o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Odkryto diamenty starsze od Księżyca

11
Podziel się

Gwałtowna erupcja brazylijskiego wulkanu wyniosła na powierzchnię diamenty zawierające ślady substancji starszych od Księżyca. Znalezisko może być niewiele młodsze od naszej planety.

Odkryto diamenty starsze od Księżyca
(twitter.com, @Science_Spies)
bEEhGDtx

"Diamentowe okno w głąb Ziemi". Geolodzy są zachwyceni szlachetnymi kamieniami wydobywanymi w regionie Juina w Brazylii. Wcześniej odkryto już, że niektóre z nich zawierają ringwoodyt, minerał niewystępujący na powierzchni ziemi i dowodzący obecności wody w płaszczu naszej planety. Teraz naukowcy odkryli, że klejnoty mogą być nawet starsze od Księżyca.

Diamenty są najtwardszą, najbardziej niezniszczalną znaną nam substancją występującą w naturze, dlatego są idealną kapsułą czasu, oknem w głąb Ziemi - powiedziała dr Suzette Timmerman z Australian National University, liderka zespołu naukowców.

Leżały głęboko pod ziemią przez nawet 4,5 miliarda lat. Według ustaleń naukowców diamenty zawierają w sobie ślady helu pochodzące z czasów, kiedy powstawał Księżyc.

bEEhGDtz
Zobacz także: Zobacz też: Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek

Niewykluczone jednak, że są jeszcze starsze. Powstały na głębokości od 410 do 660 km. Na powierzchnię miała wyrzucić je gwałtowna erupcja wulkanu - informują naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Science".

Ich odkrycie rozwiązuje zagadkę dotyczącą budowy Ziemi. Od dawna podejrzewano, że przynajmniej część płaszcza ziemskiego pozostała w stanie stosunkowo niezmienionym od czasów powstania naszej planety.

bEEhGDtF

Do tej pory nie było jednak dowodów na potwierdzenie tej teorii. Teraz naukowcy są prawie pewni, że zbiornik "starożytnej magmy" znajduje się pod Brazylią. Takich zbiorników ma być więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEhGDua
KOMENTARZE
(11)
wsss
2 lata temu
Ringwoodyt – jest formą oliwinu,oliwn ładny kamień ;)
Diament niezn...
2 lata temu
Najtwardszy z naturalnych? To prawda. Ale niezniszczalny? Jak ustalono, z czego jest zbudowany? Szklany klosz napełniony tlenem i leży w nim diament. Laborant bierze lupę i poprzez szkło klosza skupia światło słoneczne na diamencie. Diament robi się coraz mniejszy i mniejszy, aż znika. Laborant bada skład gazu pod kloszem, bo nic innego tam nie pozostało. Nadal tlen i? DWUTLENEK WĘGLA!? Ach to tak? Więc diament jest po prostu rodzajem węgla!
słonce
2 lata temu
ciekawe jak to jest zrobione, kto jest głównym wykonawcą oraz grupa do której kierowany jest ten produkt... arcellor mittal
bEEhGDub
Damian
2 lata temu
A skad wiecie jak ksiezyc jest stary przestancie naukowcy bo cos powiecie a pozniej podwazacie swoja teorie inna teoria daremne to jest
fgfdgdfgfg
2 lata temu
Diament najbardziej niezniszczalna substancja? Ha ha ha pismaczyno. Ogień bez problemu go zniszczy. Wystarczy temperatura wyższa od 1000 stopni C. O ile pamiętam to wystarczy do spalenia temperatura powyżej 700 st. C. Do tego diament jest kruchy.
men
2 lata temu
A kto zna datę powstania księżyca...
xanarlock2
2 lata temu
9Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// sites.social/andrzej2
oj
2 lata temu
plastik i opakowania po jogurcie ziemia zwymiotowała - zobacz film "Znaki i moce. Kręgi życia"
toyo
2 lata temu
Jak taki Yellowstone pierdyknie to te diamenciki na nic się zdadzą . Przyda się za to umiejętność łapania i przyrządzania szczurów.
s
2 lata temu
A plastiku i opakowań po jogurcie tam nie znaleźli?
Xx
2 lata temu
Ja twierdzę że się mylą,jakie mają dowody na to.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić