o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Zaginięcie Misty Copsey. Ćwierć wieku nierozwiązanej zagadki

11
Podziel się

Wyszła z domu i nigdy nie wróciła. Historia jakich wiele? Nie do końca. Przez lata poszukiwań Misty Copsey pojawiało się wiele intrygujących i zatrważających wątków. Tę historię przypomina dla nas Riley24, popularna "wykopowiczka" zajmująca się sprawami kryminalnymi.

Zaginięcie Misty Copsey. Ćwierć wieku nierozwiązanej zagadki
(materiały policyjne)
bDUkdkKZ

Misty Copsey urodziła się 3 października 1978 roku. Jej rodzice rozwiedli się niedługo później i dziewczynka zamieszkała z matką w Tacomie w stanie Waszyngton. Misty dobrze się uczyła, w przyszłości chciała zostać weterynarzem, a za sprawą ogromnego poczucia humoru, była bardzo lubiana przez rówieśników. Matka dziewczyny była alkoholiczką, która co jakiś czas postanawiała zerwać z nałogiem. Gdy Misty weszła w okres dorastania pojawiły się między nimi różne napięcia, ale mimo to ich relację można określić jako dobrą.

Targi w Puyallup

17 września 1992 roku w oddalonym o około 13 km Puyallup odbywały się targi, na które 14-letnia Misty bardzo chciała pojechać ze swoją najlepszą przyjaciółką Tiną Bevard. Jej matka nie była zachwycona tym pomysłem, ponieważ tej nocy musiała pracować (zajmowała się 97-letnią staruszką) i nie mogła wieczorem przyjechać po córkę i jej koleżankę. Misty i Tina powiedziały, że mogą wrócić autobusem i kobieta ostatecznie zgodziła się na ich udział w targach.

Około 20.40 zdenerwowana Misty zadzwoniła do matki z automatu telefonicznego i powiedziała, że uciekł jej ostatni autobus do domu. 14-latka zaproponowała, że podwiezie ją 18-letni kolega, Rheuban Schmidt, ale jej matka nie lubiła go i nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Kazała córce poprosić o pomoc innego znajomego. Dziewczyna ostatecznie rozdzieliła się z Tiną, która musiała iść do domu w przeciwnym kierunku, i postanowiła wrócić do domu pieszo. Przypadkowy świadek widział ją w centrum Puyallup około 22.00.

bDUkdkLb

Wyszła z domu i nigdy nie wróciła

Następnego dnia, 18 września, matka 14-latki wróciła po pracy do domu i była pewna, że zastanie tam swoją córkę. Nie było jednak żadnego śladu sugerującego, że dziewczyna wróciła do domu. Zaniepokojona kobieta zaczęła obdzwaniać rodzinę i przyjaciół córki, jednak nikt z nich nie wiedział gdzie jest Misty. Ostatecznie zgłosiła zaginięcie na policji. Funkcjonariusze początkowo założyli, że dziewczyna uciekła z domu, mimo że nigdy wcześniej tego nie robiła.

Dodatkowo Misty podobno zadzwoniła po swoim zaginięciu do jednej ze swoich szkolnych koleżanek i powiedziała, że wszystko jest w porządku. Inna dziewczyna powiedziała, że widziała Misty 21 września (4 dni po zaginięciu). Mimo, że dziewczynki ledwo ją znały, na podstawie ich zeznań zamknięto śledztwo. Do mediów podano informację, że nastolatka została odnaleziona.

bDUkdkLh

Poszukiwania i przesłuchania

Dopiero w grudniu 1992 roku policjanci przyznali, że Misty faktycznie mogło się coś stać i rozpoczęli oficjalne poszukiwania. Postanowiono przesłuchać dwie osoby, które jako ostatnie miały kontakt z 14-latką: Tinę Braver oraz Rheubana Schmidta.

Tina zeznała, że Misty zadzwoniła do Schmidta z prośbą o powiezienie, jednak ten odmówił twierdząc, że nie ma tyle paliwa. Nieco później dziewczyna ponownie do niego zatelefonowała i powiedziała jak może dostać się do jej domu i skąd może wziąć pieniądze na paliwo, jednak Schmidt twierdził, że nie ma nawet jak dojechać do jej domu oddalonego o 10 km.

Dziewczyny rozdzieliły się, obie miały wrócić do domów pieszo. Później wyszło na jaw, że Tina kłamała. Przyjechał po nią jej 23-letni chłopak Michael J. Rhyner. Mężczyzna w wieku 16 lat został oskarżony o uprowadzenie i zgwałcenie 11-latki, Misty nie ufała mu. Para zaproponowała jej podwiezienie jednak 14-latka odmówiła.

Schmidt potwierdził, że Misty dzwoniła do niego 17 września wieczorem, ale nie mógł jej pomóc ze względu na brak paliwa. Zeznał również, że przez większość swojego życia cierpi na kilkugodzinne zaćmienia, po których nie pamięta co się z nim działo. Podobno coś takiego wydarzyło się właśnie po drugim telefonie 14- latki. Schmidt obudził się rano na farmie swojej babci i nie pamiętał jak się tam znalazł ani co się z nim działo przez ostatnie kilka godzin. Zapytany o to, czy mógł skrzywdzić Misty, powiedział, że nie wie.

bDUkdkLi

Cory Bober, samozwańczy detektyw

W grudniu 1992 roku matka Misty próbowała popełnić samobójstwo, odratowano ją. Po kilku dniach spędzonych w szpitalu musiała wrócić do pustego domu. Mniej więcej w tym czasie zaczął kontaktować się z nią niejaki Cory Bober. Mężczyzna był bardzo zaangażowany w poszukiwanie seryjnego mordercy z Green River, który od lat grasował na tym terenie. Poświęcał długie godziny na zbieranie dowodów, co stało się jego obsesją. Był przekonany, że zabójcą jest Randy Achziger. Policja przebadała ten trop, jednak wkrótce usunęła go z listy podejrzanych. Śledczy po pewnym czasie zaczęli uważać Bobera za „niegroźnego szaleńca”, którego nie należy traktować poważnie.

Bober był również pewny, że znalazł pewien powtarzający się wzorzec. W 1988 roku w Puyallup zaginęła 15-letnia Kimberly DeLange, jej ciało odnaleziono później w tym samym roku. W 1990 roku to samo spotkało 14-letnią Anny Chebetnoy, której szczątki znaleziono rok później. Między porwaniami minęły 2 lata i 1 miesiąc, więc Bober był pewien, że po takim okresie w Puyallup zaginie kolejna nastolatka. Mniej więcej po tym czasie zaginęła Misty.

To właśnie Bober zasugerował prowadzenie poszukiwań w regionie, gdzie znaleziono ciała Kimberly i Anny. W lutym 1993 roku w rowie w pobliżu skrzyżowania State Highway 410 i Weyco Road znaleziono bieliznę, dżinsy, buty i jedną skarpetkę Misty. Rzeczy znajdowały się w odległości 10 minut spacerem od miejsca znalezienia ciał zamordowanych nastolatek. Ubrania były całe pokryte błotem i wyglądały jakby leżały tam od dawna, nie było na nich śladów krwi ani spermy.

bDUkdkLj

Schmidt głównym podejrzanym

Miejsce znalezienia ubrań leży 10 km od farmy babci Schmidta, na której obudził się rano. Nastolatek stał się głównym podejrzanym. Jego współlokator zeznał, że przed telefonami od Misty, Schmidt spędzał wieczór z jakąś 13-latką. Dziewczyna była zazdrosna o Misty i wyszła z mieszkania. Schmidt opuścił je chwilę później.

Nie było jednak żadnych dowodów na udział chłopaka w tym zaginięciu, mimo że kilkakrotnie w przyszłości miał mieć problemy z prawem. W 1996 roku jego przyjaciółka oskarżyła go o gwałt, jednak po dwóch tygodniach wycofała oskarżenie. Cztery lata później był karany za kradzież, a w 2006 roku jego żona została objęta programem ochrony przed przemocą domową (Schmidt groził, że ją zabije i spali dom).

Inne tropy

Dziwne zachowanie Bobera przyczyniło się do podejrzeń matki Misty i policji, że mógł mieć coś wspólnego ze sprawą zaginięcia dziewczyny. Bober utrzymywał, że nie, jednak nie pozwolił przebadać się wariografem. Mężczyzna nie miał jednak historii przemocy ani przestępstw seksualnych, miał częściowe alibi na noc zaginięcia i nie miał prawa jazdy, co utrudniłoby mu podrzucenie ubrań. Przez jakiś czas podejrzewano również matkę Misty, jednak i ten trop okazał się błędny.

bDUkdkLk

W maju 2000 roku wydano zaświadczenie o zgonie Misty, mimo że jej szczątki nigdy nie zostały odnalezione. 30 listopada 2001 roku aresztowano Gary’ego Ridgeway, seryjnego mordercę z Green River. Mężczyzna przyznał się do kilkudziesięciu morderstw. Nie był pewny dokładnej liczby ani wszystkich miejsc pozostawienia zwłok. Nie udało się go jednak powiązać z zabójstwami w Puyallup.

Czy kiedyś poznamy tożsamość mordercy Misty?

W 2009 roku ponownie przeprowadzono badania DNA włosów znalezionych na dżinsach Misty, które nosiła w dniu zaginięcia. Włos nie należał do dziewczyny, ale do niezidentyfikowanego mężczyzny, którego nigdy nie udało się odnaleźć w bazach danych.

17 września 2017 roku, w 25 rocznicę zaginięcia, policja opublikowała na Twitterze posty napisane w imieniu Misty. Przedstawiono szczegóły z jej życia, wspomnienia i informacje o wydarzeniach z nocy zaginięcia. Śledczy mieli nadzieję, że dzięki temu uda się nagłośnić sprawę i odnaleźć nowych świadków. Sprawa zaginięcia Misty Copsey wciąż pozostaje nierozwiązana.

Więcej o Riley24 znajdziesz tutaj.

Przygotowując materiał korzystałam ze źródeł:
1) charleyproject.org
2) bustle.com
3) unresolved.me

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUkdkLC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
ja
2 lata temu
A ten Michał z Poznania się znalazł? na naszym podwórku też są podobne sprawy podejrzewam.
zjadacz_cebul...
2 lata temu
Robię sobie herbatkę i zabieram się za czytanie( ͡º ͜ʖ͡º)
Pl
2 lata temu
Nie to jakas masakra. Tytul,, cyt,, Policja twierdzi ze ja znalazla. A niespodzianka , nie ani slowa ze ja znalezli. No to jest Masakra
bDUkdkLD
Ed zwany koni...
2 lata temu
Wszystkich zboczenców i dewiantów należy bezwzględnie zabijać zabijać i jeszcze raz zabijać
sądząc po jej...
2 lata temu
jednak matka tej zamazniętej dziewczynki to psychopatka może jej marudziła i ją wyrzuciła sądząc że wróci a ona rozżalona zamarzła.
Najnowsze komentarze (11)
Pl
2 lata temu
Nie to jakas masakra. Tytul,, cyt,, Policja twierdzi ze ja znalazla. A niespodzianka , nie ani slowa ze ja znalezli. No to jest Masakra
sądząc po jej...
2 lata temu
jednak matka tej zamazniętej dziewczynki to psychopatka może jej marudziła i ją wyrzuciła sądząc że wróci a ona rozżalona zamarzła.
polak_prawdzi...
2 lata temu
ale to jest nudne...
testowy
2 lata temu
Próba, raz, raz
Ed zwany koni...
2 lata temu
Wszystkich zboczenców i dewiantów należy bezwzględnie zabijać zabijać i jeszcze raz zabijać
zjadacz_cebul...
2 lata temu
what a shit
karolw6
2 lata temu
Pani Prezes Jarosława Kaczyńska
ja
2 lata temu
A ten Michał z Poznania się znalazł? na naszym podwórku też są podobne sprawy podejrzewam.
bDUkdkLv
LOL
2 lata temu
Wygląda jak chłopak!
Blabla
2 lata temu
Drugi ( ͡º ͜ʖ͡º)
zjadacz_cebul...
2 lata temu
Robię sobie herbatkę i zabieram się za czytanie( ͡º ͜ʖ͡º)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić