Taką kartkę dostali wierni. W sieci zawrzało. Mamy komentarz kurii

1457

Sieć obiegło zdjęcie karteczki, którą przed kolędą mieli otrzymać wierni przynależący do parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Wynika z niej, że w tym roku parafianie są zachęcani do tego, żeby wyłożyć pieniądze aż na trzy cele i wszystko skrupulatnie udokumentować. Dowiedzieliśmy się, co na ten temat sądzi diecezja sosnowiecka.

Taką kartkę dostali wierni. W sieci zawrzało. Mamy komentarz kurii
Diecezja Sosnowiecka skomentowała "kolędową" karteczkę (Getty Images)

Ze względu na brak możliwości zorganizowana kolędy na początku roku z powodu pandemii koronawirusa proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach na Śląsku postanowił nadrobić zaległości w październiku. W najbliższy weekend ma wybrać się do swoich parafian z wizytą duszpasterską.

Kontrowersyjna karteczka z kolędy

Przed kolędą w serwisie Reddit pojawiło się zdjęcie karteczki, którą wierni mieli otrzymać od plebana. Zawiera ona wytyczne na temat tego, na co parafianie mogą przeznaczyć pieniądze oraz miejsce do wpisania kwot i nazwiska. Ofiara zbierana jest aż na trzy cele - dach, kościół i kolędę.

Zdjęcie wywołało żywe reakcje internautów. Niektórzy uważają, że taka inicjatywa kłóci się z tradycyjną "kopertą" i zasadą "co łaska", a datki przestają być anonimowe. Portal o2 próbował uzyskać komentarz parafii w tej sprawie, jednak bezskutecznie.

Diecezja komentuje sprawę

Udało nam się natomiast skontaktować z diecezją sosnowiecką, do której należy parafia w Ciągowicach. Pytany o opinię na ten temat ks. Przemysław Lech, dyrektor diecezjalnego biura prasowego, zaznaczył, że zbieranie pieniędzy na kolędę to wieloletnia tradycja, a datki nie są obowiązkowe.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu interpretuje te kartki jako formę komunikacji z parafianami, z którymi przez pandemię proboszcz miał ograniczony kontakt. Dzięki niej wierni dowiedzieli się, na co parafia zbiera datki oraz mogą zdecydować, ile chcą przeznaczyć pieniędzy - powiedział ks. Lech w rozmowie z o2.
Zobacz także: Poseł Lewicy zdziwiony słowami kard. Nycza
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić