Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Oliwia Skindzier | 
aktualizacja 

Jak zarabiać na giełdzie?

0

Każdy zainteresowany tematem pomnażania kapitału zastanawiał się na tym, czy warto zacząć grać na giełdzie. Wielu osobom wydaje się, że to wiedza dostępna jedynie dla wybranych, jednak tak naprawdę każdy może uzbroić się w podstawowe narzędzia, które pozwolą mu zarabiać na giełdzie. Co warto o niej wiedzieć? Jak działa i czy początki są tak trudne?

Jak zarabiać na giełdzie?
Wiele osób nie wie, jak zarabiać na giełdzie, jednak wiedza o inwestowaniu dostępna jest dla każdego (Adobe Stock, REDPIXEL)

Czym jest giełda?

Giełda jest miejscem, które służy dokonywaniu transakcji kupna/sprzedaży określonych instrumentów finansowych w ustalonym czasie i po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Wszystkie podejmowane działania uregulowane są przez obowiązujący regulamin, który dotyczy wszystkich uczestników. Dzięki temu każdy ma zapewniony równy dostęp do informacji i zapewnione bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.

Jak działa giełda?

W Polsce działa Giełda Papierów Wartościowych z siedzibą w Warszawie, która jest spółką akcyjną. To właśnie tam mają miejsce transakcje, które są odnotowywane i rozliczane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Składanie zleceń przez inwestorów wymaga pośrednictwa maklerów, którzy zatrudnieni są przez biura maklerskie. Transakcje zawierane są podczas tzw. sesji, które mają miejsce od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. Uczestnicy mogą na bieżąco śledzić, jak zmieniają się ceny poszczególnych akcji notowanych spółek. Na giełdzie obecne są największe oraz najbardziej znaczące spółki.

Czy można zarobić na giełdzie?

Oczywiście giełda umożliwia pomnożenie majątku, jednak samo inwestowanie nie jest proste i wymaga sporo wysiłku, cierpliwości i nauki. Należy przede wszystkim dobrać określone metody inwestowania do indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. To, o czym trzeba pamiętać, to ryzyko inwestycyjne. Nie zawsze bowiem będzie tak, że zainwestowane środki się zwrócą, ponieważ trzeba liczyć się z możliwością utraty pieniędzy. Najpierw trzeba nauczyć się tego, jak działa giełda, by móc na niej zarabiać, dlatego eksperci polecają, by na początku inwestować małe kwoty i nauczyć się mechanizmów, a dopiero potem, wraz z czasem i doświadczeniem, podejmować bardziej wiążące decyzje finansowe. 

Jak zarabiać na giełdzie? Podstawowe zasady inwestowania.
Podstawowe zasady inwestowania obowiązują wszystkich — zarówno amatorów, jak i specjalistów. (Adobe Stock, Andriy Blokhin)

Jak zacząć przygodę z akcjami?

Aby zacząć przygodę z giełdą, warto najpierw sięgnąć do sprawdzonych źródeł, by zyskać potrzebną wiedzę. Dobrym początkiem będzie skorzystanie z poradników stworzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Są one dostosowane do poziomu inwestora. Można zapoznać się z podstawowymi pojęciami, dzięki słowniczkowi, ale także przeczytać specjalistyczne artykuły. Warto śledzić także doświadczonych fachowców — blogi, fora to doskonale miejsce na wymianę wiedzy, zadawanie pytań i poznanie inwestowania na giełdzie od środka. 

Świetnym sposobem na spróbowanie swoich sił są gry giełdowe, czyli symulatory giełdy. Dzięki nim można poznać zasady rządzące giełdą, zakupić określone instrumenty i nimi handlować. Operowanie wirtualnymi środkami, które nie są prawdziwym majątkiem, pozwala także na to, by grać bez ryzyka. 

Pierwszym krokiem, który pozwala na nabycie akcji oraz innych instrumentów, jest otworzenie rachunku inwestycyjnego. Wiele podmiotów oferuję tę możliwość — można to zrobić za pomocą m.in. domów maklerskich czy banków. Przed wyborem należy jednak przeanalizować, którą ofertę wybrać, zwrócić uwagę na koszty stałe i opinie specjalistów. 

Jak dobrze inwestować?

Istnieje kilka podstawowych zasad, które dotyczą wszystkich niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają, czy są już profesjonalistami. Dobrze inwestować to inwestować w te instrumenty, które się rozumie. Nie jest to prosta do wcielenia w życie zasada, jednak pozwolić uniknąć wielu błędów. Dzięki temu łatwiej jest zacząć od funduszy czy akcji zamiast od kontraktów terminowych. 

Inną podstawową zasadą jest umiejętne rozlokowanie swoich środków, czyli dywersyfikacja kapitału. Warto część pieniędzy zainwestować w bezpieczniejszą część swojego portfela — np. w obligacje skarbowe, a inne w bardziej ryzykowne takie jak akcje. 

Trudną, jednak niezwykle przydatną regułą, jest niekierowanie się emocjami przy podejmowania decyzji. Jest to niestety zasada, której bardzo ciężko przestrzegać, ponieważ łatwo dać ponieść się emocjom. Gdy akcje szybują ciężko nie myśleć o tym, by zmonetyzować swoje aktywa, a gdy zaliczają spadki o szybkiej sprzedaży. Warto kierować się zasadą, zgodnie z którą "emocje nie są dobrym doradcą" i starać się podejmować kroki na chłodno. 

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 09.12.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
"Nieogłoszony stan gotowości". Strach w Egipcie po upadku Asada
Dlaczego Rosja straciła Syrię? Ekspert nie ma wątpliwości
Stało się. Już nie Iga Świątek. Polka zdetronizowana po dwóch latach
Tuż za polską granicą. Jest ich prawie milion. Dyskutują, co teraz
Napad na kantor z koparką. Policja ma sprawców
Groźny wypadek zakończy karierę piłkarza? Rokowania nie są optymistyczne
Wielkie liczenie zwierząt we wrocławskim zoo. "Czasami się zdarza się, że nam uciekną"
Świat patrzy na Syrię. Przerażające, co znaleźli. "Niezwykle brutalne"
Trump straszy wyjściem z NATO. Sikorski wspomina o Dudzie. "Mam nadzieję"
"Stał się ciężarem". Sojusznicy szybko odwrócili się od al-Asada
Tak wyczyścisz płytki bez smug. Genialny sposób
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić