Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Ceny cukru oszalały. Chętnych i tak nie brakuje

767

W ostatnich tygodniach w wielu sklepach w Polsce brakuje cukru, co napędziło panikę wśród klientów. Popularne sieci musiały wprowadzić ograniczenia w sprzedaży cennego towaru. Jego cena w ciągu roku wzrosła z 2,66 zł do 3,96 zł za kilogram. Mimo to, chętnych na cukier w Polsce nie brakuje.

Ceny cukru oszalały. Chętnych i tak nie brakuje
Ceny cukru oszalały. Chętnych i brak nie brakuje (Adobe Stock, DarSzach)

Od kilkunastu dni w większości polskich sklepów możemy nabyć na jeden paragon 10 albo 5 kg cukru. Sieci zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń, gdyż panika wśród klientów doprowadziła do nabywania słodzidła w ilościach przekraczających wszelkie normy. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen.

Ceny cukru oszalały. Chętnych i brak nie brakuje

Na podstawie danych zebranych przez aplikację PanParagon, która przeanalizowała setki tysięcy rachunków, widać znaczącą podwyżkę cen cukru. W ciągu roku kilogramowe opakowanie podrożało z 2,66 zł do 3,96 zł - podaje "Business Insider".

Aplikacja pokazuje też, jak panika cukrowa wpłynęła na zachowanie klientów. Jeszcze w styczniu 2022 roku kupowaliśmy średnio 1,62 paczki cukru. W lipcu były to już prawie trzy opakowania. Ma to oczywiście związek z robieniem zapasów na wypadek, gdyby słodzidła zabrakło w sklepach.

- Jeszcze rok temu w lipcu średnia cena paczki cukru wynosiła 2,66 zł. W tym roku weszła już na poziom 3,96 zł. W sierpniu 1 kg można już kupić w internecie nawet za 9 zł! W efekcie cukrowej paniki wzrosła również liczba paragonów zawierających ten produkt. Porównując lipiec 2021 roku do analogicznego okresu w 2022 r., liczba paragonów zawierających przynajmniej jedną paczkę cukru wzrosła o ponad 93 proc. - mówi "Business Insiderowi" Antonina Grzelak, ekspertka PanParagon.

Najwięcej paragonów z cukrem zarejestrowano w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Eksperci tłumaczą to zwyczajami kulinarnymi, jakie obowiązują na terenie zachodniej Polski. Najmniejsze zainteresowanie popularnym słodzidłem odnotowano z kolei w województwie podkarpackim, pomorskim i łódzkim.

Zobacz także: Dyskusja po skeczu Neo-Nówki. Czarzasty: PiS lubi sobie pocenzurować
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić