Parafia z Ciągowic i "kolęda". Zdjęcia dokumentu wywołały burzę

1282

"Co łaska"? W tym kościele to przechodzi, ale jest "mały" haczyk. W parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach (woj. śląskie) w tym roku nadrabiają za kolędę, której nie było z powodu pandemii. Wierni wyłożą pieniądze na... aż trzy cele. Zdjęcie dokumentu, związanego z "wizytą kolędową 2021", wywołało kontrowersje. Czy jest prawdziwe?

Parafia z Ciągowic i "kolęda". Zdjęcia dokumentu wywołały burzę
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, Reddit)

Reddit obiegło zdjęcie karteczki, jaką ponoć dostali parafianie uczęszczający do kościoła Świętego Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach na Śląsku. Postanowiono nadrobić stracone przez pandemię wizyty kolędowe w październiku. Wierni doczekali się również wytycznych w tej kwestii. A właściwie w kwestii tacy...

Tradycja mówi, że podczas odwiedzin księdza warto przygotować tzw. "kopertę". W ten sposób wierni wyrażają swoją wdzięczność kapłanom i wspierają rozwój wspólnoty. Jednak wiemy, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na większe wydatki, dlatego od lat funkcjonuje zasada "co łaska", ale nie w Ciągowicach.

Przygotowano karteczki, na których zanotowane jest, kto ile dał pieniędzy i na jaki cel, a cele są trzy. Ofiara nie tylko na kościół i za samą kolędę, ale i na dach. Czy dokumenty są prawdziwe?

Postanowiliśmy zadzwonić do sekretariatu parafii, by poprosić o komentarz w tej sprawie. Niestety, nie udało się nam. Telefonu nikt nie odbierał.

A pytań mamy więcej, niż tylko te dot. widocznego na zdjęciach dokumentu. Jak się okazuje, na stronie parafii możemy znaleźć ogłoszenie, na którym z imienia i nazwiska wywołuje się parafianki do sprzątania kaplicy.

W tej parafii wierni są także wyjątkowo mobilizowani. Okazuje się, że oprócz sprzątania mają inne obowiązki, a jednym z nich jest "obowiązkowe" przyjęcie figurki Dzieciątka Jezus do domu.

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić