

Zobacz też: Wybory parlamentarne 2019. Lech Wałęsa usunął wpis z poparciem dla PSL. Następna Lewica?

Z naszego badania, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że najwięcej głosów otrzymałby Jarosław Kaczyński. Na lidera PiS zagłosowałoby 26 proc. pytanych.

Na drugim miejscu, ze sporą stratą, znalazłby się Grzegorz Schetyna. Dostałby 10 proc. głosów i miałby bardzo niewielką przewagę nad liderem PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymałby 9 proc. głosów.

Tuż za podium znalazłby się Janusz Korwin-Mikke, na którego chęć oddania głosu deklaruje 6 proc. pytanych. Stawkę – z wynikiem 3 proc. – zamyka lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

Duża jest liczba niezdecydowanych. W sumie aż 46 proc. badanych nie wskazało lidera żadnej z partii. Jedna piąta powiedziała wprost, że nie zagłosowałaby na żadnego kandydata, a 26 proc. stwierdziła, że "trudno powiedzieć".

A na lidera której partii zagłosowalibyście Wy? Czekamy na Wasze komentarze.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić