Astronomiczne ceny węgla. Do łask wracają "biedaszyby"

34

Brak węgla lub jego wysokie ceny sprawiają, że Polacy szukają alternatyw. "Fakty" TVN donoszą, że do łask wróciły "biedaszyby". Nasi rodacy samodzielnie próbują wydobywać węgiel, co jest niebezpieczne, ale i nielegalne.

Astronomiczne ceny węgla. Do łask wracają "biedaszyby"
Węgiel (Pixabay)

W "Faktach" zaznaczono, że w okolicach Wałbrzycha ludzie znów zaczęli nielegalnie wydobywać węgiel. Do łask wróciła zatem praktyka, z którą często można było się spotkać w latach 90.

Właśnie wtedy ostatnia kopalnia w pogórniczym mieście została zamknięta. Osoby, które w biedaszybach starają się znaleźć węgiel, ryzykują życiem - spostrzegł wspomniany serwis.

Okazuje się, że ludzie często kopią w miejscach, które grożą zawaleniem. Nie stosują żadnych zabezpieczeń, a węgla poszukują pod osłoną nocy.

Obecnie strażacy przeczesują teren i zasypują doły, by uniknąć tragedii. - W ostatnich latach tego problemu nie było. To były incydentalne sytuacje - może dwie lub trzy w ciągu roku - powiedział Edward Szewczak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

W tej chwili, od miesiąca, kiedy tego węgla nie ma albo jest bardzo drogi, zauważamy, że ruch w tych miejscach, w których może dochodzić do takich wydobyć, jest zwiększony - dodał.

Szewczak zaznaczył, że to jest bardzo niebezpieczny proceder, "bo ten węgiel często nie jest pół metra pod ziemią, tylko cztery, a nawet pięć metrów". - Dzisiejsi ludzie nie zawsze znają się na procedurach i zasadach robienia takich rzeczy, wobec czego obawiamy się o ich zdrowie - podsumował.

Wałbrzych. Schodzą pod ziemię po węgiel

W programie "Uwaga!" ujawniono, że ludzie wykopują węgiel z biedaszybów, a później go sprzedają. Worek 50 kg można dostać za około 75 złotych.

Za nielegalne wydobycie grozi do 500 zł mandatu i konfiskata urobku. Mimo to nie brakuje osób, które decydują się na pozyskiwanie węgla w ten sposób.

Zobacz także: Doda szuka trzeciego męża. "Musi być stabilny finansowo"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić