16 tys. Polaków dostało za mało pieniędzy. ZUS się przyznał

10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznał się do błędów w wyliczaniu świadczeń. Wiadomo, że poszkodowanych zostało około 16 tys. Polaków. A to może być jedynie... wierzchołek góry lodowej.

16 tys. Polaków dostało za mało pieniędzy. ZUS się przyznał
ZUS (Adobe Stock, WDnet Digital Creation Studio)

Wyborcza.biz przytacza historię pani Anny. W czerwcu 2021 roku kobieta osiągnęła 60. rok życia i złożyła wniosek o emeryturę. Wtedy okazało się, że ZUS nie uwzględnił 3 lat pracy pani Anny. Emerytura była więc zaniżona.

Dopiero w grudniu 2022 r. zorientowałam się, że moja emerytura jest błędnie wyliczona. Gdy tylko to odkryłam, napisałam odpowiedni wniosek do ZUS - powiedziała kobieta, cytowana przez wspomniany serwis.

W styczniu 2023 roku ZUS przyznał się do błędu. Wówczas świadczenie pani Anny wzrosło z 1,9 tys. zł do 2,3 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powtórzył to dwa razy. Wiceminister finansów o nowych podatkach

Okazuje się, że nie tylko pani Anna była poszkodowana. Wyborcza.biz podaje, że "wiceminister rodziny Stanisław Szwed przyznał, że w latach 2016-22 ZUS pomylił się 17 tys. 145 razy w wyliczaniu świadczeń. Z tego 16 tys. razy na niekorzyść ubezpieczonych".

ZUS nie posiada natomiast danych o łącznej kwocie wszystkich wypłaconych wyrównań na skutek nieprawidłowego ustalenia wysokości świadczenia - mówił Szwed.

To dopiero początek?!

Wspomniane źródło uważa, że 16 tys. poszkodowanych może stanowić dopiero wierzchołek góry lodowej. Do sprawy odniósł się już dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego. - Ujawniona skala błędów organu rentowego dotyczy tylko spraw, w których świadczeniobiorca zdecydował się zakwestionować decyzję organu. Trudno jest określić, ile razy naprawdę ZUS się pomylił, a emeryci nie walczyli o swoje środki - ocenił.

Co ciekawe, jeśli Kowalski wykryje, że ZUS przez swój błąd latami wypłacał zaniżoną emeryturę, to może się domagać wyrównania tylko za 3 lata wstecz. Takie mamy przepisy - wytłumaczył.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić