Edyta Sokołowska
Edyta Sokołowska| 
aktualizacja 

Arabowie w Zakopanem. W takim stanie oddają auta do wypożyczalni

607

Zapytaliśmy przedstawicieli kilku wypożyczalni samochodów, jakie auta najczęściej wynajmują arabscy turyści. - Wynajmują wszystkie, jak leci i oddają je w opłakanym stanie - usłyszeliśmy od pracownika jednej z firm. Inne firmy chwalą sobie jednak współpracę z turystami z Biskiego Wschodu.

Arabowie w Zakopanem. W takim stanie oddają auta do wypożyczalni
Arabscy turyści lubią zakopiański transport konny. Czym jeszcze jeżdżą? (Agencja Wyborcza.pl, Marek Podmokly)

Wiele rodzin arabskich pokochało Zakopane. Przystępne ceny, piękne widoki, duża liczba atrakcji, wysoka jakość usług turystycznych i bezpieczeństwo - za to głównie Arabowie cenią Podhale. Według lokalnego polityka i przedsiębiorcy Andrzeja Guta-Mostowego niektóre rodziny z Bliskiego Wschodu odwiedzają Zakopane nawet dziesiąty raz.

Polityk w rozmowie z nami przyznał, że turyści przyjeżdżający do Zakopanego nie są przedstawicielami najzamożniejszych rodów w swoich krajach, ale "status materialny jest dla nich ważny".

Zazwyczaj wynajmują na lotnisku w Krakowie droższe auta marki Mercedes. Wynajmują też osobne domki i apartamenty, aby mieć komfortowe warunki, gdzie mogą zachować pewną intymność - mówił nam Gut-Mostowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marcin Margielewski: szejkowie kupują, nie podrywają. Opisał, co od nich usłyszał

Zadzwoniliśmy do kilku firm, które wypożyczają samochody na lotnisku w Krakowie. To do Balic zazwyczaj przylatują turyści z krajów Bliskiego Wschodu. Wynajmują auta, a następnie kierują się do Zakopanego.

Przyznam, że turyści z krajów arabskich to bardzo sympatyczni ludzie, raczej bezproblemowi. Jeżeli jesteśmy w stanie porozumieć się w jakimś wspólnym języku, to zazwyczaj nie ma problemów podczas wypożyczenia auta - mówi nam pracownik wypożyczalni Sixt.

Jak słyszymy od naszego rozmówcy, Arabowie zazwyczaj rezerwują auta online, nawet z półrocznym wyprzedzeniem. Jakie samochody wynajmują najczęściej?

Nie są to zawsze najdroższe auta, niektórzy są bardziej majętni, inni mniej. Niektórzy patrzą na ceny, inni nie. To zależy. Jeżeli przyjeżdżają całymi rodzinami i wynajmują busy, to najczęściej są to mercedesy vito lub mercedesy klasy V - ujawnia w rozmowie z o2.pl pracownik wypożyczalni na krakowskim lotnisku.

Mężczyzna podkreśla jednak, że jeżeli chodzi o busy, to firma nie ma zbyt wielu opcji do wyboru.

- Zdarza się, że wypożyczają też mercedesy typu SUV np. GLE, ale zazwyczaj, jeśli to jest większa rodzina, która potrzebuje więcej niż pięciu miejsc w samochodzie, to decydują się na busa - słyszymy.

Tyle Arabowie płacą za wynajem aut w Polsce

Jak się dowiedzieliśmy, wynajęcie mercedesa vito na tydzień to koszt od 2 tys. zł do nawet 10 tys. zł, w zależności od terminu i wybranych opcji. Arabowie chętnie dokupują też dodatkowe ubezpieczenia np. autocasco. Pracownik wypożyczani aut mówi nam, że na obecny sezon jest już bardzo dużo rezerwacji. - Sezon będzie ciekawy - stwierdził.

Zapytaliśmy o to, czy podczas oddawania aut zdarzają się jakieś nieprzyjemne sytuacje. Nasz rozmówca przyznał, że czasami auta wracają zabrudzone, ale w takiej sytuacji firma pobiera opłatę z kaucji.

To są raczej normalne zabrudzenia. Wiadomo, że przy dużej rodzinie nie są to czyste auta i zdarza się, że trzeba je oddać na dodatkowe czyszczenie, natomiast nie mieliśmy w związku z tym nieprzyjemnych zdarzeń - podkreśla pracownik wypożyczalni.

Nieco odmienne doświadczenie z turystami z krajów arabskich ma pracownik innej wypożyczalni, do której zadzwoniliśmy.

Wynajmują auta wszystkie, jak leci i oddają je w opłakanym stanie - usłyszeliśmy w rozmowie. - Są po prostu brudne, tapicerka jest zabrudzona, wszystko - dodaje mężczyzna.

W takiej sytuacji wszystkie firmy działają podobnie i pobierają część depozytu na pokrycie kosztów czyszczenia samochodu.

Edyta Sokołowska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić