Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Burza po finale WOŚP. Powołują się na certyfikat CE

975
Podziel się:

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak co roku zakończył się "Światełkiem do Nieba". W niedzielę część osób krytykowała tę tradycję, mówiąc, że z fajerwerków fundacja mogła zrezygnować. Przedstawiciele WOŚP tłumaczą, że pokaz trwał tylko niespełna 4 minuty, a wszystkie wykorzystane ładunki posiadają europejskie certyfikaty CE, potwierdzone przez notyfikowane laboratoria.

Burza po finale WOŚP. Powołują się na certyfikat CE
Jerzy Owsiak (AKPA)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w niedzielę już po raz 30. Tym razem zbierano pieniądze na rzecz dziecięcej okulistyki, pod hasłem "Przejrzyj na oczy. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci". Finałowy moment zbiórki, czyli "Światełko do Nieba", spotkał się z krytyką ze strony części internautów.

Z całym szacunkiem i mega wsparciem dla WOŚP, zamieńcie Światełko do Nieba na pokaz laserów. Całe serce dla WOŚP, idei i 30-letniego pięknego trwania, ale niestety fajerwerki wzbudzają we mnie skrajne emocje. Pamiętajmy, żeby pomagając jednym, drugim nie wyrządzać krzywdy - napisała jedna z internautek na oficjalnym facebookowym profilu WOŚP.

WOŚP powołuje się na certyfikat CE

Przedstawiciele WOŚP tłumaczą w komentarzach, że "Światełko do Nieba" to już tradycja. Podkreślają także, że w tym roku w znacznym stopniu ograniczono skalę pokazu, stawiając na efekty świetlne, które są cichsze. Ponadto wszystkie użyte ładunki posiadają europejskie certyfikaty CE, potwierdzone przez notyfikowane laboratoria.

"Nie chcieliśmy rezygnować z tradycji, dlatego podjęliśmy decyzję, że wiele efektów pirotechnicznych zastąpimy generatorami płomieni. Zrezygnowaliśmy z dużych ładunków o kalibrze 100 mm, co spowodowało, że masa środków pirotecznicznych zmniejszyłą się o 2/3 w porównaniu do wysokiego pokazu podczas 25. Finału WOŚP. Także liczba wszystkich bomb pirotechnicznych została zmniejszona o 1/3. Liczba ładunków jednostrzałowych jest mniejsza o 10 proc. Zmniejszone są też ich kalibry z 50 mm do 30 mm. Ładunków wielostrzałowych jest mniej o ponad 25 proc. Nie było także ładunków, które emitują efekty błyskowo-hukowe, które są głównym źródłem hałasu" - informują przedstawiciele WOŚP.

Wykorzystaliśmy głównie ładunku klasy T2- teatralne, zamiast F4 - widowiskowe. Generatory płomieni praktycznie w ogóle nie generują hałasu. Wszystkie ładunki posiadają europejskie certyfikaty CE, potwierdzone przez notyfikowane laboratoria. Jedną z wielu norm jakie musi spełnić taki ładunek, jest ten dotyczący hałasu. Ten był nie większy niż 108-109 decybeli (90 db to ruch uliczny, 100 db to motocykl bez tłumika, a 110, to piła łańcuchowa.) Dodatkowo, pokaz trwał 3 minuty 59 sekund - wyjaśniają przedstawiciele WOŚP.

Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oznakowanie jest wymagane w przypadku wyrobów wyprodukowanych na całym świecie, które następnie są sprzedawane w UE.

Nie chcemy rezygnować z wysłania dobrego sygnału do aniołów, i momentu, który jednoczy nas wszystkich - dodaje WOŚP.

Owsiak: "Moja bardzo wielka wina"

Do zarzutów dotyczących wystrzelenia fajerwerków odniósł się założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Podczas konferencji prasowej po finale WOŚP zaznaczył, że w tym roku podczas pokazu użyto 67 procent mocy tego, "co mogliśmy robić wcześniej". Podkreślił również, że pokaz trwał tylko niespełna 4 minuty, "a nie kilka godzin non stop, jak to jest w przypadku Nowego Roku".

Miasto nie jest winne. My jesteśmy winni. A więc moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina, że zdecydowaliśmy się ten pokaz zrobić (...). Całą winę biorę na siebie, ja osobiście - prezes zarządu Jerzy Owsiak - mówił na konferencji.
Zobacz także: 30. Finał WOŚP. Kulisy powstania Orkiestry i cała prawda o Jurku Owsiaku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(975)
jurek lubi
5 miesięcy temu
kasa, kasa, kasa
Tekla
5 miesięcy temu
Po co ten raban o 4 minuty fajerwerków w słusznej sprawie W Anglii było 70 salw armatnich z okazji 70 rocznicy obięcia władzy przez królową Elżbietę i nikt nie protestował.
Wyskakujcie z...
5 miesięcy temu
Kasa, kasa kasa
Radek
5 miesięcy temu
"Oznakowanie CE wskazuje (...) spełniający wymogi UE" - na pewno to był ten certyfikat? A nie był to przypadkiem China Export - baaardzo podobny do europejskiego?
Pamiętaj
5 miesięcy temu
Czerwone okularki synka komucha dobrze pasują do promocji swojego wizerunku.Ojciec Jerzego Owsiaka już w 1945 roku zgłosił się do pracy w milicji. Zbigniew Owsiak mówił wówczas, że - robi to z zamiłowania. W kolejnych latach był on m.in zastępcą komendanta posterunku ds. polityczno-wychowawczych i naczelnikiem Wydziału II Biura Dochodzeniowo-Śledczego. Pełnił również funkcję I i II sekretarza egzekutywy POP PZPR. Jego żona - Maria Owsiak - również pracowała w MO, w Wydziale I Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, i jako urzędnik Prokuratury Wojewódzkiej w Gdańsku.Teraz resortowe dziecko komunizmu kreuje się na celebrytę.Stąd poparcie do lewicowych poglądów i wspieranie polityków PO .Tacy ludzie dzisiaj są na pierwszych stronach mediów i propagują poparcie dla postkomuny i powrotu do starych komunistycznch czasów.Czy warto wspierać swoimi pieniędzmi działalność która wzmacnia pozycję i daje utrzymanie resortowych komunistycznych dzieci .Czy można wierzyć w ich szczere zamiary i intencje ? Czy można wierzyć komunistom?
Pati
5 miesięcy temu
Zamiast na sprzęt, kasę (i to niemałą) wywalono w kosmos.
Seba
5 miesięcy temu
No, firma pirotechniczna i materiały wybuchowe zostały przecież opłacone. A firma pewnie jakiegoś pociotka?
Obserwator
5 miesięcy temu
Owsik uczynił sobie z działalności w WOŚP niezły sposób na zarabianie pieniędzy.Oficjalne zarobki w firmie Złoty melon ,to około dziesięć tysięcy ,samochód za pół milona ,dom o powierzchni ponad 200 metrów to tylko czubek korzyści majątkowej.Człowiek jest ikoną PO i lewicy ,czerpiący profity jako celebryta promujący polityków postkomunistycznej władzy.
Polak
5 miesięcy temu
Trzeba mieć ja-ja tak jak Jurek żeby padły takie słowa po ewentualnej wpadce WOSP . Zawsze takie głosy będą bo zawiść w polskim narodzie jest coraz większa i potęgowana celowo. Już wiele ataków było na Owsiaka bo ta impreza jest solą w oku każdego zawistnego człowieka .
Salomon88
5 miesięcy temu
Niezależnie od tego czy były te wybuchy zasadne czy nie ważne jest , że p.Jurek Owsiak powiedział coś publicznie co nie zdarzyło się żadnemu politykowi ani innej urzędowej ,publicznej osobie.Mianowicie powiedział "tak to moja wina, i biorę za to odpowiedzialność".Dziwnie się to czyta ponieważ wypowiedź nie zawiera zwrotów bezosobowych, nie doszukuje się winnych a po prostu podejmuje odpowiedzialność za swoje działanie.To stwierdzenie jest jak tak różne od bezgranicznego oceanu wypowiedzi mniej i bardziej ważnych publicznych osób , którzy zawsze klucza w bezimiennosci,winie czynników obiektywnych, lub w ostateczności wskazują osobę trzecią jako winna. Brawo Jurek za cywilna odwagę i przykład do naśladowania dla innych publicznych osób.
Pies
5 miesięcy temu
Na Ochocie psy ucierpiały. Dodatkowo jakiś dupek puścił kilka fajerwerków ludziom na podwórku, żeby "pomóc". Strzelanie powinno być zakazane.
Enka
5 miesięcy temu
Nie ma się co łudzić, fajerwerki są w masywnym odwrocie. Zaczynają je wypierać pokazy dronów lub lasery. Bez wątpienia ma to też swoje uzasadnienie, jednak robienie afery z krótkiego pokazu WOŚP, to nieco żenujące. Jestem przekonany, że był to ostatni pokaż fajerwerków na WOŚP, bo Jurek Owsiak bierze sobie do serca każdą krytykę. Ci, którzy chcieli zabłysnąć swoją wrażliwością na "problem" fajerwerków, mogą poklepać się po plecach, osiągnęli swój cel.
Jeszcze norma...
5 miesięcy temu
Mieszkam 3.5 km od centrum nawet nie wiedziałem że strzelali i mój pies też,tak się zastanawiam czy ta cała afera to za kasę czy tak macie w mózgach nawalone .
GOŚĆ
5 miesięcy temu
Jakie to szczęście , że mamy w tym powikłanym kraju takiego Jurka! U nas rządowe pieniądze bardzo chętnie i szybko przekazywane są na kościół, a nie na potrzeby ludzkie… Czy ktoś wie że w Polsce jest ok trzy razy więcej kościołów niż żłobków ,przedszkoli i szkół ?? PS. Jestem osobą wierzącą. Wierzę w Boga, a nie grzeszników w sutannach ….
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić