4 tys. zł na do widzenia. Trzeba pamiętać o dwóch zasadach

84

"Rzeczpospolita" spostrzega, że w zeznaniu za zeszły rok po raz ostatni można obniżyć podatek o składkę zdrowotną. O czym należy pamiętać, chcąc to zrobić?

4 tys. zł na do widzenia. Trzeba pamiętać o dwóch zasadach
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, adnovak)

Za sprawą Polskiego Ładu zlikwidowana została ulga na składki zdrowotne. Warto jednak mieć na uwadze to, że w zeznaniach za zeszły rok można z niej jeszcze skorzystać.

Najwięcej zyskają ci, którzy w grudniu zapłacili do ZUS dwa razy. Tacy przedsiębiorcy odliczą bowiem od podatku aż 13 składek.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, w zeznaniu wykazujemy składki zdrowotne zapłacone w danym roku. Po drugie, od podatku można odliczyć tylko część składki, czyli 7,75 proc. podstawy wymiaru - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Ile można zyskać?

"Rz" wyliczyła, że ci, którzy w 2021 roku zapłacili 13 składek, odliczą aż 4257,38 zł. To bez wątpienia niemała suma.

Oczywiście nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Przedsiębiorczy, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogli prowadzić normalnie działalności, korzystali przecież ze zwolnienia ze składek. Nie mają więc czego odliczać.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić