Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

10 tys. zł mają nieliczni. Oto ile zarabia co drugi strażak w Polsce

23

Wykonywanie zawodu strażaka wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Jednak przez wzgląd na powagę tej profesji, cieszy się ona dużym zaufaniem społecznym. Jak przedstawiają się zarobki osób, które, wykonując swoją pracę, często narażają przy tym życie? Wynagrodzenie strażaka zależy od kilku czynników. Sprawdzamy jakich.

10 tys. zł mają nieliczni. Oto ile zarabia co drugi strażak w Polsce
Ile zarabiają strażacy? (Materiały WP, Adobe)

Uposażenie strażaka składa się z uposażenia zasadniczego i z dodatków do uposażenia. Kwota podstawowej pensji ustalana jest m.in. w zależności od pełnionego stanowiska i lat pracy w zawodzie.

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na stanowisku strażak ratownik to 6 330 zł brutto. Oznacza to, że połowa strażaków zarabia więcej, a połowa mniej od tej kwoty. Wspomniana kwota to zaś ok. 4600 zł netto.

Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że wynagrodzenia strażaków wahają się od kwot nieznacznie powyżej najniższej krajowej do nawet 10 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Strażaka. "Tych obrazów nie da się wymazać z pamięci"

Ile zarabia strażak?

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", "co drugi strażak otrzymuje pensję od 4 tys. 670 zł do 6 tys. 920 zł". Ponadto 25 proc. najgorzej wynagradzanych strażaków zarabia poniżej 4 tys. 670 zł. Natomiast "na zarobki powyżej 6 tys. 920 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych strażaków" - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Od 1 stycznia 2024 r. strażacy mieli otrzymać podwyżkę na poziomie 9,3 proc.

Strażacy mogą liczyć też na dodatki do uposażenia. Najczęściej stosowany jest ten uwzględniający lata pracy, gdzie po dwóch latach czynnej służby pensja wzrasta o 2 proc., a z każdym kolejnym rokiem o 1 proc. do momentu uzyskania 20 lat stażu pracy.

Ponadto, jak stanowi Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej, strażakowi przyznaje się również świadczenie motywacyjne po osiągnięciu 25 lat służby, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, w wysokości 1500 zł miesięcznie i po 28 lat i 6 miesięcy służby, w wysokości 2500 zł miesięcznie.

Natomiast zgodnie z art. 96 wspomnianej ustawy, strażakowi przysługuje nagroda jubileuszowa w określonej wysokości miesięcznego wynagrodzenia:

  • po 20 latach służby - 75 %,
  • po 25 latach służby - 100 %,
  • po 30 latach służby - 150 %,
  • po 35 latach służby - 200 %,
  • po 40 latach służby - 300 % 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić