Wybory 2019. Ksiądz radzi, na kogo głosować. Miażdżąca ocean Polaków [BADANIE]

296

Wybory tuż-tuż. Czy ksiądz w kościele powinien doradzać, na kogo oddać głos w wyborach? Zapytaliśmy o to Polaków.

wybory ksiądz kościół
wybory ksiądz kościół (iStock.com)

Przed wyborami głośno zrobiło się o parafii w Niestępowie (woj. pomorskie), której ksiądz głosił w internecie, że "nie można być trochę chrześcijaninem i trochę liberałem".

Dziś potrzeba czytelnego świadectwa, jakie są nasze poglądy… Nie można być trochę chrześcijaninem i trochę liberałem w stylu: PO-KO, PSL, .N, Wiosny, SLD itp. – stwierdził ks. Wiesław Drążek na stronie internetowej parafii w Niestępowie, dodając: - Albo, albo… Trzeciej drogi nie ma!

Teraz na stronie pomorskiej parafii widnieje już inny komunikat. Ksiądz, na którego spłynęła fala krytyki, bynajmniej jednak nie przeprasza – dziękuje tylko za wsparcie w głoszeniu "niezmiennej prawdy ewangelicznej". Podkreśla też, że "Bóg nieustannie daje dowody, że kocha wszystkich ludzi – również liberalnych szamanów, których zaklęcia i uroki przy tej miłości tracą wszelką moc".

Zobacz także: Zobacz też: Kto wygra wybory? To już wszyscy wiedzą. Marcin Duma tłumaczy jak czytać wyniki frekwencji

Zupełnie inaczej wybory traktuje ojciec Lech Dorobczyński, który na drzwiach kościoła św. Antoniego z Padwy w Warszawie nakleił kartkę z następującym przesłaniem:

Z całego serca zachęcam Was do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach – z miłości do Ojczyzny. Jednocześnie NIE WYRAŻAM ZGODY na jakąkolwiek polityczną agitację na terenie naszego kościoła. Informuję, że wszelkie materiały wyborcze będą usuwane – oświadczył o. Lech Dorobczyński.

Która z tych postaw bardziej podoba się Polakom?

Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że aż 78 proc. Polaków uważa, że księża nie powinni doradzać wiernym, na kogo mają głosować w wyborach parlamentarnych. Aż 65 proc. pytanych ma "zdecydowane" stanowisko w tej sprawie.

Zaledwie 10 proc. pytanych oczekuje, że ksiądz doradzi, na kogo zagłosować. Reszta – 12 proc. – stwierdziła, że "trudno powiedzieć".

Głosy rozkładają się podobnie w przypadku wyborców PiS i PO, z tym że w przypadku tych drugich niezgoda na rady księży jest większa. Aż 86 proc. elektoratu PO twierdzi, że księża nie powinni doradzać, na kogo głosować. W przypadku wyborców PiS odsetek tych, według których księża nie powinni radzić w wyborach, wynosi 75 proc.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy księża w kościele powinni radzić, na kogo głosować w wyborach? Czekamy na Wasze komentarze.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić