o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

300 plus dla księży. O takim wsparciu pewnie nie wiedzieliście

107
Podziel się

"Wychodzi (...) na to, że podatnicy, niezależnie od wyznania, w III RP przeznaczyli na Kościół już ponad 2,5 miliarda złotych!" - pisze "Super Express". Wyliczono, że każdy ksiądz dostawał przez ostatnie 30 lat co miesiąc 300 plus.

300 plus dla księży. O takim wsparciu pewnie nie wiedzieliście
Ksiądz (Pixabay)
bECjnRvV

"Super Express" wziął pod lupę wydatki na Kościół. Oszacowano, że w III RP przeznaczono na niego już ponad 2,5 miliarda złotych.

Gdyby spojrzeć na to, że w Polsce średnio służy ok. 24 tysięcy księży, to każdy z nich otrzymał ponad 104 tysiące złotych od podatników - zaznaczono.
bECjnRvX

Później zauważono, że to daje "300 plus dla każdego księdza co miesiąc". "Oczywiście to spore nadużycie, bowiem Fundusz Kościelny to też pieniądze na remonty kościołów, renowację sakralnych dzieł sztuki itd" - kontynuuje "SE".

Fundusz Kościelny - o co chodzi?

Warto rozwinąć pojęcie "Funduszu Kościelnego". Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej gov.pl, został on powołany "na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.) jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie.

Fundusz ten, stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy dalej.
bECjnRwd

Kościół może liczyć na rozmaite przywileje i oczywiście państwowe pieniądze. "SE" podkreśla, że według ostatnich raportów Fundusz Kościelny przekroczył 180 milionów złotych!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECjnRwy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(107)
Andrz
miesiąc temu
Wszystko co mają oddadzą najbardziej potrzebującym.Tak głoszą,a naiwni w to wierzą.Komisja majatkowa kościoła, a kaleki w Polsce i starcy.Czy instytucjonalizm czarnych zabił w nich moralność.
Jestem babcią...
miesiąc temu
Nieruchomości ziemskie mają oddane z nawiązką, koniec z FUNDUSZEM KOŚCIELNYM.
Halina
miesiąc temu
Zastanawiam się kto tu jest dojna zmianom Kościół pis i ich wielbiciele
bECjnRwz
adodo
miesiąc temu
Co to za propaganda? Z tego artykułu nic nie wynika
3333
2 miesiące temu
Wydawało się że to gazeta wyborcza należy do Agory a okazuje się i super ekspres też. Lęgną się ta obce media w Polsce jak grzyby po ciepłym deszczu bo ktoś na to pozwala
Ane
2 miesiące temu
Ojcowie zakonni żyją w ubóstwie .
Grubuy
2 miesiące temu
DO CZEGO NASZ KRAJ ZMIERZA POGRZEBY PŁACIĆ ŚLUBY HSZTY I TO SA PIENIADZE BEZ PODATKU TO JAKIMI BRYKAMI SIĘ WORZA GD, IE SKARBOWKI I INNE INSTYTUCIE STOJĄCE NA STRARZY Praw
Wikary
2 miesiące temu
A nasz proboszcz ma lewe jadro niżej od prawego
ATE.
2 miesiące temu
Fundusz kościelny istnieje ponad 70 lat. Płaci na niego całe społeczeństwo. Naprawdę uważacie, że jeszcze są wam coś winni? Przez 71 lat, co roku miliony dotacji, zwolnienia podatkowe, dopłaty celowe, darowizny bez podatku itd. Wymieniać można w nieskończoność. Do tacy nic nie mam, każdy daje, albo nie. Jak chce. Dość utrzymywania Kościoła przez państwo. Niech wierni utrzymują swój kościół
Opolanla
2 miesiące temu
A czemu nie biedaki ciężko pracuja wieczorami w toalecie, ręce od samogwaltu strasznie ola a ile dzieci ładuje w klo
Zeno
2 miesiące temu
Od starożytności DARMOZJADY trzymają się razem Seneka powiedział że religia jest dla ciemnoty prawdziwa dla uczonych fałszywa a dla rządzących użyteczna, i tak to trwa a ciemnota nigdy nie pozbędzie się swych ludzi żyjących na ich koszt, ile szpitali by powstało a służba zdrowia pracowała za godziwe wynagrodzenie bo jedni i drudzy obiecują tylko dla własnej korzyści
Trybun
2 miesiące temu
A gdzie pomoc bliźniemu ? Jak dzieje się tragedia to żaden z własnej kieszeni nie wyciągnie , tylko jedynie słychać " pomódlmy się w intencji " ale brać to garściami !! I ciągle mało ciągle mało . Dlatego szanuję Braci Zakonnych bo ich mamona nie zaślepiła , i im trzeba pomagać.
Start hejt
2 miesiące temu
Czysta plus dla księdza który miał bombelka
bECjnRwr
Uti
2 miesiące temu
Przyjdzie dzień, kiedy konkordat upadnie i to co kościoły za przyzwoleniem władzy ukradli, skarb państwa odbierze z odsetkami a politycy, którzy za stołek to sponsorowali stracą wszystko!!!!! Ciekawe który kościół udzieli biedakom schronienie, opiekę, darmową starość????
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić