Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Są pierwsze wyniki liczenia wiernych. Rozczarowujące dane

218
Podziel się:

26 września w kościołach w całym kraju odbyło się liczenie wiernych. Oficjalne statystyki będą znane dopiero w przyszłym roku, ale niektóre parafie już podzieliły się informacją, ile osób odwiedziło tego dnia kościoły. Dane z Łodzi mogą nie być dla Kościoła zadowalające.

Są pierwsze wyniki liczenia wiernych. Rozczarowujące dane
Są pierwsze wyniki liczenia wiernych (Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Liczenie w ostatnią niedzielę września przeprowadzał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W ramach badania wyliczany jest wskaźnik dominicantes, czyli odsetek wiernych uczestniczących w mszy w stosunku do wszystkich osób do tego zobowiązanych. Drugą wartością jest wskaźnik communicantes - odsetek wiernych, którzy przystępują do komunii świętej.

Są pierwsze dane z liczenia wiernych

Jak na razie niewiele parafii udostępniło informacje o liczbie odnotowanych wiernych. Powodem może być fakt, że wyniki nie były dla Kościoła szczególnie optymistyczne. Statystykami podzieliło się kilka parafii z województwa łódzkiego.

W naszej parafii we mszy świętej uczestniczyło 360 mężczyzn i 650 kobiet, razem 1.010 osób – napisano w ogłoszeniach łódzkiej parafii Przemienienia Pańskiego. Do Komunii św. przystąpiło 190 mężczyzn i 370 kobiet, razem 560 osób - dodano.

Wyniki podała też niewielka parafia w Domaniewie koło Poddębic. Tam w niedzielę do kościoła przyszło 137 osób - 79 kobiet i 58 mężczyzn, co stanowi 14 proc. ogółu parafii - poinformował "Dziennik Łódzki". Do komunii natomiast przystąpiło 44 wiernych - 32 kobiety i 12 mężczyzn, czyli 4,5 proc. parafian.

Z kolei ze strony parafii św. Krzysztofa w Tuszyn- Lesie dowiadujemy się o znacznej przewadze kobiet wśród uczęszczających na msze wiernych. "Ogółem we wszystkich mszach świętych uczestniczyło 446 osób tj. 11,7 procent ogółu parafian, w tym 148 mężczyzn i 298 kobiet. Komunię świętą przyjęło razem 208 osób w tym: 57 mężczyzn i 151 kobiet" - ogłoszono.

Jak to było w poprzednich latach?

Wrześniowe liczenie parafian odbyło się po rocznej przerwie, której przyczyną była pandemia koronawirusa. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 roku. Wówczas wskaźnik dominicantes w kraju wyniósł 36,9 proc., a wskaźnik communicantes - 16,7 proc. - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Na aktualne wyniki będzie trzeba poczekać do następnego roku.

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(218)
EwaZet
9 miesięcy temu
Wyobraźmy sobie państwo, którego urzędnicy są w każdym polskim miescie, ba - w wielu wsiach. Urzędnicy ci dostają od państwa ziemię, a okoliczni mieszkańcy im płacą... Urzędnicy są ponad prawem, mają własne sądy, finanse są trzymane w tajemnicy. To państwo nazywa się Watykan i od 1000 lat z haczykiem okupuje Polskę. Każdą próbę pozbawienia przywilejów, urzędnicy nazywają "prześladowaniem". Może czas stanąć w obronie Polski i jej interesów? KK to rak który toczy nasz kraj - trzeba to wyciąć, choć blizny zostaną już na zawsze...
Liczydło
12 miesięcy temu
Liczenie w pandemii ile osób chodzi do kościoła w niedzielę jest teraz niemiarodajne. Część osób wciąż jeszcze słucha mszy świętej w TV. Poza tym, część wiernych chodzi do kościoła w sobotę wieczorem a'konto niedzieli. Tak, czy siak widać jednak, że w kościele w niedzielę jest dużo mniej osób niż jeszcze kilka lat temu.
Julia 55
12 miesięcy temu
Tam gdzie ja chodzę masę ludzi stoi na placu przy kosciele i po błogosławieństwie dopiero wyszli do liczenia to niektórzy już zaliczyli schody. Zresztą pogoda była słoneczna i z dziećmi nie będzie się wjeżdżało bo mało jest maseczkach i odległościach nikt nie pamieta, a pandemie nie odwołana tylko można się zarazić
Grania
12 miesięcy temu
JEZUS NIE BYŁ KATOLIKIEM I jego uczniowie też nie byli katolikami.Syn Boży założył Chrystianizm.Kościół katolicki założył cesarz Konstanty.
Mundi1975
12 miesięcy temu
U mnie w kościele czuje się jak na wiecu wyborczym PiS.Zamiast o Bogu słucham jaki rząd jest dobry.Przestałem chodzić .Ciekawe czy w oczach Boga jestem gorszy od mojego ,księdza,
Karpacz
12 miesięcy temu
Komuchy z PO i SLD to komuchy, nadal jak za PRL wiara przeszkadza im
Edward
12 miesięcy temu
Kościół w Polsce to już nie jest sakrum a raczej profanóm jest przy ludziach ale przez szklane tło tv i niech tak zostanie.
W.S.
12 miesięcy temu
Coraz więcej ludzi bedzie używać rozumu.
Ireneusz Gaźd...
12 miesięcy temu
Ludzie oglądają Msze w TV przy kawie i ciastku. Nie ruszą się z domu, wygoda.
M z Radomia
12 miesięcy temu
Wypisywanie sie z religi jest głupotą. Jest tyle kościołów chrześcijańskich jeśli masz problem / młodzieży / z jakims kościołem to poznaj inny kościół chrześcijan. Pamiętaj poznawaj Biblię bo jest Słowem Pana Boga. W Biblii są słowa "A to jest żywot wieczny aby poznali Ciebie Jedynego Prawdziwego Boga i Twojego Syna Jezusa Chrystusa Zbawiciela, Mesjasza, Król królów i Pana panów. Młodzieży musicie wiedzieć że ten świat stworzył Pan Bóg, ten Pan Bóg jest dawcą Darów Ducha Świętego 70 darów, Owoców Ducha Świętego 9 owoców, darów fizycznych, plonów ziemi, morza i powietrza, To Pan Bóg ukształtował przepięknie ziemię i człowieka. To Pan Bóg urządził przepięknie nowe niebiosa i nową ziemię. Iz 66 rozdział i nie tylko. To Pan Bóg jest też twórcą muzyki tak lubianej przez młodzież i nie tylko przez młodzież. Otwórzcie oczy i umysł młodzieży a zobaczycie Pana Boga. Polecam książę Sny i wizję Sw Jana Bosko ale także wykłady Kenneth Hagin. Nabywaj mądrości za wszystko co masz. List Sw. Jakuba 1.5 werset. Polecam Marsz dla Jezusa w Polsce i innych krajach. Dziękuję Ci Panie Boże za Twoje cuda i działania. Chwała Tobie Panie Boże.
PiS płacić !
12 miesięcy temu
Kościół sam liczy wiernych ? To tak jak dać osądzić złodzieja w sądzie przez jego kolegów innych złodziei ! Złodziej jest niewinny... a do kościoła uczęszcza nadal 70% społeczeństwa, nie 99% bo szaleje Wirus ! Więc zgodnie z KONKORDATEM 19, 000,000,000 MILIARDÓW CO ROCZNIE SIĘ NALEŻY !!!
Niedowiary
12 miesięcy temu
Cóż się dziwić. Kościół bardzo się stara żeby zrazić do siebie jak najwięcej wiernych
ala
12 miesięcy temu
i tak nie wierzę w te wyliczenia .Aby otrzymywać kasę od rządu ,muszą się wykazać .W niedzielne przedpołudnie moje osiedle wygląda jak wymarłe .Widzę tylko kilka osób z pieskami .
Gocha
12 miesięcy temu
Praktykująca, wcale mnie nie dziwi, że ludzie odchodzą od kościoła- nie przypomina i nie ma nic wspólnego z wiarą, o miłosierdzu, szacunek bliż niego ma wiele do " Życzenia".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić