Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

4 tys. zł na do widzenia. Trzeba pamiętać o dwóch zasadach

22
Podziel się:

"Rzeczpospolita" spostrzega, że w zeznaniu za zeszły rok po raz ostatni można obniżyć podatek o składkę zdrowotną. O czym należy pamiętać, chcąc to zrobić?

4 tys. zł na do widzenia. Trzeba pamiętać o dwóch zasadach
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, adnovak)

Za sprawą Polskiego Ładu zlikwidowana została ulga na składki zdrowotne. Warto jednak mieć na uwadze to, że w zeznaniach za zeszły rok można z niej jeszcze skorzystać.

Najwięcej zyskają ci, którzy w grudniu zapłacili do ZUS dwa razy. Tacy przedsiębiorcy odliczą bowiem od podatku aż 13 składek.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, w zeznaniu wykazujemy składki zdrowotne zapłacone w danym roku. Po drugie, od podatku można odliczyć tylko część składki, czyli 7,75 proc. podstawy wymiaru - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Ile można zyskać?

"Rz" wyliczyła, że ci, którzy w 2021 roku zapłacili 13 składek, odliczą aż 4257,38 zł. To bez wątpienia niemała suma.

Oczywiście nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Przedsiębiorczy, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogli prowadzić normalnie działalności, korzystali przecież ze zwolnienia ze składek. Nie mają więc czego odliczać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Żal mi was
5 miesięcy temu
Chapalo się całymi garściami jak zrobili porządek z podatkami zmienili progi to teraz ból Zarabiałeś dychę za stołkiem a robol tysiąc na budowie to było ok?
Psychiatra Wi...
5 miesięcy temu
Z OFE miało być tak pięknie co ja zobaczyłem? Zera kurka wodna aż transfery się blokowały. Dzięki D.Tuskowi D.T powiedział że pieniądze z OFE to nie pieniądze dla Polaków i oczym tu mówimy. Głosujcie na PO to obudzicie z ręką w nocniku aż mie ślak trafia Panie Boże Broń Polskę
Klop
5 miesięcy temu
Bzdura!!!!
Beka
5 miesięcy temu
Ale to trzeba było zapłacić do końca 2021 roku chyba
Ziutek
5 miesięcy temu
Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził.
Mon
5 miesięcy temu
Nie napiszę więcej na O2 bi kasują komentarze które są dla nich niewygodne.nie piszę i nie czytam bi szkoda mi zdrowia 😂😂😂
Serio serio
5 miesięcy temu
Kiedy najbliższe wybory?
Ziutek
5 miesięcy temu
A buda dla psa powinna być z drewna i wyścielona siankiem, może być też słoma żeby piesek miał ciepło. Nie wkladajcie do budy starych szmat typu swetry, marynarki, spodnie. Pozdrawiam
Polak
5 miesięcy temu
Jak się pracuje to się ma a nie każdy czeka na gotowe i się narzeka ,że za mało ,jak dwójka w domu pracuje to nie jest wcale najgorzej pozdrawiam
40 ZUS 123
5 miesięcy temu
Czy pisanie prawdy jest ranienie innych, że się usuwa komentarze
40 ZUS 123
5 miesięcy temu
I komentarz o ZUS został usunięty.Żeby niktnie dowiedział się jak traktuje się pracowników tych przydupasów i donosicieli.
Wanmar
5 miesięcy temu
Niedługo wszyscy zarabiający średnie wynagrodzenie czy mający taką emeryturę zrównają się z tymi niżej zarabiającymi i będą wtedy tylko dwie grupy - biedni i bogaci, nie mówiąc o kilku % milionerów.
Dług
5 miesięcy temu
502 mld to dług wszystkich ekip do 2015. Obecny dług 1487 mld.
Robert
5 miesięcy temu
Dla tych, którzy z taką nienawiścią opluwają obecny rząd: Tamta ekipa zadłużyła nas na 502 mld zł, tj. ponad 60 mld/rok i pomimo to pieniędzy nie było na nic, a teraz po 6 latach PDP wzrósł tylko o 276 mld, tj. po 46 mld/rok, a przecież w tym są wydatki ponad 200 mld na walkę z COVIDEM. Przedtem budżet RP od 2008 do 2015 r. wzrósł zaledwie o 50 mld, tj. do 289 mld, a dzięki tej ekipie, w 2021 roku już był 480 mld zł. Przedtem mówiono, że piniendzy nie ma i nie będzie, a przyszła dobra zmiana i pieniądze znalazły się na wszystko, tylko nie ma juz dla mafii paliwowych i mafii VAT-owskich. Popatrzcie na statystyki, jak rośnie nasza gospodarka i jakie dobre mamy oceny od światowych agencji ratingowych. Przedtem bezrobocie wynosiło kilkanaście %, a ludzie pracowali na śmieciowych umowach za grosze i tak mieli pracować do 67 roku życia, a potem dostaliby głodowe emerytury z tych śmieciowych umów o pracę. Liberałowie, za grosze!, wyprzedali Zachodniemu kapitałowi prawie cały przemysł ciężki, lekki, cukrownie, skup i przetwórstwo rolne, itd. Na dodatek, żeby ten obcy kapitał osiągał jak największe zyski, to nie żądano płacenia u nas podatków i jeszcze utrzymywano dla nich tanią siłę roboczą. Polacy musieli emigrować z kraju, bo tutaj nie widzieli perspektyw na przyszłość, a teraz to inni do nas przyjeżdżają na zarobek. Tamta ekipa dbała tylko o interes krajów zachodnich i najbogatszych, natomiast ten rząd kieruje się patriotyzmem gospodarczym. Dbają o rozwój małych krajowych firm. Przedtem była złodziejska wyprzedaż, a teraz jest repolonizacja. Przedtem było hodowanie biedy, a teraz wreszcie est troska o najbiedniejszych. Zdejmijcie wkońcu te klapki z oczu, które nakładają Wam tzw. wolne media i rozejrzyjcie się dookoła to zobaczycie, jak zmienia się nasz kraj na lepsze
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić