Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

1200 zł dodatkowo dla seniora. To ma być zachęta do dalszej pracy

22
Podziel się:

Rząd zobowiązał się przed Unią Europejską, że wydłuży efektywny wiek emerytalny. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała jednak, że nie dojdzie do zmuszania Polaków do dłuższej pracy. Ciekawy pomysł w tej sytuacji przedstawiła opozycja. W tle mamy 1200 zł dodatku dla seniorów. Czy obóz rządzący z niego skorzysta?

1200 zł dodatkowo dla seniora. To ma być zachęta do dalszej pracy
1200 zł dodatkowo dla seniora. To ma być zachęta do dalszej pracy (Adobe Stock)

Przed dekadą rząd PO i PSL dokonał reformy systemu emerytalnego, podwyższając moment przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Jednak pomysł ten nie spodobał się większości społeczeństwa. Dlatego obóz PiS cofnął reformę po dojściu do władzy, z powrotem doprowadzając do sytuacji, w której na emeryturę można przejść w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Obecnie 60 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego składa w ZUS wnioski o wypłatę świadczenia. Nie chcą pracować dłużej, nawet jeśli późniejsze przejście na emeryturę wiąże się z otrzymywaniem większej sumy pieniędzy. Rząd w Krajowym Planie Odbudowy zobowiązał się jednak przed UE, że będzie zachęcał Polaków, by dłużej pozostawali na rynku pracy.

1200 zł dodatkowo dla seniora. To ma być zachęta do dalszej pracy

Do tej pory rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził jedno rozwiązanie, które może zachęcić do dłuższej pracy. Chodzi o PIT-0 dla seniora. Od stycznia osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się na pobieranie świadczenia, nie płacą podatku dochodowego od dochodów osiągniętych z pracy. Takie rozwiązanie jest opłacalne w przypadku osób, które zarabiają co najmniej 4-5 tys. zł.

Jeśli ktoś otrzymuje pensję minimalną, nie zyska na PIT-0 dla seniora, bo obecnie i tak nie płaci podatku dochodowego w związku z niskim wynagrodzeniem. Dlatego takie osoby decydują się na emeryturę. Zwłaszcza że mogą liczyć wtedy na "trzynastkę" czy "czternastkę".

Nowy pomysł z myślą o seniorach przedstawił Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 podczas Campusu Polska Przyszłości został zapytany o to, czy osoby w wieku emerytalnym powinny pracować dłużej. - Jeżeli pyta pani o to, czy ludzie w wieku emerytalnym powinni dalej pracować, to odpowiedź naszego ruchu jest taka, że należy im to umożliwić i zachęcać do tego - powiedział Hołownia.

Lider jednej z opozycyjnych partii zaproponował, by osobom, które nie udały się na emeryturę, choć mają takie prawo, wypłacać "trzynastki". - Żebyś nie czuł się pokrzywdzony w stosunku do tych, którzy na emeryturę poszli - skomentował swój pomysł Hołownia.

Stosując takie rozwiązanie, ZUS miałby wypłacać wypłacać wszystkie trzynaste emerytury, jakie senior otrzymałby, gdyby nie zdecydował się na dłuższą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Gdyby pomysł Hołowni wszedł w życie już teraz, to seniorzy mogliby liczyć dodatkowo na 1217 zł. Później, już jako emeryci, dostawaliby "trzynastki" zgodnie z planem.

Obecnie trzynaste emerytury otrzymują tylko osoby, które złożyły wniosek o emeryturę i mają prawo do wypłaty tego świadczenia.

Zobacz także: Barbara Kurdej-Szatan o podręczniku do HiT i słowach o dzieciach poczętych dzięki metodzie in-vitro: "To obrzydliwe"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Pić na wodę
3 miesiące temu
Jestem w wieku przedemerytalnym,i chciałbym znaleźć pracę. Jednak wszędzie słyszę to samo nie możemy pana zatrudnić ponieważ jest pan w okresie ochronnym. I gdzie tu logika? Jak pana zatrudnimy ,to wyrazie czego nie można by było pana zwolnić.
Olk
3 miesiące temu
K…. szlak juz trafia emerytom rencistom Ukraińcom itp a my mamy tyrać za grosze bo im trzeba dac
Tomasz11
3 miesiące temu
Czysty idiotyzm !!!
Ewa
3 miesiące temu
O suchym chlebie, ale wolna.
mjr
3 miesiące temu
To,że 60% emerytów decyduję się na emeryturę to mnie wcale nie dziwi. Dziwi mnie te 40%, którzy chcą dalej pracować, wyższa emerytura po przepracowaniu iluś lat w wieku emerytalnym to brednie.
Tomasz
3 miesiące temu
Dlaczego mam pracować dłużej skoro teraz z wypracowanie lata nie otrzymuje w takiej wysokości emeryturę jaka sobie wypracowałem bo ustawa z1999z mi ogranicza do 250% a wypracowałem sobie 300%.Te 50% to place złodziejom na kapelusz
Dra
3 miesiące temu
Emerytura powinna być przywilejem dla pracujących ca niech pracują dłużej ale niech nikt nie zmusza nas do niewolniczej pracy dla tych mnożących się pasożytów powinna być adekwatna co do pensji jaka to sprawiedliwość gdy pracujesz 40lat a emerytury masz 200. 300 czy400 zł więcej niż tez co nie pracował przez całe życie pomyślcie o tym rządzący
Zusik
3 miesiące temu
Bądzie tacy jak Krycha i Jarek i ich towarzysze pracujcie do setki i pobierajcie emerytury
Matka
3 miesiące temu
Madrale którzy obecnie nie mają tych 67 lub 70 lat Czy w robocie można się pokładać co 3 godziny? Nie! Więc jak będziecie mieć tyle lat To zobaczycie czy wam sił starczy nate 8 godzin
za póxno
3 miesiące temu
Pracuję 24 lata, płaca w okolicach średniej krajowe, absencje 1,5 roku dziecko wyliczona emerytura na dziś 680 zł brutto, jak dożyję do 60 tki pracując jak dotąd 1280 zł brutto. Poszłam do pracy mając 18 lat,uczyłam się pracując,macierzyński 6 m-cy i powrót do pracy. Nie warto było,lepiej siedzieć na socjalu,przynajmniej człowiek zdrowia nie traci a koniec taki sam. Nie warto być uczciwym,powtarzam to każdego dnia dziecku, dla mnie już za późno.
Piotr
3 miesiące temu
Nie wiek a staż pracy powinien decydować o emeryturę co Atego że będą pracować do67 lat jak staż tylko 25 lat pracy to lepiej dla ZUS 65 łat i staż pracy 45 lub wiecaj
xxx
3 miesiące temu
Zlikwidujcie 13 14 to beda pracowac i do 70
Wygląd
3 miesiące temu
Składki ZUS powinny być rewaloryzowane, co roku .Przepracowałam 45lat rewaloryzacji zero.Dopiero teraz była rewaloryzacja kapitału lub Składki, myślę że emeryci bardzo skorzystają na tym ale nie było takiej woli dawnych rządów, dlatego mamy takie bidy emerytury Trzeba podziękować tz opozycji
Pikolo
3 miesiące temu
Problem jest utrzymywanie darmozjadów którzy pracują w budżetówce...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić