Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. GGG
|

5 lat pracy a emerytura: czy należy się emerytura po 5 latach pracy?

63
Podziel się:

Czy należy się emerytura po 5 latach pracy? Nowy system emerytalny określony przepisami Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że prawo do otrzymania emerytury należy się każdemu, kto legalnie przepracował choćby jeden dzień.

5 lat pracy a emerytura: czy należy się emerytura po 5 latach pracy?
Czy należy się emerytura po 5 latach pracy? (Pixabay)

5 lat pracy a emerytura

Polski system emerytalny uległ zmianie z początkiem stycznia 1999 roku. Od tego czasu prawo do otrzymania emerytury przysługuje osobom, które osiągną odpowiedni wiek. Ten system emerytalny regulują przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. Zgodnie z dokumentem, prawo do emerytury uzależnia się od wieku - obecnie próg dla kobiet wynosi 60 lat, zaś wyższy dla mężczyzn 65 lat.

Czy należy się emerytura po 5 latach pracy?

Odpowiedź na pytanie, czy osobie, która przepracowała 5 lat pracy, należy się emerytura, brzmi: tak, ale… W Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie został określony wymagany minimalny wymiaru stażu ubezpieczeniowego. W praktyce oznacza to, że za każdy okres ubezpieczenia, również bardzo krótki, należy się emerytura – ale po osiągnięciu wymaganego wieku.

Co po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Osiągnięcie wieku emerytalnego daje możliwość nabycia prawa do otrzymania emerytury, jednak warto zaznaczyć, iż nie jest to obowiązek. Oznacza to, że nie każdy emeryt w wieku xy i emerytka w wieku xx musi skorzystać z tego prawa. Dzięki temu każdy może samodzielnie podjąć decyzję o tym, kiedy zdecyduje się przejść na emeryturę. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ system promuje wydłużenie aktywności zawodowej - każdy kolejny rok pracy w wieku emerytalnym wiąże się z ok. 8% wyższą kwotą tego wynagrodzenia.

Nowy system emerytalny – sprawiedliwy czy krzywdzący?

System ma opinię przejrzystego i sprawiedliwego. Emeryt, który ma za sobą 20 lat legalnej pracy, zarobił więcej, a tym samym odprowadził większą ilość składek do systemu. Taka osoba otrzymuje prawo do wyższej emerytury. Osoby, które przepracowały zaledwie kilka lat, czy nawet miesięcy, otrzymają proporcjonalnie mniejszą emeryturę, ponieważ ilość odprowadzonych przez nich składek również jest mniejsza. System jest zrozumiały i nie pomija osób, które w swoim życiu pracowały mniej – oferuje im jedynie niższą emeryturę.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(63)
Kondzik
5 miesięcy temu
Na emeryture to się pracuje całe zycie. I nie chodzi juz tylko o składki, ale o oszczędzanie. Bo zanosi się, że stawki emerytalne to rewelacyjne nie będą. Póki człowiek młody i pracuje, powinien zawczasu myśleć o oszczędnościach na emeryture czy to w formie lokaty czy ppk. Ważne by się regularnie odkładało na konto
Tadeusik
6 miesięcy temu
Każdy kto ukończył 60lat musi otrzymać emeryturę jedni wyższa inni niższą, żyjemy w świecie cywilizowanym i rozni są ludzie i tacy nie radzący sobie w życiu i o takich musi zadbać państwo.
Piter48
6 miesięcy temu
W Polsce mieszkają Obywatele nieuleczalnie chorzy od urodzenia. Ich choroby zostały wykryte po uzyskaniu pełnoletniości, dlatego Ludzie ci w wielu przypadkach mają obecnie ok. 40 lat. Lekarze którzy wykryli te choroby, nie poinformowali pacjentów o groźnych następstwach tych chorób i nie skierowali chorych Polaków na rentę. Lekarze ci zaprzeczyli temu co sami wykryli, poświadczyli nieprawdę i podpisali ciche wyroki na chorych Polaków. W dalszym postępowaniu chorzy ci ubiegają się o rentę, cały czas będąc w stanie prawdopodobieństwa zagrożenia zdrowia i życia. Bywają przypadki że chorzy bez żadnych środków do egzystęcji są na utrzymaniu chorych rodziców którymi się opiekują. Instrukcje Państwa Polskiego nie przyznają jednak rent chorym Polakom i cierpliwie czekają aż bliscy chorych umrą. W ten sposób instytucje Państwa Polskiego doprowadzają chorych Polaków do ubóstwa. Urzędy Pracy nie uznają dokumentów medycznych chorych Polaków, dlatego chorzy, czasem nieuleczalnie Bezrobotni traktowani są jako zdrowi ludzie przez niekompetentnych pracowników Urzędów Pracy. Nieuleczalnie chory Polak doprowadzony do ubóstwa przez instytucje Państwa Polskiego, jest zmuszony korzystać z Pomocy Społecznej. Zasiłek okresowy z Opieki Społecznej to w wielu przypadkach 270zł na miesiąc, jest to naruszenie Ustawy o najniższym wynagrodzeniu. Ustawa o Pomocy Społecznej nie określa wysokości zasiłków socjalnych. W ustawie jest napisane, że kwota zasiłku okresowego nie może być mniejsza niż 20zł i nie może być wyższa niż 400zł. Taka forma ustawy umożliwia samowolę pracowników Opieki Społecznej oraz wywieranie nacisków na podopiecznych(szantaż). Ośrodki Pomocy Społecznej, odmawiają płacenia rachunków za prąd, gaz itp. wymuszając określone zachowanie aby rozłożyć kwotę rachunku na raty i w ten sposób odebrać Polakowi część zasiłku. W wielu jadłodajniach podopieczni Opieki Społecznej otrzymują dzienną rację żywnościową Litr zupy, dwa penta kiełbasy i 300 gram chleba. 300 gram chleba dostawali też więźniowie Oświęcimia. Ta sama racja żywnościowa jest wydawana na piątek, sobotę i niedzielę. Takie postępowanie to zorganizowany proceder przestępczy wielu instytucji. Opisane powyżej działania są dowodem na to, że Państwo Polskie prowadzi inwestycję w biedę i ciche, Biologicznie Ludobójstwo Narodu Polskiego.
Smierc
6 miesięcy temu
Wszyscy obywatele bez qyjatku przechodza na emeryture w wieku 80 lat jesli dozyja. Dotyczy to policji wojska i innych uprzywilejowanych.
Pracownik
6 miesięcy temu
Jedynie sprawiedliwe kryterium to nie zależnie gdzie pracowaliśmy to staż min 20 lat pracy i wiek 65 lat i wtedy min. Emerytura. Dla osób ze stażem 40 lat możliwość przejscia na emeryturę nie zależnie od wieku czyli zaczynając prace w wieku 15 lat przechodzimy w wieku 55 lat.
Alex
6 miesięcy temu
System jest wadliwy.Pracownik który przepracował dzień otrzymuje trzynastą i czternastą emeryturę,a pracownik po przepracowaniu 50lat 14 nie otrzyma.SPRAWIEDLIWIE . Emerytury powinny być po przepracowaniu minimum 5lat.
Polak
6 miesięcy temu
Mówią,że system jest sprawiedliwy,bo ten co pracował mało ,otrzymuje małe świadczenie,a ten co pracował więcej lat,otrzymuje większe.Jaka tu jest sprawiedliwość? Żadna. Lasery,obiboki otrzymują dzisiaj może i najniższą emeryturę,ale nigdy się nie na pracowali.Nagroda jeszcze dla nich- to zwolnienie z podatku od emerytury.13,24, oraz inne dopłaty...,bo ma mało. MOPS też takich finansuje,Caritas i UM. Tak oto pokazują społeczeństwu,jak całe życie można korzystać z pieniędzy innych ,ciężko pracujących podatników. Owszem są przypadki inne,ale to jednostki. Sprawiedliwa emerytura to emerytura stażowa. Nie chciało ci się pracować,to na starość sobie radź sam,a ten co za........ł do roboty 45 lat,powinien dostać godną emeryturę ! W Polsce jest tak ,że ten co pracował parę lat otrzymuje np.1600,a ten co 40 lat ,2000-2500. Roczniki 1953 wywalczyły sobie i emerytury mają liczone po staremu,czyli korzystniej,a już następny rocznik i dalej ,mają liczone po nowemu. Ludzie na ty nowych wyliczeniach,potracili prawie połowę należnej emerytury i po przepracowaniu 40-45 lat,mają głowniane pieniądze. Poza tym ,są jednak w takim pułapie wysokości swojej emerytury,że nic im się jeż nie należy.Oni nie mogą skorzystać z żadnego dofinansowania,ale obiboki i cwaniaki tak. To żenada dla rządu. Niech nie mówią,że dbają o Polaków.
Falubaz 12345
6 miesięcy temu
Demokracja, jaką Demokracja. Trzeba skończyć z tymi komunistycznymi przywilejami. Ustalić nowe przepisy, które by sprawiedliwie rozdzielały składkowe oszczędności. Precz z komuną.
Dania
6 miesięcy temu
Moja mama po dwudziestu dziewięciu latach pracy ma niewiele więcej,więc nie narzekaj,to nie jest mało
Zenek
6 miesięcy temu
Moja mama przepracowała 38 lati dostaje najniższą emerytur3 bo zabrakło jej 1 MC do dodatku szkodliwego
Polski-egipt
6 miesięcy temu
Szybciej szybciej!!!1 za mała wydajność! Co tak krzywo !!? Co to ma być? Co? klucisz się? Zwalniam cię. Idź zarabiać minimalna gdzie indziej!
Zołza
6 miesięcy temu
To jest jak można napisać sandał bad skandalami Jak można nie pracować na dodatek państwo nie Robin jeszcze wypłaca można powiedzieć rencine Pytam za co???? Że babsztylowi pracować się niw chciało Niech jleouw biede wiąże kinuwc z końcem sznurka Dobrze im tak
paweł
6 miesięcy temu
Wiele osób ma przepracowane np. 40 lat, z czego połowę na czarno, bo w wielu zawodach nie można się doprosić umowy o pracę. Dlatego mimo harówy przez kawał życia, dostaną minimalne emerytury. To nie jest tak, że nie pracowali. I nie rozumiem dlaczego ci ludzie mieliby nie dostać ani grosza, jak tu niektórzy proponują w komentarzach.
Mela
6 miesięcy temu
Jakim prawem ? Chory kraj . Emerytura tak ale minimum po 30 latach pracy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić