Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Żeglarze odkryli falę skał przemieszczającą się w stronę australijskiego wybrzeża

58

Ogromna fala skał zmierza ku nabrzeżom Australii. Jest to prawdopodobnie skutek podwodnej erupcji wulkanu. Naukowcy uspokajają, nie ma w tym nic groźnego.

Żeglarze odkryli falę skał przemieszczającą się w stronę australijskiego wybrzeża
(Twitter, EarthQuakesTime)

Żeglarze, którzy wypłynęli w morze w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej, zauważyli niecodzienne zjawisko. Na wodzie unosiło się tysiące skał, które wyraźnie przesuwają się w stronę wybrzeża.

Fakt, że skały unosiły się na wodzie świadczy o tym, że to jest pumeks. Pumeks powstaje, gdy lawa jest wyrzucana z wulkanu do wody i stygnie w lekką, wypełnioną bąbelkami skałę, która unosi się na powierzchni.

To właśnie ten rodzaj skały w ogromnej ilości podąża do australijskiego wybrzeża. W tym konkretnym przypadku pochodzi z podwodnej erupcji, nieznanego dotąd wulkanu, która nastąpiła około 7 sierpnia.

Zobacz także: Zobacz także: Kryje się pod powierzchnią i jest ogromne. Naukowcy szukali go od 30 lat

Profesor geologii, Scott Bryan, powiedział, że nie ma się czego obawiać, a takie zjawisko powtarza się co kilka lat. Ostatnio podobną ilość skał dryfujących na wodzie, możne było zobaczyć w 2013 roku. Wtedy też nastąpiła erupcja wulkanu Harve

Pumeks będzie teraz dryfował spokojnie po oceanie, a do wybrzeży Australii trafi na początku przyszłego roku. W trakcie podróży zbierze ze sobą wiele żywych form oceanicznych. Niektóre może zniszczyć, innym, takim jak koralowiec, pozwoli przedryfować w zupełnie nowe miejsca.

Zdaniem naukowca jest to pozytywne zjawisko. Uczony zastrzegł jednocześnie, że pojawienie się nowych zasobów koralowców w innych miejscach, nie uratuje ich przed problemami, na które cierpią.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić