Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Dodatkowe pieniądze dla 9 mln Polaków. Nie trzeba nawet składać wniosku

206
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło decyzję o wypłacie czternastej emerytury od 25 sierpnia 2022 r. Pieniądze będą wypłacone z urzędu, nie będzie trzeba składać specjalnego wniosku. Otrzyma je w sumie 9 mln ludzi w Polsce.

Dodatkowe pieniądze dla 9 mln Polaków. Nie trzeba nawet składać wniosku
Czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia 2022 r. - zapowiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska (PAP, Mateusz Marek)

"Czternastka" została po raz pierwszy wypłacona seniorom w 2021 r. Miała być świadczeniem jednorazowym, ale wobec szalejącej inflacji rząd zdecydował się ponowić wypłacenie czternastej emerytury.

Jak podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę "czternastki". Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Wśród osób uprawnionych są nie tylko emeryci, ale także osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, emerytury pomostowe, zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie trafi jednym przelewem lub przekazem pocztowym. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi łącznie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Czternasta emerytura od 25 sierpnia. Ile wyniesie?

Jak podkreśla money.pl, "czternastka" w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę.

Aby otrzymać czternastą emeryturę w 2022 r., należy spełnić dwa warunki: być czynnym emerytem lub rencistą (mieć prawo do jednego z wyżej wymienionych świadczeń na dzień 24 sierpnia 2022 r.) oraz nie przekroczyć ustalonego w danym roku progu dochodowego. W 2022 r. to kwota 4188,44 zł brutto.

"Czternastka". Kiedy będą przelewy?

Znane są także szczegóły tych wypłat. Jeśli termin wypłaty świadczenia przypada przed 25. dniem miesiąca, czternastka będzie wypłacana: 1, 5, 6, 9, 15 i 20 września. Minimalna kwota 14-tki wyniesie 50 zł. Jeżeli naliczona kwota czternastki okaże się niższa niż 50 zł, świadczenie nie zostanie przyznane.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(206)
Peowiec
5 dni temu
znowu kiełbasa wyborcza ,ale jak mówił kurski "głupi naród to kupi" a przed wyborami rzucą chrust do lasu!!!
Monika znowu
5 dni temu
pulsbank niepodlinkowało
Jjj
6 dni temu
Po wyborach to się skończy
××××× ×××
7 dni temu
Ogłupiają staruszków,inni wiedzą że to lipa ale demencja robi swoje...
Jan
1 tyg. temu
I tak rozkradają ten Zus który od lat jest już bankrutem...
Marianek
1 tyg. temu
Żądam więcej 13,14,..... "Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa". Chcę choć troszeczkę poczuć się jak milioner. Chcę jeszcze raz zobaczyć milionowy banknot.
Małgosia
1 tyg. temu
Jak emerytury dostały nieroby bo 4 dzieci głównie patologia,która nie skalała się praca to w porządku a jak Ukraińcy dostali emerytury to w porządku,a Ukrainki po kilka tysięcy miesięcznie bo po urodzeniu 1000 i kilka 500 i kilka 300 i ,,700 to w porządku ?u jeszcze do tego utrzymanie, to nie powoduje kryzysu tylko czternastka dla głodowych comiesięcznych emerytur ,myślenia trochę
Jak
1 tyg. temu
Rozumiem, dać najuboższym emerytom ale górniczym którzy mają 5 tysi na miesiąc i jeszcze dorobią prawie drugie tyle? Kpina i tyle.
Olga
1 tyg. temu
ilu sprzedawczyków zamierzacie kupić na wybory za te Judaszowe srebrniki?
Realista
1 tyg. temu
Proszę zrozumieć, że obecnie priorytetem są wybory i to, jak zachęcić wyborców do głosowania. Kwestia tego, że kolejne pieniądze "podarowane" przez rząd tylko napędzą inflację jest zamiatana pod dywan. Na kogo wszyscy będą narzekać, gdy ceny znowu poszybują w górę? Oczywiście rząd, który wcześniej tak entuzjastycznie się zachwalało. Nic nie ma za darmo i wszystko ma swoje skutki. Proszę nie zapominać. Pozdrawiam
Ferdek
1 tyg. temu
Cieszę się z tego że otrzymam dodatkowe stypendium ZUSowskie. Smucę się że to dodatkowe stypendium pogłębi jeszcze inflację w naszym kraju. Ale jak dają to trzeba brać. Przynajmniej we wrześniu będę miał płynność finansową.
Mono
1 tyg. temu
Drukarki sa papier jest Drukujemy..... xD i chop inflacja w gore Ha... tak to sie robi!
Oswiecona zwo...
1 tyg. temu
Dobry rzad PiS dba o ludzi i patrzy pszyszłosciowo na rozwòj polskiego panstwa. Nie chce oszołomow w rzadzie nigdy nie zagłosuje na platforme czy inne partie nie majace konkretnego program. Pamietam jak to bylo w dziwiedzsiatych latach i pozniej. Ludzie obudzcie sie i szanujcie obecny rzad bo inny zgotuje znowu skrajna biede
Antypisior
1 tyg. temu
Bieda to była jak pis z samoobrona rządził, placa minimalna 1100 zł, godzina 3 zł, a g z całej warszawy 24 na dobe bez oczyszczania szło do Wisły, widziałem jak przy ujścia g do Wisły pisory bez socju ryby łowili bo byli głodni , takie czasy paskudne były jak pis rządził z samoobrona
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić