Chiny biorą się za miliardera. Horrendalna kara dla właściciela AliExpress

139

Jack Ma popadł w niełaskę chińskiego rządu. Po tym jak miliarder zaczął publicznie krytykować przepisy dotyczące banków, jego biznesy stały się obiektem zainteresowania organów kontroli państwowej. Teraz otrzymał astronomiczną grzywnę w wysokości kilku miliardów.

Chiny biorą się za miliardera. Horrendalna kara dla właściciela AliExpress
Jack Ma popadł w niełaskę. Rząd nie daruje mu krytyki pod swoim adresem (Getty Images, VCG/Contributor)

Według ustaleń agencji Reutera przedstawiciele organów kontroli ustalili, jaką sumę musi uiścić Jack Ma. Miliarder stojący za takimi gigantami jak AliExpress czy Alibaba został zobowiązany do zapłacenia grzywny w wysokości aż 2,75 miliardów dolarów.

Jack Ma zapłaci miliardy dolarów. To kara za krytykę chińskiego rządu?

Jack Ma został oskarżony o naruszenie przepisów antymonopolowych i właśnie z tego powodu będzie musiał zapłacić astronomiczną grzywnę. Na temat kary nałożonej na miliardera zabrał głos Louis Tse, dyrektor zarządzający oddziału Wealthy Securities w Hongkongu. Jego zdaniem decyzja rządu jest w pełni zasadna.

Louis Tse wyraził przekonanie, że dzięki orzeczeniu tak wysokiej grzywny przedsiębiorcy zaczną bardziej przestrzegać przepisów antymonopolowych. Jego zdaniem członkowie kierownictw innych firm będą obawiać się kary na tyle, że wpłynie to na wzrost akcji spółek technologicznych.

Chińskie akcje spółek technologicznych były słabe i uważam, że ta grzywna stanie się punktem odniesienia (...). Ta kara będzie postrzegana przez rynek jako zamknięcie sprawy antymonopolowej. To rzeczywiście była najważniejsza taka sprawa antymonopolowa w Chinach – wyjaśnił Louis Tse (Reuters).

Jack Ma wszedł w konflikt z przedstawicielami rządu, gdy zaczął otwarcie kwestionować krajowe przepisy dotyczące banków. W rezultacie nastąpiło wstrzymanie rządowych zamówień, których realizowanie wcześniej powierzono firmom miliardera. Sam Ma na długo przestał się pokazywać publicznie, co stało się przyczynkiem do spekulacji, że zaginął lub został zamknięty w areszcie.

Zobacz także: Zobacz też: Odrzuciło go KFC. Teraz jest bogaty
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić