5 lat pracy a emerytura: czy należy się emerytura po 5 latach pracy?

204

Czy należy się emerytura po 5 latach pracy? Nowy system emerytalny określony przepisami Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że prawo do otrzymania emerytury należy się każdemu, kto legalnie przepracował choćby jeden dzień.

5 lat pracy a emerytura: czy należy się emerytura po 5 latach pracy?
Czy należy się emerytura po 5 latach pracy? (Pixabay)

5 lat pracy a emerytura

Polski system emerytalny uległ zmianie z początkiem stycznia 1999 roku. Od tego czasu prawo do otrzymania emerytury przysługuje osobom, które osiągną odpowiedni wiek. Ten system emerytalny regulują przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. Zgodnie z dokumentem, prawo do emerytury uzależnia się od wieku - obecnie próg dla kobiet wynosi 60 lat, zaś wyższy dla mężczyzn 65 lat.

Czy należy się emerytura po 5 latach pracy?

Odpowiedź na pytanie, czy osobie, która przepracowała 5 lat pracy, należy się emerytura, brzmi: tak, ale… W Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie został określony wymagany minimalny wymiaru stażu ubezpieczeniowego. W praktyce oznacza to, że za każdy okres ubezpieczenia, również bardzo krótki, należy się emerytura – ale po osiągnięciu wymaganego wieku.

Co po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Osiągnięcie wieku emerytalnego daje możliwość nabycia prawa do otrzymania emerytury, jednak warto zaznaczyć, iż nie jest to obowiązek. Oznacza to, że nie każdy emeryt w wieku xy i emerytka w wieku xx musi skorzystać z tego prawa. Dzięki temu każdy może samodzielnie podjąć decyzję o tym, kiedy zdecyduje się przejść na emeryturę. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ system promuje wydłużenie aktywności zawodowej - każdy kolejny rok pracy w wieku emerytalnym wiąże się z ok. 8% wyższą kwotą tego wynagrodzenia.

Nowy system emerytalny – sprawiedliwy czy krzywdzący?

System ma opinię przejrzystego i sprawiedliwego. Emeryt, który ma za sobą 20 lat legalnej pracy, zarobił więcej, a tym samym odprowadził większą ilość składek do systemu. Taka osoba otrzymuje prawo do wyższej emerytury. Osoby, które przepracowały zaledwie kilka lat, czy nawet miesięcy, otrzymają proporcjonalnie mniejszą emeryturę, ponieważ ilość odprowadzonych przez nich składek również jest mniejsza. System jest zrozumiały i nie pomija osób, które w swoim życiu pracowały mniej – oferuje im jedynie niższą emeryturę.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić