Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Bon turystyczny - dla kogo i jak go wykorzystać?

7
Podziel się:

Bon turystyczny o wartości 500 złotych można wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu, gospodarstwie agroturystycznym, na wyjazd na kolonie i obóz. Ważny jest do końca września 2022 roku. Jak się o niego starać? Komu przysługuje? Czy trzeba spełnić jakieś szczególne warunki?

Bon turystyczny - dla kogo i jak go wykorzystać?
Bon turystyczny - co to jest? (Getty Images)

Bon turystyczny - co to jest? 

Bon turystyczny jest stosunkowo nową formą pomocy polskim rodzinom. Pomysł na przyznanie rodzinom bonu o wartości 500 złotych pojawił się po osłabieniu gospodarki kraju przez pandemię koronowirusa (oficjalna nazwa to COVID-19). Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu, w gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, campingu, za usługi hotelowe, kolonie, obozy oraz imprezy, które realizuje firma turystyczna albo organizacja pożytku publicznego. Kluczowe jest to, że dotyczy jedynie usług na terenie Polski, a więc tylko na terenie kraju można go wykorzystać. Termin ważności bonu przypada na koniec września 2022 roku. Co istotne, nie trzeba za jednym razem wykorzystać go w całości - można nim płacić wielokrotnie, aż do momentu wyczerpania wszystkich środków.

Bon turystyczny - komu przysługuje? 

Bon turystyczny jest jednorazowy i przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Drugie, dodatkowe 500 złotych, należy się dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dzieci otrzymują łącznie 1000 złotych. Bon turystyczny otrzymuje każda rodzina mająca co najmniej jedno dziecko. Nie bierze się tu pod uwagę poziomu zarobków i dochodu przypadającego na każdego członka godziny. 

Jak starać się o bon turystyczny? 

Bon turystyczny można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku. W tym celu trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można się do niego dostać za pośrednictwem Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a także niektórych systemów bankowości internetowej. Bon jest aktywny po poprawnej weryfikacji podanych informacji. Aktywny bon okazuje się w czasie dokonywania rezerwacji lub podczas samego zakwaterowania w wybranym miejscu. 

Jak wygląda bon turystyczny? 

Bon turystyczny przekazywany jest w formie elektronicznej. Ma on formę numeru składającego się z 16 unikalnych cyfr. Nabywca otrzymuje go za pośrednictwem wiadomości tekstowej na podany numer telefonu, albo na wskazany adres poczty elektronicznej. Nie należy dzielić się własnym kodem z innymi osobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
żona 4+
5 dni temu
Powinni dawać wszystkim a nie wybierają ---kiedyś miałam dzieci nic nie dostałam.
Nic
2 miesiące temu
Super artykuł taki rzetelny. Nie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia. Tylko tym które mogły pobierać świadczenia 500 plus do końca roku 2021. Czyli dzieciom urodzonym po 2021 roku, nie przysługuje bon. Może warto o tym wspomnieć, jak piszecie artykuł.
podatnik
2 miesiące temu
a ci co na ten bon pracują?
Znafca o2
2 miesiące temu
Bon ton. Wykorzystalem bon, biore 500+, chce cos teraz innego. Wymyslcie jakis socjal jeszcze. Dawac! Bo wakacje idą
Bon
2 miesiące temu
Chyba już naprawdę nie ma ciekawszych tematów. BON TURYSTYCZNY. Sprawa już tak stara.
ewa.lewek@wp....
2 miesiące temu
A jeśli ktoś zarezerwował hotel i musi zrezygnować z wyjazdu i podał dane bonu czy bon przepada
Sądeczanka
2 miesiące temu
A gdzie obiecany bon dla seniorów??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić